Partizan igra na "svemirskom brodu" protiv Astane: Ovakav stadion je u Srbiji samo san!

Objekat na kome će Partizan odmeriti snage sa istoimenim klubom ostavio bez daha ekspediciju iz Beograda

Foto: Telegraf

Gde ima novca, ima i dobrih uslova, a kada se dobre, zdrave ideje i ulaganja usmere na sport, onda i uspesi dolaze kao prirodan proces. Fudbalski klub Astana, sa kojom će Partizan danas odmeriti snage u drugom kolu grupne faze Lige Evrope (16.50, Arena sport 1), ima čime da se podiči i ima šta da pokaže gostima, kako iz Beograda, tako verovatno i onima koji su platežno možda i moćniji, ali ne tako dobro organizovani i infrastrukturno sređeni.

Video: Ovako izgleda stadion Astane

- Zašto mi u Srbiji nemamo jedan ovakav kompleks gde će biti objedinjeni svi sportovi, od onog najvažnijeg – fudbala, do, uslovno, “malih” ali ništa manje značajnih disciplina. Ma, šta sportski komples, da nam je samo stadion poput “Astana arene”, pa da uživamo, gde bi nam kraj bio... - otelo se nekome iz ekspedicije Partizana, dok je sa ostatkom “svedoka” šarao pogledom po lepom fudbalskom zdanju, ušuškanom i upakovanom kao poklon za rođendan u ništa manje agtraktivnom Nur-Sultanu, kako se od skora zove kazahstanski glavni grad.

Projektanti mislili o svemu

Pogled sa terena; Foto: Telegraf

Prilikom projektovanja i izgradnje, mislilo se bukvalno o svemu i na sve – na sportiste, medije, publiku koja će uživati u svom omiljenom sportu. Komfor na visokom nivou, funkcionalnost koja i onima sa problemima u snalaženju ne ostavlja mnogo dilema. Sve je to “Astana arena”, čija izgradnja je trajala tri godine (od 2006. do 2009.) i koštala je oko 185 miliona dolara.

Ulaz na stadion spolja; Foto: Telegraf

Objekat, koji ima oblik amfiteatra, prima 30.000 posetilaca, namenjen je i protivniku Partizana u Ligi Evrope, ali i nacionalnoj fudbalskoj selekciji Kazahstana, prilagođen je ovdašnjoj klimi, jer ima pokretni krov, dva nivoa tribina koja svakom gledaocu pružaju savršeni pogled na teren.

Sedišta koja nude komfor za gledanje mečeva; Foto: Telegraf

Naravno, domaćini ništa nisu prepustili slučaju, na stadion Astane ne možete ući tek tako, a da ne prođete detektore za metal, što se odnosi čak i na zaposlene, kao i strogu proveru obezbeđenja. Sve je jasno označeno, smernice sa strelicama postavljene duž hodnika i gotovo da nema teoretske šanse da se izgubite ili ne dođete tamo gde ste pošli.

krov Astana Arene; Foto: Telegraf

Hodnici unutar svodova stadiona su široki i prostrani, zidove krase fotografije najvećih uspeha Astane u proteklom periodu, a na svakom koraku vas čeka redar koji će vam pomoći i uputi vas gde je potrebno, ako je pomoć potrebna.

Fotografije sa važnih mečeva u hodnicima stadiona; Foto: Telegraf

Rekosmo već da zbog klimatskih uslova “Astana arena” ima pokretni krov, koji će biti zatvoren i na današnjem meču sa crno-belima, te se u svakom momentu može upriličiti prolećna temperatura i to je takođe jedan od razloga zašto se kazahstanski klub odlučio za veštačku podlogu.

Uživanje za ostale sportove, ali i za medije

Komfor obezbeđen i za medije; Foto: Telegraf

Što se tiče poslenika medija, pored uobijačenih novinarskih loža uz sam teren, posao značajno olakšava odličan medija centar, koji se sastoji iz dva dela. U prvom je smeštena konferencijska sala, sa sedištima postavljenim u kaskadama, pa je pregled na sagovornike odličan. A u drugom delu pres-centra su boksovi sa stolovima i sjajnom internet mrežom (na celom objektu je idealna konekcija) za slanje izveštaja, video snimaka...

Astana je praktično potpuno nov grad (velika izgradnja počela 1997. godine), pa je samim tim i logično da su urbanisti posebnu pažnju obratili na koncipiranje sportskih objekata, koje su praktično objedinili na jednom mestu.

Hokejska hala preko puta stadiona; Foto: Telegraf

Odmah preko puta “Astana arene” se nalazi višenamenska hala Košarkaškog kluba Astana tajgers - “Sarijarka arena”, člana Prve lige Kazahstana, ali i VTB junajted lige, ništa manje atraktivna i funkcionalna. I tu nije kraj, iza stadiona fudbalskog kluba se nalazi još jedna dvorana - “Baris arena” i ona pripada Hokejaškom klubu Astana, takođe osnovanom 2011. godine, baš kao i košarkaška sekcija (fudbalski klub je osnovan 2008.).

Sva tri objekta se odlično uklapaju u futuristički izgled Nur-Sultana i, kao uostalom i ceo grad, ostavljaju posetioce bez daha...

Nur Sultan; Foto: Telegraf

U dalekom Kazahstanu od 16.50 Partizan bije bitku koja može da mu donese mnogo u borbi za evropsko proleće. Kao domaćin, Astana je favorit s kvotom 2,25, iks je 3,10, a dvojka na crno-bele 3,50. Pogledajte sve kvote kladionice MOZZART za Astana - Partizan.

Sejduba Suma igra kao preporođen, i glavni je adut Partizana u Kazahstanu. Kvota da će on postići pogodak, a da će Partizan pobediti je 13. Pogledajte sve kvote kladionice MOZZART za specijalne igre na Astana - Partizan.

Pre dve godine Partizan je igrao u Evropi na proleće, a kvota da će to ponoviti ove sezone, odnosno da će biti u prva dva tima u grupi sa Mančester Junajtedom, AZ Alkmarom i Astanom, je 4,00! Pogledajte sve kvote kladionice MOZZART za učešće Partizana u Ligi Evrope.

(Izveštač Telegrafa iz Kazahstana, Zoran Ivković)