Kako je poslednji put izgledala liga sa 20 klubova: Zvezda prvak sa 105 bodova, 7 klubova se ugasilo

Proleter, Železnik, Obilić, Mogren, Milicionar danas ne postoje, a pre dve decenije, u najglomaznijoj ligi elitnog ranga koja je brojala 21 klub, imali su zapažane uloge

Foto-kolaž: MN Press, Wikipedia

Fudbalska Superliga Srbije od naredne sezone brojaće 20 klubova, što je, mnogi se slažu, još jedan klasičan autogol koji je vođstvo takmičenja postiglo u pokušaju da napravi iole respektabilnu ligu, pre svega primamljivu i gledljivu za navijače, takmičarski neizvesnu i kvalitetniju, mada pre će biti - da zadovolji raznorazne interese.

Vreme će pokazati da li je to bio svrsishodan potez ili je ipak trebalo sačuvati nukleus kakvog takvog kvaliteta sabranog u ligi od 16 klubova i na tome graditi budućnost klupskog fudbala, mada to i jeste dugoročan plan, jer se liga od 20 klubova, kako je izjavio potpredsednik FSS Jovan Šurbatović - planira samo za jednu sezonu.

Ionako problematičan kvalitet lige sada će se, uz dodatak još četiri kluba, još više razvodniti, to je utisak koji se nameće ako se pogleda spisak učesnika iz prethodne sezone i klubova koji bi mogli da dopune najviši rang, uz to su i poptuno nejasni motivi da se pribegne ovakvoj vrsti eksperimenta.

Vladimir Matijeašević u dresu Železnika na utakmici protiv Obilića Foto: MN Press

Pre svega postavlja se pitanje da li jedan od klubova koji će konkurisati za mesto u eliti može dobiti licencu za takmičenje s obzirom na to da FSS i Superliga iz godine u godinu pooštravaju uslove takmičenja u oba najviša ranga, a znamo da je infrastruktura, kao osnov da se orgaizuju utakmice, najkritčniji deo većine klubova.

Otud su kandidati za Superligu pozvani da, po novom pravilu, apliciraju uplatom novčanih sredstava u kasu FSS, pa koji klub ponudi više - ima šanse da sebi obezbedi mesto među najboljima.

Elem, liga od 20 klubova u najmanju ruku ne garantuje da ćemo naredne sezone gledati neizvesniju borbu nego što je bilo dosad i proboj nekog kluba u sam vrh gde bi poremetio planove "večitih rivala". Otud i pitanje o ispravnosti ovakve odluke.

Koliko i pojedini čelnici naših klubova vide Superligu kao perspektivu svedoči i ideja Zvezdana Terzića da se razmišlja o inicijativi za stvaranje lige regiona sa bugarskim, rumunskim i mađarskim klubovima.

POSLEDNJI PUT OVOLIKO GLOMAZNU LIGU IMALI SMO PRE 20 GODINA: SEDAM KLUBOVA SE OD TADA UGASILO

Državna zajednica Srbije i Crne Gore pre tačno dve decenije imala je elitnu ligu čak i sa dužim spiskom klubova nego što će to biti slučaj u sezoni 2020/2021.

Čak 21 klub je participirao tada u šampionatu, a trijumf je odnela Crvena zvezda sa osvojenih 105 bodova i samo jednim porazom.

Trku je kao drugi završio Partizan sa 101 bodom, treći je bio Obilić, četvrti Rad, peta Sutjeska, šesti Čukarički...

Najboji strelac bio je Mateja Kežman sa 27 golova.

Iz lige su tada ispali Proleter Zrenjanin, koji se u međuvremenu ugasio, beogradski Hajduk (danas zonaš), Mogren, subotički Spartak i još jedan klub koji je doživeo sudbinu Proletera, i to nedavno, čačanski Borac. "Zebre" sa Morave su ne tako davno ugašene, ali su preuzele status amaterskog kluba Provo i ponovo se takmiče pod imenom Borac Čačak.

Od te sezone, dakle u pitanju je takmičarska 1999/2000 (prva nakon NATO agresije na našu zemlju), osim Obilića i Borca, prestali su da postoje Železnik, Hajduk iz Kule, Sartid (takmiči se kao Smederevo), Milicionar i Mogren.

Nikada posle toga najbolja liga našeg fudbala nije brojala toliko klubova, u međuvremenu je svedena na 18, pa na 16, što se i pokazalo kao najbolje i najdugoročnije rešenje.

Foto: wikipedia

NAJTUŽNIJE SEĆANJE NA SEZONU 1999/2000: UBISTVO ALEKSANDRA RADOVIĆA 

Ništa tako potresno se nije desilo na nekoj od utakmica srpskog fudbala kao što je bilo ubistvo navijača Zvezde Aleksandra Radovića tokom 113. večitog derbija, upravo u toj sezoni.

Momak iz Opova usmrćen je kada je ka severnoj tribini ispaljena raketa sa suprotne strane, koju su na stadion uneli navijači Partizana, kasnije i osuđeni za ovo ubistvo.

Bio je to najtragičniji događaj sa nekog od sportskih borilišta koji je, nažalost, bio samo uvod u još krvavije sukobe dve huliganske grupe sve do danas.

(Telegraf.rs)