Platili ga 324.000 dinara, a zaradiće 13 miliona evra: Luda priča kako je Pavlović došao u Partizan!

Vunderkinda crno-belih prvi primetio trener Slađan Šćepović, posle čega je u petogodišnjem ciklusu obučen u školi, potom prekomandovan i izguran u prvom timu

Foto: partizan.rs

Pročitali ste sigurno pre 20-ak dana da je Partizanova škola fudbala najproduktivnija u Evropi, jer je doprinela sa čak 75 fudbalera širom Starog kontinenta (Ajaks drugi sa 72 igrača), a potvrda da “fabrika” radi punom parom je svakako i transfer Strahinje Pavlovića u Monako, koji je je Telegraf ekskluzivno najavio, koji će “nahraniti” ceo klub.

Partizan će, sada je i zvanično potvrđeno fotografijama, od transfera Pavlovića prihodovati 10 miliona odmah, uz dodatna 3 ukoliko se ispune neke određene klauzule (da odigra 25 utakmica sledeće sezone i da se Monako u narednih 5 godina plasira u Evropu).

A kako su crno-beli uopšte “zatvorili krug” i došli nadomak najunosnijeg transfera u 21. veku, to je tek posebna priča u kojoj je morao da se uklopi ceo mozaik, ne bi li vanserijski talenat, isprva isplaćen u dinarima, postao milioner.

Strahinja Pavlović kao član reprezentacije U16; Foto: MN Press

Za pomenuti proces Partizanu i Pavloviću je bilo potrebno ukupno pet godina, četiri u omladinskim selekcijama i godina u prvom timu, gde je prvo kroz treninge adaptiran na takmičenje u profesionalnom fudbalu, zatim i maksimalno “izguran” kroz utakmice i u domaćem prvenstvu i u Evropi.

Sve je počelo 2014. godine, a najveće zasluge što se Strahinja Pavlović uopšte našao u Humskoj pripadaju treneru Slađanu Šćepoviću, koji ga je prvi primetio, a zatim i ubedio tadašnjeg predsednika Omladinske škole Momčila Mocu Vukotića da je dečak veliki potencijal.

Igrao za dve godine starije

Strahinja Pavlović; Foto: Nikola Tomić

Šabački Savacijum, čije je boje tada branio Pavlović, gostovao je Radu na Banjici, a Šćepović se našao na pravom mestu u pravo vreme i "nanjušio" igrača koji bi u budućnosti mogao da bude "zlatna koka" kluba iz Humske. Iako rođen 2001. godine igrao je levog beka u dve godine starijoj selekciji dečaka (za 1999. godište) i bio dominantan.

- Videlo se odmah da se radi o detetu koje ima potencijal. U tom periodu smo lako nalazili ofanzivne igrače, ali je nedostajalo da se “popuni” i u odbrani, i Strahinja je na tom meču na Banjici privukao moju pažnju. Nastavio sam da ga pratim, a posle izvesnog perioda smo se na nivou škole dogovorili da ga uzmemo. Tadašnji predsednik, legenda kluba Moca Vukotić dogovorio je prelazak, mada smo sačekali godinu i po, kako bi Pavlović napunio 15 godina, jer su tako roditelji želeli – kaže za Telegraf Slađan Šćepović.

Slađan Šćepović; Foto: MN Press

Moca Vukotić se ubrzo našao sa predstavnicima Savacijuma, ali i sa roditeljima Strahinje Pavlovića, koji u prvi mah nisu smeli da puste Strahinju, jer su smatrali da je suviše rano, pa je dogovoreno da pristupi crno-belima kada napuni 15 godina.

To se i dogodilo i to 21. avgusta 2015. godine, kada je Pavlović potpisao prvi stipendijski ugovor sa crno-belima. Plaćena je i takozvana trening kompenzacija Savacijumu i ona je iznosila, verovali ili ne, samo – 324.000 dinara.

Pod Šćepovićevim nadzorom Pavlović je učen fudbalu, ne samo kao defanzivac, već je dobijao priliku i na poziciji zadnjeg veznog.

- Kroz treninge se videlo da zna da igra, da nije običan defanzivac. Zato sam mu pružao priliku i u veznom redu, gde je sticao i druge navike, odgovornosti i gde se takođe sjajno pokazao. Kasnije je vraćen u centralni deo odbrane i sve to očito koristio. Zato se lako se uklopio i među prvotimce kada ga je Zoran Bata Mirković prekomandovao – priča Šćepović.

Rođeni pobednik

Strahinja Pavlović na večitom derbiju; Foto: Nikola Tomić

O karakteru Pavlovića njegov bivši trener ima samo reči hvale.

- U selekciji dečaka to je jako bitna stavka, a Strahinju je karakterisala ta pozitivna drskost, mentalitet pobednika. Bio je i dosta zreliji od vršnjaka, lakše se adaptirao na sve  što mu je zadato. Inače, van terena se radi o veoma dobrodušnom momku, vaspitanom na pravi način i to je nešto što je doneo iz porodice, a što smo mi samo pokušali da nastavimo u Partizanu. 

Na sreću crno-belih, Omladinska škola je nepresušan izvor talenata, a Šćepović kaže da će uskoro sigurno još neko “isplivati”.

- Videli ste protiv Mančester junajteda u Beogradu da je Partizan završio utakmicu sa tri igrača iz škole, rođena 2001. i 2003. godine, i to pomenuti Strahinja Pavlović, Lazar Pavlović i Filip Stevanović, koji već tabaju put u prvom timu. Tu su uz njih i Lakčević, Milosavljević... A verujte, ima još nekoliko izuzetno talentovanih dečaka rođenih 2004, 2005. i 2006. godine, tako da za Partizan nema zime – zaključuje Slađan Šćepović za Telegraf.

Video: Strahinja Pavlović o novom pozivu Lacija: Partizanov sam!

(Z. Ivković)