Šta je sve od sporta "kupila" Saudijska Arabija? Ulažu milijarde u fudbal, tenis, F1... Evo zašto!

Vreme čitanja: oko 3 min.

Nema sumnje da u ovoj zemlji žele da zavladaju svetskim sportom, ali da li su blizu toga?

Foto-ilustracija: Shutterstock

Saudijska Arabija ima baš dosta novca. Tako da nas više nekako i ne čudi kada čujemo za neki basnoslovno vredan transfer nekog igrača koji odlazi na Bliski istok. Ali zašto ova zemlja ima potrebu da toliko ulaže i razvija sport?

Eminentni list "The Athletic" je posvetio čitavu jednu kolumnu u kojoj je pokušao da objasni šta je to sve Saudijska Arabija "kupila" od sporta. I svakog dana kao da se sve više približavamo tome da ova zemlja postane glavna centrala po tom pitanju.

Fudbaleri poput Kristijana Ronalda, Karima Benzeme, Engoloa Kantea, Žote... Trener i nekadašnji igrač Stiven Džerard. Svi oni su otišli put Saudijske Arabije za basnoslovne sume novca.

Saudijci nisu "napali" samo fudbal, već i biciklizam, tenis, pa i borilačke sportove. U toku su razgovori sa ATP-om oko "ozbiljne" investicije, a isto tako će se Tajson Fjuri sa Frensisom Enganuom sastati upravo u Rijadu 28. oktobra pred sasvim sigurno krcatim gledalištem.

Da ne pričamo o eSportu, čiji je Saudijska Arabija značaj odmah prepoznala i sada je domaćin Gamers8 festivala koji traje punih osam nedelja i uključuje 15 elitnih turnira čiji je nagradni fond nestvarnih 45 miliona dolara.

- Kombinacija novca koju Saudijci dobijaju od nafte, sjajni konsultanti sa Menhetna i želja Mohameda bin Salamana da napravi sportsku imperiju. Sve to stvorilo je ovu neverovatnu strategiju - naglašava Simon Čedvik, profesor sporta na SKEMA Biznis školi.

Foto: Tanjug/AP

Isti čovek napominje da nije čudno što su se Saudijci uhvatili upravo za eSport i da on polako, ali sigurno postaje sveprisutan na sceni, naročito tokom letnjih meseci kada su temperature, prostim jezikom rečeno - nepodnošljive.

- Videli smo koliko eSport znači tokom dolaska Žote u Al Itihad, kada je na snimku imitirao da drži konzolu u ruci. Ovaj klub je pod vlasništvom PIF-a (Javnog investicionog fonda Saudijske Arabije), a koji je uzeo udeo u ogromnim organizacijama kao što su Njukasl, EA Sports i kineska kompanija VSPO.

Stručnjaci smatraju da na ovaj način Saudijska Arabija želi da popravi svoj imidž u svetu.

- PIF ulaže u sportove koji nisu popularni ili se igraju u Saudijskoj Arabiji kako bi rebrendirali sliku nacije, a ne kako bi diversifikovali ekonomski aspekt.

Saudijska Arabija pokušava da preko sporta razvije svoj turistički potencijal.

- Ono što je važno za Arabiju jeste činjenica da postaje velika turistička destinacija i sve to zahvaljujući sportu. Postoji plan da se od Saudijske Arabije napravi destinacija kakva ne postoji na planeti. U tome će pomoći ogromna novčana sredstva - nastavlja da piše list Atletik.

Foto: Tanjug/AP

Čitav projekat se zove Vizija 2030. Sport čak nije ni među sektorima u koje se najviše ulaže u Saudijskoj Arabiji.

- Sport je nešto što će povesti aktivniju populaciju, ali budžet nije ni blizu onoga koji se troši na zabavu i turizam. Najveću konsultantski projekat u sportskom sektoru bio je vredan pet miliona, a u zabavi i turizmu čak 100 miliona - dodaje Atletik.

Kako piše ovaj eminentni list, sam Mohamed bin Salaman nije preveliki ljubitelj sporta i više je uključen u razvoj eSporta, a jedno vreme je trenirao i golf.

- On nije toliki sportski fanatik. Više voli eSport i zanima ga tehnologija, kao što je Formula E. Čulo se i da je pokušavao da nauči da igra golf kako bi igrao sa predsednikom Donaldom Trampom, ali to se na kraju nije desilo - piše Atletik.

Kada se sve sabere, Saudijska Arabija uložila je u fudbal, golf eSportove, biciklizam, borilačke sportove, Formulu 1, pokušava da uđe u košarku, bejzbol, američki fudbal... Sve u svemu, očigledno je da će ova zemlja u narednim godinama igrati sve veću ulogu u sportu.

(Telegraf.rs)