Kladionice proterane iz španskog fudbala, klubovi više ne smeju da ih reklamiraju!
"Imati toliko fudbalera koji reklamiraju kladionice, ili nose dresove sa imenom kladionica i tako pozivaju najmlađe da se klade, nije dobra poruka. To nije liga kakvu želimo", rekao je Mikel Aranja, direktor zadužen za regularnost igara na sreću u Španiji
Odluka koju je vlada Španije donela još prošle godine, sa startom nove srezone u španskom fudbalu, tačnije u dva najviša ranga takmičenja, stupila je na snagu: španski fudbalski klubovi od ponedeljka više ne smeju na dresovima da nose reklame kladionica i kockarnica!
Na nekolicinu klubova ova odluka znači i ozbiljan problem pošto su im glavni partneri bile kladionice, a u pitanju je pet prvoligaša koji još uvek nisu uspeli da pronađu novog sponzora, iako su odigrana tri kola nove sezone.
Real Sosijedad, Alaves, Kadiz, Granada i Majorka su klubovi koji su ušli u novu sezonu sa dresovima bez ispisanih imena sponzora na njima.
Fudbaleri Kadiza su u subotu poslednji put istrčali u dresovima na kojima je stajalo ime dosadašnjeg sponzora, kompanije "Dafabet", kladioničarske kuće sa Filipina.
- Tražili smo pravni način da ipak zadržimo ime tog sponzora, ali ćemo ipak morati da pronađemo novog sponzora. Valjda ćemo uspeti da ga nađemo - poručili su čelnici kluba, koji je godišnje dobijao oko dva miliona evra od Dafabeta.
Španska levičarska vlada je još u novembru 2020. godine donela zakon prema kojem se reklame internet kladionica mogu emitovati samo u periodu od 1 sat do 5 sati posle ponoći. Na televiziji i radiju neće se prikazivati u neko drugo vreme, a na sve to zabranjeno im je i oglašavanje kroz sport. Dosad su čak 32 od 42 kluba Primere i Segunde imale sponzora iz sfere klađenja i igara na sreću.
Jedan od sponzora Real Madrida, iako ne istaknut na prednjoj strani dresa, bila je prethodnih godina kladionica Kodere.
- Imati toliko fudbalera koji reklamiraju kladionice, ili nose dresove sa imenom kladionica i tako pozivaju najmlađe da se klade, nije dobra poruka. To nije liga kakvu želimo - rekao je Mikel Aranja, direktor zadužen za regularnost igara na sreću u Španiji.
Aranja tvrdi da se takvim oglasima "bombarduje" omladina i da je primetan porast kladioničara u dobi između 18 i 19 godina.
La Liga je, međutim, uložila žalbu Vrhovnom sudu i tvrdi da će zbog novog zakona klubovi zajedno samo ove godine ostati bez 90 miliona evra, a sve to u trenutku kada su zbog pandemije koronavirusa stadioni delomično zatvoreni. Košarkaški prvoligaši Bilbao Basket i Baskonija, kojima sezona još uvek nije počela, moraće iz svog imena izbaciti nazive kladionica Retabet i Kirolbet.
Španska vlada premijera Pedra Sančesa, zabrinuta masovnim širenjem kladionica u celoj zemlji, u oktobru 2020. godine je poslala pismo fudbalskim klubovima, u kojem ih je upozorila da ugovore sa takvim sponzorima mogu da produže maksimalno do 30. avgusta 2021., odnosno do ponedeljka. Sponzori čija su imena kladionica na dresovima, su uglavnom i najveći sponzori klubova, prenosi Sportklub.
Kladionica Kodere je u svom dokumentu poslatom američkom tržišnom regulatoru, dostavljenom zbog spajanja svoje podružnice sa jednom firmom izlistanom na američkoj berzi, navela kako "politički uslovi za igre na sreću u Španiji mogu da budu i dalje negativni".
Igre na sreću su pod nadzorom ministarstva kojim upravlja levi Podemos, manjinski partner u većinski socijalističkoj vladi. Još ranije je na isti način zabranjeno reklamiranje alkohola i duvanskih proizvoda.
Marketinški analitičar Adrijan Medijavilja kaže da je "teško poverovati da klubovi ne mogu da nađu nove sponzore".
- Dovoljno je kompanija iz drugih sektora koje preko fudbala žele da povećaju svoju vidljivost. Potražnja za fudbalom je velika, pa je potrebno samo malo više kreativnosti u marketinškim službama klubova - rekao je Medijavilja.
Od 98 klubova iz Španije, Engleske, Italije, Nemačke i Francuske, samo njih devet nema ime sponzora na dresu. Uz spomenutih pet španjskih timova, to su italijanski Lacio, Venecija, Specija i Salernitana, podatak je novina La Vanguardija.
Prema istom izvoru, samo 13 klubova još uvek na dresovima nosi imena kladionica, od čega ih je devet iz Engleske, a četiri iz Francuske.
(Telegraf.rs)