Oživelo sećanje na jednu od najvećih navijačkih tuča u istoriji Srbije, meč trajao 170 minuta
Te 1999. godine navijači Borca i Delije su čak dva puta prekidali meč u Čačku * Policija pucala da umiri rulju * Desetine razbijenih glava, hapšenja navijača
Da li zbog pandemije korona virusa, koja je i te kako uticala na fudbalski svet, ili je u pitanju nešto drugo, ali je činjenica da u skorije vreme nismo imali nerede i tuču navijača kao što je ona u nedelju u Kragujevcu!
Tuča u kojoj su učestvovali navijačli Radničkog i Crvene zvezde, popularni Crveni Đavoli i Deliije, a koja je privukla vežu pažnju nego sama utakmica u kojoj je srpski šampion slavio sa 3:0. Istu je komentarisao i njekadašnji fudbaler Mirko Poledica, sada predsednik sindikata fudbalera, koji je u međuvremenu podsetimo i na onaj navijački haos koji je viđen na leto 1999. godine.
Poledica je tada igrao za Borac iz Čačka koji je ugostio Zvezdu, a rezultat od 2:2 je verovatno svima bio u drugom planu.
- Igralo se u julu 1999. godine. Prva zvanična utakmica u sezoni i nakon bombardovanja. Prepun stadion, razbili smo Zvezdu, završilo se 2:2, bili smo mnogo bolji. Ostojić vodio Zvezdu, a nas Keca Vuković iz Podgorice. Takvu tuču nisam video na filmu, na terenu se tuklo 2000 ljudi - prisetio se Poledica u "razgovoru" na Tviteru.
Pomenuta utakmica je čak dva puta prekidana, prvi put već u 9. minutu, kada smo videli pauzu od 15 minuta, a zatim i onu dužu od 51 minut. Tukli su se navijačli Borca i Zvezde, a toliko je žestoko bilo da je policija morala da puca u vazduh kako bi smirila rulju.
Stradali su i redari, autobusi i automobili beogradske registracije, a teren je po završetku meča bio prekriven kamenjem i staklom. Desetine navijača su teže i lakše povređeni, čak su i policajci završili u bolnici. Mediji su tada pisali da je uhapšeno oko 12 navijača.
Nakon što je prvi prekid neutralizovan, Delije su u finišu prvog poluvremena ponovo istrčale na teren i krenule kao istočnoj tribini gde su bili navijači Borca. Razlog je bio taj što su Čačani navijačima Zvezde uzvikivali "bando crvena" i "p***e komunističke." Usledilo je pesničenje, korištene su i kamenice, policija je upotrebila i "vodene topove", pucala je u vazduh, a Delije tvrde da je u njih ispaljivala i gumene metke iz neposredne blizine. Posle prekida, utakmica je nastavljena praktično pred praznim tribinama i posle 170 minuta završena rezultatom 2:2.
- Fudbal je bio apsolutno u drugom planu. Incidente, koje su izazvali tzv. navijači, ne pamti niko u Čačku od osnivanja Borca, 1926. Najavili smo MUP - u šest autobusa Delija iz Beograda, koji su prethodno na Rudniku demolirali jednu kafanu. Međutim, poslali su na stadion samo 40 neadekvatno opremljenih policajaca. Kada smo, u dogovoru s delegatom Milivojem Ilićem, zamolili MUP da pošalje pojačanje, na stadion je pristiglo 100 uniformisanih lica, koji su uspeli da uspostave kontrolu. U interesu fudbala, pristali smo da se utakmica nastavi. Iako nam je pobeda izmakla, zadovoljni smo bodom. Zahvalio bih sudijama, delegatu i upravi Crvene zvezde na pomoći da meč bude priveden kraju - rekao je tada direktor Borca Boban Tančević.
Zanimljivo je i to da je tadašnji golman Zvezde Aleksandar Kocić prilikom ulaska u svlačionicu polomio neka vrata i pokušavju da se dohvati sa navijačima Borca. Na kraju je kažnjen sa 5.000 dinara. Kapiten crveno-belih tada je bio pokojni Goran Bunjevčević koi je posle nereda rekao:
- Verujte, teško mi je da govorim posle svega što sam video. Bilo je strašno, nije se znalo ko koga udara... Kamenice su letele na sve strane, bilo je krvi, strahovali smo da ima i mrtvih - rekao je Bunjevčević, a na njegove reči se nadovezao Nikoslav Bjegović:
- Dočekani smo kao neprijatelji. Izvređani, ispljuvani, zaista mi nije jasno odakle tolika mržnja. Umesto fudbalskog praznika, doživeli smo da budemo žrtve ogromne količine besa.
Sedam dana nakon te utakmice, za "Glas javnosti" izjavu su tada dale i najvatrenije pristalice Zvezde:
- Mi, najvernije Zvezdine "Delije", želimo da izjavimo: pre svega zbog našeg kluba krivo nam je što su sa događajima u Čačku hteli da iskompromituju nas kao navijače i FK Crvena zvezda. Smatramo da snosimo deo krivice za prvi upad u teren, ali za drugi upad smo u potpunosti izazvani. Sve što je proizvelo taj masovni upad u teren posledica je konstantnog petominutnog gađanja kamenjem publike sa istočne tribine kao i izvan stadiona! Svih trista pedeset "Delija" koji su bili tamo žive za Zvezdu i ne može niko da nam nametne da smo hteli da prekinemo utakmicu.
- Koga lažu da žele da poboljšaju kvalitet domaćeg fudbala, oni koji su dozvolili da igramo u najbrojnijoj ligi u Evropi, na deset stadiona koji nemaju elementarne uslove za prvoligaški fudbal protiv čega se i naš klub borio. Zato naš klub neizmerno volimo i ne dozvoljavamo nikome da nas ikada posvađa sa njim. "Delije" su grupa koja nikada nije trpela provokacije. Zvezda je život, ostalo su sitnice - zaključuje se u izjavi, dok "Glas javnosti" nastavlja da piše:
- U Čačak su, kako smo čuli, krenuli kao na izlet jer im na pamet nije padalo da će naići na suprotstavljeni tabor. To su ona gostovanja gde navijači popiju nekoliko piva, malo prošetaju po gradu, pevaju, i vrate se kući. Izvikivali su nekoliko puta "Slobo p..., Kosovo si izdo", pa čak i ime Velje Ilića, gradonačelnika Čačka, i onda je krenuo krkljanac, za koji ne postoji, kažu neke "Delije", valjano objašnjenje osim onog koje su naveli u zajedničkoj izjavi.
Delegat Milivoje Ilić iz Prištine u zapisnik, na tri i po strane, je upisao:
- U 10. minutu, navijači Crvene zvezde sa južne tribine ušli su na teren sa ciljem da se fizički obračunaju sa domaćom publikom i policijom. Zahtevao sam prekid od sudije Tripkovića, što je on i prihvatio. Preduzete su sve mere da se igra nastavi, a Miloš Marinković, generalni sekretar Crvene zvezde, dobio je od Delija obećanje da se meč može igrati. Posle prekida od 22 minuta, na inicijativu Borca, stiglo je pojačanje od 100 policajaca, ali se i dalje strahovalo da će navijači Crvene zvezde napraviti haos.
- U 43. minutu, Zvezdini navijači kamenjem su gađali Borčeve, na istočnoj tribini. Razmišljao sam o pražnjenju južne tribine, na kojoj su bili Beograđani, ali bi u tom slučaju postojala opasnost da demoliraju grad. Iz minuta u minut, incident je bio sve masovniji, kada su i domaći navijači prihvatili tuču. Uočio sam veliki broj povređenih pripadnika MUP-a i lekarske ekipe na tribinama i terenu. Posle pauze od 38 minuta, stekli su svi uslovi da se utakmica nastavi. Isključivi krivci za prekide su navijači Crvene zvezde, a što se domaćina tiče, jedina greška je mali broj policajaca na početku utakmice.
Za Zvezdu su tada igrali: Kocić, Dudić, Vitakić, Vukomanović, Glogovac, Bunjevčević, Gojković (Gvozdenović), Pantelić, Drulić, Ilić (Bajčetić), Bošković (Aćimović). Trener je bio Miroljub Ostojić koji je posle Čačka dao ostvaku, ali je na nagovor igrača odlučio da ostane u klubu.
(Telegraf.rs)