Dan kad su srpski navijači poludeli zbog Albanca: Gde je i šta danas radi čovek koji je pustio dron?

Ismail Morina se šest godina kasnije podsetio meča u Humskoj i "pohvalio" svojim "dostignućem"

Ilustracija: Nikola Jovanović Foto: MN Press/Instagram/ballist.morina/Youtube/Sportskacentrala.com

Četrnaesti oktobar zauvek će ostati upamćen u srpskoj sportskoj javnosti kao datum kada je prekinut meč Srbija - Albanija u okviru kvalifikacija za Evropko prvenstvo 2016. godine. Pre tačno šest godina, zbog drona sa zastavom tzv. Velike Albanije, došlo je do prekida meča, a zatim i opšte tuče na terenu između igrača, ali i između fudbalera Albanije i srpskih navijača.

Igrao se 42. minut, kada je dron sa zastavom na kojoj je mapa tzv. Velike Albanije, uz natpis "autohtoni" i likove političara Ismaila Đemalija (pisac albanske deklaracije nezavisnoti 1912.) i ratnog vođe Ise Boljetinija, izazvao šok i nevericu u Humskoj. Neprijateljski raspoloženi navijači Srbije, koji su sve vreme vređali Albance tokom prvog poluvremena, potpuno su poludeli kada su videli albansku zastavu nad stadionom.

Neko vreme je preletala, a tenzija je samo rasla. Na kraju je štoper Srbije Stefan Mitrović uspeo da "prizemlji" dron. Uhvatio je zastavu i to je bio signal da nastane opšti haos. Albanski fudbaleri, pre svih Andi Lila i Taulant Džaka, zaleteli su se na Mitrovića u nameri da otmu zastavu. Pridružili su mu se još neki igrači, a onda je nastao haos jer su na teren uleteli i navijači Srbije, koji su želeli da otmu zastavu.

Tada je viđena i tuča igrača Albanije sa srpskim navijačima, gde su prednjačili kapiten "crnih orlova" Lorik Cana i Andi Lila. Na kraju su Albanci uspeli da sačuvaju zastavu i da je predaju delegatu, nakon čega su pobegli u tunel glavom bez obzira, a na tom putu su takođe dobili nekoliko udaraca.

Na teren je uleteo i Ivan Bogdanov, poznati huligan koji je dve godine ranije u Đenovi izazvao prekid meča i spalio zastavu Albanije. Kratko se sa grupom navijača pod fantomkama pretio albanskim igračima, nakon čega se vratio na tribine posle upada policije.

UEFA je nakon svega odlučila da kazni Srbiju, iako je albanska strana započela haos i izazvala prekid provokacijom sa dronom. Naš tim je za "zelenim stolom" poražen sa 3:0, a to je kasnije uticalo i da se nekoliko narednih mečeva igra bez publike, kao i da naš tim ne ode na EURO, već su to učinili Albanci, po prvi put u svojoj istoriji.

Ko je čovek koji je upravljao dronom i kako je izveo akciju?

Ismail Morina; Foto: Instagram.com/ballist.morina

Iako je u početku bilo raznih nagađanja ko je upravljao dronom, prve dezinformacije glasile su da je u pitanju brat Edija Rame, ali se kasnije otkrilo da je u pitanju Ismail Morina, Albanac koji je došao u Beograd sa tom misijom da izazove provokaciju.

Dronom je upravljao tako što se popeo na krov crkve Arhangela Gavrila u Humskoj, koja je preko puta severne tribine stadiona.

Ideju za "akciju" dobio još nakon žrebanja kada su Srbija i Albanija izvučeni na žrebu. Dugo je planirao i čak je išao i u izvidnicu nekoliko meseci ranije, kako bi izvideo lokaciju na licu mesta i kako bi otkrio najpovoljniju poziciju za puštanje drona.

- Igrao sam mali fudbal sa prijateljima posle žrebanja kvalifikacionih grupa i tada se kod nas rodila ideja da se puti dron tokom utakmice. Imali smo dilemu oko zastave i razmišljali smo da napišemo nešto na italijanskom, a onda smo ipak odlučili da to bude reč "Autohtoni" na engleskom, jer nam delovala elegantnije.

- Mislio sam da će meč da se igra na stadionu Crvene zvezde i zato sam 26. jula išao u Beograd kako bih osmotrio lokaciju i snimio stadion, usput sam otišao i do stadiona Partizan, ali sam tek kasnije saznao da će se tu igrati utakmica. Kasnije sam preko "Gugl Mapa" još jednom proverio lokaciju i pronašao nekolio mesta udaljenih 50-70 metara od stadiona odakle sam mogao da pustim dron.

Stefan Mitrović prizemljuje dron; Foto: MN Press

U intervjuu je otkrio i da je imao pomagača iz Skoplja i da je greškom spustio dron do Stefana Mitrovića, jer je mislio da su albanski igrači igrali u crvenim dresovima.

- Ideja je bila da ga pustim dok ide himna, ali baš u tom trenutku je neko prolazio pored mesta gde sam bio skriven, pa sam se uplašio da me ne otkriju. Pred kraj poluvremena sam odlučio da ga pustim. Mislio sam da su albanski igrači u crvenim dresovima i zato sam ga spustio nisko u njihovoj blizini, ali sam pogrešio. Odmah posle toga sam seo u auto u kome je bio moj pomagač iz Skoplja i krenuli smo autoputem. Brinuli smo se da će nas uhvatiti policija na granici, ali je sve prošlo bez problema na svu sreću - ispričao je Morina.

On je kasnije bio u zatvoru u Hrvatskoj, gde je naučio ćirilicu, Srbima se izvinio zbog crkve

Srbija je za morinom raspisala poternicu zbog prekida utakmice Srbija - Albanija. On je sredinom 2017. godine uhapšen u Hrvatskoj u Dubrovniku. Iako je Srbija čekala ekstradiciju, na kraju je hrvatska odbila da ga izruči i on je prebačen u Italiju, gde ima boravište.

Tamo je dao jedan intervju gde se izvinio Srbima samo zbog toga što se popeo na crkvu.

Kažu da sam uvredio njihovu zastavu. Njihovu veru. Nisam. Samo sam pokazao istoriju. Naše zastave - rekao je Morina, koji je usput "samo tražio oproštaj jer se popeo na srpsku crkvu".

- Žalim zbog jedne jedine stvari. Što sam se popeo na crkvu. Ako su se Srbi vernici uvredili zbog toga, žao mi je. Tražim Oproštaj. Tražim oproštaj što sam se peo na crkvu. A ostalo? Osećam samo ponos. Sve je bilo moja ideja. I moja sposobnost. I moja glupost. Ali sve je bilo moje.

Autor intervjua rekao je u tekstu da je Morna tokom zatvora u Dubrovniku naučio da priča srpsko-hrvatski jezik, kao i da čita ćirilicu.

Morina danas i dalje propagira sve isto što je uradio i na dan kada je pustio dron.

Na današnji dan je na Instagramu objavio fotografiju sa zastavom uz podsećanje da je prošlo šest godina, uz komentar: "Srećan autohtoni dan".

Njegovi grafiti se mogu videti u Albaniji pored likova sa zastave koju je okačio na dron. Veliki je navijač Liverpula, često nosi dres ovog kluba na malom fudbalu ili dok trenira. Družio se i sa navijačima Hajduka iz Splita, uz albanske simbole i podignutu majicu sa motivima identičnim kao na zastavi sa dronom.

Pogledajte sve to u galeriji:

(Telegraf.rs)