Od orla i zlatnih slova, preko jeftine prevare do 4 ocila: Dresovi Srbije od 2006, koji je najlepši?

Bilo je raznih ideja, ova nova za sada deluje kao jedna od najboljih

Foto: Guliver / Clive Mason / Getty Images

Javnost je u ponedeljak saznala kako će izgledati dresovi Srbije u kojima će naša fudbalska reprezentacija probati da posle 20 godina ode na Evropsko prvenstvo.

Otkako smo samostalna zemlja, do sada smo učestvovali na dva Svetska prvenstva u Južnoj Africi i Rusiji, ali smo propustili tri evropska ciklusa (2008, 2012, 2016) i gledali ih samo preko televizije.

Propustili bismo i četvrti, 2020. godine da nismo pobedili u svojoj grupi Lige C, Lige nacija i kroz nju izborili baraž sa Norveškom i Škotskom ili Izraelom (samo ako Norvežane prođemo).

Od otcepljenja Crne Gore, maja 2006. godine, kao reprezentacija smo promenili i tri sponzora dresova, Najki, Umbro i Pumu.

Neki od tih dresova su bili manje, neki više lepi, a utisak je da su Nemci novom crvenom garniturom na kojoj dominira print četiri ocila preko cele majice - uradili odličan dizajnerski posao.

Za prethodnih 14 godina ovo je deveta garnitura dresova ne računajući onu Loto u kojoj smo igrali Svetsko 2006. u Nemačkoj, pa je pitanje koja je do sada najbolje urađena.

Dres u kom se desila jedna od najvećih sramota reprezentativnog fudbala u 21. veku i poraz od Argentine u Gelzenkirhenu 6:0, penzionisan je odmah po poslednjem sudijskom zvižduku grupne faze i meča sa Obalom Slonovače, jer je i država prestala da postoji i pre SP.

Već dva meseca kasnije, Srbija će 11. avgusta 2006. videti po prvi put crvenu garnituru domaćih dresova na kojoj će se plava obeležja zadržati samo na šortsu po uzoru na zastavu naše zemlje.

Ovaj dres je "debitovao" u prijteljskoj utakmici sa Češkom, 16. avgusta 2006. (pobeda Srbije 3:1) i od tada će crvena ostati dominantna boja.

Rezervne varijante su po pravilu bile bele, ali ćemo se ovde baviti samo domaćom, glavnom garniturom. Kako vremena posle kraja juna nije bilo mnogo protiv Čeha su naši fudbaleri istrčali u jednostavnoj majici sa logom Najkija i grbom dvoglavog orla.

Marko Pantelić u opremi iz 2006, Foto: MN Press

Naredne godine je ovo rešenje malo izmenjeno, pa su umesto orla, na levoj strani grudi već tada počela da dominiraju četiri ocila. Samo na rukavu je dodata srpska zastava i dizajnerski napredak, iako ne veliki, bio je vidljiv.

Sledeća garnitura, za 2008. i 2009 godinu obeležila je period uzdizanja Srbije pod Radomirom Antićem. Od praznih tribina na početku kvalifikacija za odlazak u Južnu Afriku, došlo se do prepunih tribina Marakane i delirijuma 50.000 navijača na utakmici sa Rumunijom kojom se Srbija i matematički plasirala na Svetsko prvenstvo.

Oprema koju su tada nosili Nemanja Vidić, Zdravko Kuzmanović, Gojko Kačar i ostali igrači dobila je diskretne plave linije na bokovima majica kao i na rubu okovratnika.

S druge strane, na šortsevima više nije bilo belih linija kojih je bilo na onoj kombinaciji iz 2007. godine. Najki je za Svetsko prvenstvo pripremio novu promenu.

Ovog puta radikalniju. Orlovi su u Južnu Afriku odleteli sa dresom na kom je dominirao beli krst preko grudi, gde su se bele linije spajale na levoj strani u grbu četiri ocila.

Šorts je bio plavi u domaćoj varijanti, crveni u trećoj i baš u toj kombinaciji je Srbija ostvarila jednu od najvećih pobeda u poslednjih tridesetak godina - protiv Nemačke 1:0.

Sudbinski ili ne, u njemu je Srbija pretrpela i jedan od većih šamara - od Estonije, oktobra 2010. godine kada su Estonci pobedili sa 3:1.

Dve godine kasnije krst je zamenjen za veći, preko sredine grudi, vidljiviji u rezervnoj, beloj verziji. Crvena je pojednostavljena tako da više liči na onu iz 2007. godine.

Razlika je i u tome što su brojevi zamenili mesta na šortsu (sa desne noge na levu), a sve ostalo je bilo vrlo slično. Ovu kombinaciju pamtimo možda najbolje po tome što je u njoj Siniša Mihajlović poveo reprezentaciju kroz kvalifikacije za SP u Brazilu i posle remija sa Škotskom, na stadionu Partizana razbio Vels sa 6:1.

Orlovi nisu otišli u Brazil iz grupe sa Hrvatskom, ali ih je 2014. dočekala nova promena. Posle osam godina saradnje, Najki je zamenjen za Umbro, a ovaj proizvođač je uneo neke novine.

Krst se još jednom, treći put pojavio na njemu, ali je postavljen "zakrivljeno" u odnosu na onaj iz 2010. godine i uokviren je zlatnom linijom.

Ivice majica na ovim dresovima su takođe bile zlatne, a ta boja se našla i na rubu oko vrata. U ovoj opremi smo propustili Evropsko prvenstvo 2016.

Baš te godine je krst izbačen kao deo kolorita i ubačena je staromodna kragna, bela, zbog koje je dres podsećao na polo majicu. U njemu je Aleksandar Prijović Gruziji dao jedini gol u završnici kvalifikacija za Svetsko u Rusiji i označio početak raznih trzavica u domaćem savezu.

Period u poslednje dve godine, više je od izgleda opreme obeležilo nekoliko kontroverzi, pa su tako više pažnje privukli smena Slavoljuba Muslina i imenovanje Mladena Krstajića.

Paralelno je saradnja sa Umbrom završavana, a Orlovi su bili spremni da obuku Pumu. Nemački proizvođač je pred SP u Rusiji došao u centar pažnje zbog toga što je domaća garnitura dresova neodoljivo podsećala na generičku i jeftinu verziju trening opreme iz Pume.

Obična, crvena majica sa logom i grbom, belim štraftama na rukavima i sa strane na šortsu izgledala je gotovo identično sa onim koji su Nemci nazvali "Liga jersey" i prodavali za petnaestak, dvadeset evra.

Mitrović u dresu sa SP u Rusiji, Foto: MN Press

Bela garnitura je bila lepša sa srpskom zastavom koja je padala po sredini, od vrata ka pupku, dok su obodi rukava bili crveni, kao i ivice šortseva.

Srbija se u ove dve garniture nije bogzna kako proslavila u Rusiji (dva poraza i pobeda), kasnije je do nogu potučena i u Ukrajini, u Lavovu, a sada je vreme za novi početak.

Ljubiša Tumbaković je dužnost selektora preuzeo prošlog leta, njegova ekipa je sada dobila novu opremu sa kojom se Puma više potrudila i fudbalerima ostaje jedino da se potrude i 26. marta protiv Norveške.

Možda baš ovaj novi dres u znaku ocila bude taličan Orlovima koji bi ako prođu Norvežane u Oslu, mogli da prekinu i post koji traje punih 20 godina.

(M.LJ)