Saznajemo: VAR gasi multiprenose Superlige, evo kako ćemo gledati elitni fudbal sledeće sezone
Definitivno nas čekaju velike promene...
Ni ovu sezonu Superlige još nismo ispratili u istoriju, a već se radujemo novoj, za koju se nadamo da će nam doneti nešto novo, makar i minimalni pomak kada je reč o uvođenju reda. Jedno je sigurno, sezona 2021/22. biće istorijska za srpski fudbal jer će se u njoj prvi put koristiti VAR tehnologija.
Ono što mnoge ljubitelje fudbala zanima je način na koji će se ovaj sistem implementirati u naš fudbal. Znamo i sami da Srbija kaska za normalnim svetom, posebno kada je reč o stadionima i infrastrukturi, koji su potrebni da bi VAR zaživeo i uspešno odradio posao.
Konkretni koraci su preduzeti. Nadležni iz FSS-a i Zajednice superligaša ovih dana u saradnji sa izvođačima tehničkih radova vrše obimne pripreme za sledeću sezonu.
Edukacija sudija i fudbalera odvija se već neko vreme i o tome je FSS izveštavao i na svom sajtu, a paralelno sa tim radi se i na pripremi infrastrukture za VAR, kao i za direktne prenose Superlige koji nas očekuju sledeće sezone, a koji će pretrpeti značajne izmene.
U skladu sa odlukom za uvođenje VAR sistema u srpski fudbal, Telekom Srbija je povezao 20 stadiona superligaša optikom sve do Kuće fudbala u Staroj Pazovi. Istovremeno, povezano je i nekoliko stadiona prvoligaša koji su kandidati za ulazak u viši rang, kako bi sve bilo spremno na vreme.
- Sa stadiona signal odmah ide u VAR sobe koje su u Staroj Pazovi. Signal kasni samo delić sekunde zbog optike, ali se ta razlika neće osetiti u realnom vremenu - kažu za Telegraf.rs iz Zajednice superligaša.
Međutim, kako svi stadioni u Srbiji nemaju dobre uslove za realizaciju direktnih prenosa, standardizovane su i dve vrste prenosa koje nas očekuju kada je u pitanju Superliga.
Prvi tip direktnog prenosa bi bio realizovan sa šest kamera i to sa dve centralne, dve ofsajd i po dve kamere iza gola. Druga opcija bi bila prenos sa 12 kamera, s tim da bi se nekoliko kamera nalazilo i na suprotnoj strani stadiona.
- Na pojedinim stadionima su problematične pozicije za ofsajd kamere i to klubovi moraju da srede do početka sledeće sezone - upozoravaju iz Zajednice superligaša.
Sve kamere koje će snimati utakmice elitnog takmičenja sledeće sezone su u UHD (4K) rezoluciji, a ono što je najzanimljivije je da više neće biti multiprenosa Superlige na koji smo navikli ove sezone.
Plan Zajednice, FSS-a i ljudi koji rade na implementaciji VAR tehnologije je da se utakmice Superlige igraju u različitim terminima bez većih preklapanja.
Videćemo na šta će to sve da liči kada krene sledeća sezona, ali se nadamo da će VAR sistem doneti bar malo manje tenzije koja prosto izjeda srpski fudbal već nekoliko sezona.
(Telegraf.rs)