Zašto je VAR u Srbiji tajna?

- Iskren da budem i ne pratim detaljno, jer imam previše obaveza u kiparskom prvenstvu i u UEFA, ali ono što sam video u medijima i pročitao ukazuje na ozbiljne propuste u radu i određene jasne greške - rekao je između ostalog Đurđević za Telegraf

Foto: Privatna arhiva

Požar koji je buknuo u srpskom fudbalu pre nekoliko dana, a koji je "zapaljen" direktno iz famozne VAR sobe u Staroj Pazovi, i dalje ostaje pod velom tajne predsednika Sudijske komisije FSS Dejana Filipovića - kao da je, u najmanju ruku, "državna tajna."

Filipović se jeste oglasio kada je u pitanju njegova fotografija u dresu Crvene zvezde, a koju je objavio Partizan, ali je javnost ostala uskraćena objašnjenjem šta se dešavalo u VAR sobi prethodnog vikenda. Takođe, i kada su u pitanju katastrofalne greške VAR sudija koje se već duže vreme ponavljaju u kontinuitetu, a koje su kulminirale zahvaljujući reakciji večitih rivala Zvezde i Partizana.

Sav nerad i neadekvatnost u edukaciji sudija, te površnost predsednika Sudijske komisije koji je u javnosti predstavljao kako je sve sjajno i bajno u srpskom suđenju, potencirajući stalno nekakvo poštenje u radu, došlo je na naplatu u samo jednom kolu Superlige. Naravno, posle toga su se na Filipovića obrušili gotovo svi.

Razni sudijski eksperti dali su mišljenje o spornim detalnima i uglavnom se svi slažu da su greške na utakmicama Radnički - Crvena zvezda, Partizan - Javor i Spartak - Mladost Lučani zaista neshvatljive i nedopustive za profesionalni nivo fudbala.

Nejasno je zašto se, ipak, Sudijska komisija na čelu sa najodgovornijim, a ujedno i vrlo ozbiljno plaćenim čovekom za ovaj posao, ne oglašava i barem ne pokuša da objasni odluke svojih štićenika kao što se to, na primer, radi u mnogim ligama širom Evrope - pa čak i u okruženju. Mogao bi Filipović da se malo raspita i i da pogleda analize koje se rade u Italiji, Grčkoj, Belgiji, Hrvatskoj, ali i na Kipru gde ima jasan primer naših stručnjaka.

Naravno, podrazume se da je potrebno i određeno predznanje i iskustvo u korišćenju VAR tehnologije, kao i volja i spremnost da se na ovakav transparentan način radi za dobrobit i razvoj poštenih odnosa u profesionalnom fudbalu.Nema potrebe da se obmanjuje javnost i da se krije iza nekakvih UEFA prafila o zabrani komentarisanja odluka sudija jer to naprosto nije tačno. Najveće lige odavno imaju zvanične analize suđenja koje ujedno i služe za edukaciju i sudija i fudbalera i gledalaca.

S obzirom na to da je suđenje postalo goruća tema u srpskom fudbalu, pokušali smo baš na temu analize suđenja da dobijemo odgovor od Dalibora Đurđevića - našeg najeminentnijeg eksperta za VAR, nekadašnjeg najboljeg FIFA VAR sudiju u Srbiji i čoveka koji sada sa velikim uspehom obavlja posao VAR menadžera i glavnog instruktora u FS Kipra. Kao i uvek, Đurđević se ljubazno odazvao na poziv Telegrafa. Pronašili smo ga u rodnom Kruševcu, gde se trenutno nalazi na kraćem odmoru.

Gospodine Đurđeviću, pretpostavljamo da pratite dešavanja u srpskom fudbalu, te nas interesuje da li možete da date neki komentar na ovo što se dešavalo, kada je bukvalno sve "eksplodiralo" u jednom kolu zahvaljujući neshvatljivim greškama VAR sudija?

- Iskren da budem i ne pratim detaljno, jer imam previše obaveza u kiparskom prvenstvu i u UEFA, ali ono što sam video u medijima i pročitao ukazuje na ozbiljne propuste u radu i određene jasne greške. Ne bih zaista detaljno da komentarišem te odluke, jer to je posao onih koji su zaduženi za srpsko suđenje. Ono gde ja mogu da vam pomognem, ukoliko vas to zanima, jeste tod a komentarišem i pojasnim neke stvari vezane za posao VAR- a i za ono za šta sam ja odgovoran.

Upravo zbog toga smo vas i zvali, da nam pojasnite baš tu reč "odgovornost." Jer, čini nam se da je ona "otišla na neodređeno odsustvo" kada je u pitanju srpski fudbal. Naime, pratili smo analize sudijskih odluka koje, nakon svakog kola, objavljuje FS Kipra, a u kojima se do detalja objašnjavaju odluke glavnih i VAR sudija. Takođe, primetili smo da ne krijete ni kada ima pogrešnih odluka VAR sudija.

- Tačno tako. Odluka predsednika Sudijskog komiteta FS Kipra, gospodina Milorada Mažića, je da se nakon svakog odigranog kola uradi video analiza sa objašnjenjem krucijalnih situacija koje podležu VAR proverama, u skladu sa VAR protokolom. U analizi se detaljno objašnjava sudijska odluka na terenu, VAR odluka u VAR sobi i razlozi zbog čega je određena odluka doneta, te da li je ona ispravna ili ne. Naravno, sve u skladu sa pravilima fudbalske igre i VAR protokolom - počeo je Đurđević i nastavio:

- Analiza je tako koncipirana da je prihvatljiva za, da kažem, i za obične gledaoce zbog kojih se na kraju fudbal i igra. VAR je vrlo senzibilan i kompleksan alat za pomoć sudiji da sudi utakmicu, ali isto tako mora da se transparentno i jasno približi i običnom gledaocu, trenerima, fudbalerima i svim učesnicima u fudbalu kako bi svi lakše razumeli donetu odluku. Naravno, kada se i dogodi neka greška, jasno se i vrlo transparentno objasne razlozi.

Dobili smo pouzdane informacije da je ovakav način rada doveo do toga da mnogi "sudijski eksperti" sada mnogo pažljivije analiziraju i vode računa šta će reći pre vaše analize. Da li je to istina?

Foto: AP/Tanjug

- U svakoj zemlji imate eksperte, bivše sudije uglavnom, koji se bave komentarisanjem odluka, svako na način koji mu odgovara ili koji nekome odgovara. I tu nema ništa sporno, to je legitimno pravo. Naš posao je da damo stručnu i objektivnu analizu odluka naših sudija i VAR sudija na osnovu materjala iz VAR sobe, koji vam pruža kompletan uvid u razloge za donošenje odluke. Vrlo često se dešava da "broadcast" ne prikaže situaciju koju je VAR sudija pronašao. Zbog toga mi na uvid dostavljamo snimak koji potvrđuje dobru ili lošu odluku sudije.

Jasno nam je da je ovo praksa i u mnogim ligama Evrope. Neke čak daju i audio komunikaciju, a i neki naši klubovi su u Srbiji takođe tražili da se komunikacija presluša.

- Jasno je definisano VAR protokolom u kojim situacijama je moguće dostaviti komunikaciju iz VAR sobe. Komunikacija se može koristiti u svrhe istrage o neregularnostima koje su vezane za integritet utakmice, ukoliko je takav slučaj pokrenut. U ostalim slučajevima komunikacija služi za edukaciju i trening VAR sudija kako bi poboljšali i unapredili svoje veštine.

S obzirom na to da postoje velike nejasnoće javnosti kada je u pitanju VAR, možete li da nam kažete šta je stvarna uloga VAR sudije?

- Uh, ovo je kompleksno pitanje. U početku VAR projekta pre sedam godina princip je bio " CLEAR AND OBVIOUS MISTAKE". Nakon sedam godina iskustva, UEFA i FIFA polako menjaju i stavove, a i način rada i odlučivanja VAR sudija o situacijama i liniji intervencije - počeo je Đurđević:

- UEFA je jasno podelila nivo intervencije na četiri "levela" i kojima je do detalja opisano na koji način se situacije procenjuju i kada se interveniše, a kada ne. Postoje i situacije u kojima VAR ne interveniše. Ide se ka tome da je sve manji prostor u kome ce VAR sudija moći da kaže "za mene je penal,a ali nije intervencija" ili "za mene ovo nije penal, ali moram da ga podržim jer ima neki mali kontakt." Cilj je da VAR sudija pomogne sudiji da, ako je nešto za sve jasno da je kazneni udarac ili nije kazneni udarac, donese ispravnu i tačnu odluku.

- One situacije o kojima bi se i nakon VAR intervencije i dalje raspravljalo, nisu za VAR. Takozvana "alibi komunikacija" koju sudije na terenu vrlo često koriste u komunikaciji sa VAR sudijom "za mene nije dovoljan kontakt " ili "nisam ništa video" kod iskusnih VAR sudija više skoro da nemaju značaj. Ako se situacija koju VAR na ekranu vidi drastično razlikuje od odluke na terenu, VAR je dužan da interveniše, bez obzira šta mu je rekao sudija. Zato je sad uloga VAR sudije zaista vrlo kompleksna i potrebno je mnogo rada i treninga da VAR sudije budu na visini zadatka. Var sudija i sudija na terenu su sada potpuno različiti poslovi i treba uskladiti mnogo detalja kako bi VAR sudija I sudija na terenu funkcionisali i donosili tačne odluke - rekao je Đurđević za kraj razgovora.

Požar i dalje gori i preti da možda zapali i tu "famoznu tajnu sobu" u Staroj Pazovi. A dok se "glavni vatrogasac" Filipović ne oglasi, u Savezu se ponašaju po principu "selo gori, a baba se češlja."

Video: Gore kamere, gori VAR soba: Stadion na kome Engleska u subotu igra kvalifikacioni meč u plamenu

(Telegraf.rs)