Zvezdin gol poništen zbog 67 milimetara: Evo zbog čega je VAR procena na Marakani tako dugo trajala
Iako je na prvi pogled delovalo da je sve očigledno kada je u pitanju Kataijev ofsajd, sudije u VAR sobi su dokazale da vreme propcene nije važno i da je najbitnije da je odluka tačna
Da li je do VAR tehnologije koja na psihološkom planu i te kako znači sudijama i fudbalerima, to za sada ne znamo, ali je činjenica da je srpski fudbal od početka nove sezone doživeo veliki procvat u svakom smislu - bolja igra, manje prekršaja, puno golova!
U takvoj situaciji sudije sve bolje sude, dok VAR radi gotovo bez greške. Tu su one minimalne, ali su neoporedivo manje gledajući kakav je start sa novom tehnologijom bio u većini evropskih zemalja.
Što se tiče ovog drugog kola Superlige koje je iza nas, na meču Radnički Kragujevac . Spartak desila se prva VAR intervencija u kojoj je VAR priznao gol domaćeg tima koji je pomoćni suidja poništio na terenu zbog ofsajda. Ta odluka je bila pogrešna, ali je VAR ispravno reagovao i korigovao istu.
Jedina ozbiljnija greška dogodila se u Gornjem Milanovcu kada je sudija Ostraćanin prekinuo akciju TSC-a u izglednoj prilici i znak pištaljkom dao pre nego što je lopta ušla u gol. Pogrešio je, a ono što se smatra velikom greškom jeste to što je "vezao ruke" VAR sduiji Milanoviću koji po VAR protokolu, iako jeutvrdio da se radi o čistoj i jasnoj greški", nije mogao da interveniše jer je igra prekinuta pre završetka akcije. To jest, pre nego što je lopta ušla u gol.
Po rečima Zdravka Jokića, sudijskog eksperta, ovo ne bi smelo da se dešava, ali je razumljivo jer je sve ovo još novo za sudije i treba vremena da naviknu sebe da "odlože zvižduk i zastavicu."
Osvrnuo se Jokić na situaciju sa Marakane koju je posebno objasnio, a gde je na meču Crvena zvezda - Mladost poništen pogodak Filipa Falka zbog toga što je Aleksandar Katai pre asistencije bio u ofsajdu. Podsetimo, VAR provera je trajala tri minuta što je, takođe, izazvalo veliku polemiku
- Razgovarao sam sa mnogim kolegama i svima nam je bilo čudno što provera traje dugo, posebno sto su u VAR sobi bile naše najbolje VAR sudije Dalibor Đurđević i Milovan Ristić koji važe za VAR sudije koje brzo i tačno rešavaju i najteže situacije, a ofsajd nam je svima bio "očigledan". Međutim, moram da vam kažem prvo da za ovakve složene situacije se koristi poseban softver sa vertikalnim linijama i da je potrebna posebna veština i brzina operatera da bi VAR sudije mogle da reše situaciju i da softver prihvati rešenje.
- Kao što to i UEFA kaže, vreme nije važno. Važno je da odluka bude tačna. Ovom prilikom čestitam i pomoćnom sudiji na terenu, a i kolegama u VAR sobi jer su doneli tačnu i ispravnu odluku. A koliko nam je sve bilo "očigledno" govori i podatak da je na kraju ofsajd bio, kako je softver izračunao, 67 milimetara !!! Eto koliko je važno da VAR sudija bude smiren, precizan i tačan - rekao je Jokić.
U derbiju kola između Vojvodine i Partizana, Novak Simović je odlično sudio, dok su u VAR sobi ponovo bili Đurđević i Ristić. Na Karađorđu smo videli dva sporna momenta koje je Jokić kratko prokomentarisao.
- Igrač Vojvodine koga lopta pogađa u ruku, koja je u prirodnom položaju posle odbijanja sa kratke distance, nije učinio nikakvu kažnjivu radnju pa shodno tome nema kaznenog udarca. Druga situacija u kojoj je Partizan tražio kazneni udarac zbog kontakta u kaznenom prostoru takođe je jasna. Nema prekrsaja. Dobre procene Simovića i ispravne potvrde iz VAR sobe - rekao je sudijski ekspert TV Arena Sporta.
(Telegraf.rs)