Na današnji dan rođen je Partizan: 75. rođendan crno-bele porodice
Tokom 75 godine postojanja klub iz Humske je osvojio 27 titula šampiona države, 16 puta bio pobednik Kupa, a 1966. godine Partizan je bio vicešampion Evrope
Fudbalski klub Partizan kao pokretač i SD Partizan danas slave 75. godina postojanja. Partizan je osnovan 4. oktobra 1945. godine u Beograd pod nazivom Fiskulturno društvo Centralnog doma Jugoslovenske armije u kome su se, po ideji Svetozara Vukmanovića Tempa, okupljali samo pripadnici vojske.
Istog dana, zajedno sa fudbalskom sekcijom, osnovane i atletska, šahovska, košarkaška i odbojkaška sekcija
Godine 1950, Partizan se reorganizuje i postaje sportsko društvo, a njegove sekcije prerastaju u klubove i okupljaju pored pripadnika JNA i ostale građane svih uzrasta, osnivajući omladinske, a u nekim klubovima i ženske ekipe.
Na godišnjoj skupštini 1960. dopunjuje naziv društva u Jugoslovensko sportsko društvo Partizan.
Danas Partizan ima 27 klubova u 24 sporta i spada u red najvećih sportskih društva u svetu, a po rezultatima, ostvarenjima i broju svojih vrhunskih sportista tokom svih ovih godina, verovatno je i među najuspešnijima u sportskom svetu.
FAKTI:
– 1. mart 1948. Početak izgradnje stadiona;
– 9. oktobar 1949. Prva fudbalska utakmica na novom stadionu Jugoslavija – Francuska 1:1;
– 16. oktobar 1949. Prva fudbalska Partizana na novom stadionu (Кup Jugoslavije Partizan – Zagreb 8:0)
– 25. avgust 1951. Atletski dvomeč Jugoslavija – Velika Britanija na kome je Mark Baily istrčao svetski rekord na 100 metara u vremenu 10.2 sekunde;
– 2. septembar 1951. Fudbalski susret Jugoslavija – Švedska 2:1
– 8. septembar 1951. Кošarkaška utakmica Jugoslavija – Francuska 56:46;
– 11. septembar 1951. Boks meč Jugoslavija – Italija;
– 23. decembar 1951. Zvanično završena gradnja i stadion predat na korišćenje SD Partizan
Vaterpolisti Partizana sedam puta bili su prvaci Evrope, košarkaši jednom, fudbalski klub je prvi sa ovih prostora stigao do finala Kupa šampiona, a sjajne rezultate ostvarili su i atletičari, odbojkaši, strelci...
Sportisti Partizana osvojili su brojne medalje na Olimpijskim igrama, svetskim i evropskim prvenstvima.
Partizan ima i omladinsku fudbalsku školu koju je UEFA, uz Ajaksovu, proglasila za najbolju na kontinentu.
Na zvaničnom sajtu Partizana ističu da su pripreme za osnivanje kluba trajale mesecima pre samog osnivanja.
Svetozar Vukmanović – Tempo, svojim nesravnjivim entuzijazmom, zalagao se da se pri Centralnom domu Jugoslovenske armije oformi fudbalski klub, a kasnije da se to širi i na ostale sportove, u kojima bi bili sportisti koji su u vojničkoj uniformi. Tako su istog dana, 4. oktobra, kada i fudbalska sekcija, rođene one i za atletiku, šah, košarku i odbojku.
Fudbaleri Partizana, dva dana po osnivanju, 6. oktobra, prvi put su istrčali na teren. Pobedili su reprezentaciju Zemuna sa 4:2 u sastavu:
Čulik, Čolić, Beleslin, Čajkovski, Đurđević, Švaljek, Šereš (B. Mihajlović), Atanacković, Rupnik, Božović i Matekalo, koji je bio i prvi strelac (dao je dva gola, a Šereš i Rupnik po jedan). Trener je bio Franjo Glazer, a za fudbalsku sekciju kao tehniko je bio zadužen Virgil Popesku.
Prve dane i mesece, prve korake i poduhvate Fudbalskog kluba Partizan, danas je gotovo nemoguće utvrditi, sem naslutiti po sećanjima nekoliko aktera tih događaja, koji su još među živima. Pisanih dokumenata o počecima gotovo i da nema. Zapisnika, ili makar beležaka, takođe. Ipak, može se vratiti film na te dane, iako je sve to dosta nepotpuno, a postoje izvesne nesaglasnosti u detaljima, što je i razumljivo, reč je o vremenu od pre sedam decenija.
Već na prvim utakmicama pokazalo se da snazi Partizana tada niko nije bio ravan. Na sedam sledećih utakmica dali su 45 golova, a nisu primili ni jedan. Fudbaleri su živeli u Centralnom domu armije, nosili uniforme i svako je imao redovna zaduženja. Bobek je, recimo, bio bibliotekar. Uz sve ostalo, oni su učestvovali i na omladinskim radnim akcijama na raščišćavanju ruševina i uređenju ulica. Uoči svojih utakmica išli su i po gradu lepili plakate kao najavu.
Prvih pet godina postojanja Partizan je bio oslonjen na Jugoslovensku armiju i bio sekcija pri njenom Centralnom domu (CDJA). Od 1950. godine je samostalni klub u okviru Jugoslovenskog sportskog društva. Od tada Fudbalski klub ima potpunu samostalnost u sportsko-takmičarskom, organizacionom i materijalnom domenu.
(Telegraf.rs)