Zvezda lobira da se dozvoli osam stranaca po ekipi: Svaki preko četvrtog se plaća više!
Četiri nije dovoljno, smatraju u Ljutice Bogdana, a iza svega stoji prvi operativac kluba Zvezdan Terzić
Fudbalski klub Crvena zvezda počeo je ozbiljno da lobira da bi se u srpskom fudbalu povećao dozvoljeni broj stranaca u klubovima.
Zvezda je tim povodom uputila pismo pojedinim klubovima, neke je i lično pozvao generalni direktor crveno-belih Zvezdan Terzić uz predlog da se svaki stranac preko četvrtog, koliko je trenutno dozvoljeno - dodatno plati.
Srpski šampion u meču sa Partizanom u 161. večitom derbiju nije imao toliko manevarskog prostora sa stranim fudbalerima.
Crveno-beli su izgubili u Humskoj 2:0 i sada traže podršku da se spomenuti broj poveća, a Terzić je o tome pričao prvi put posle meča na stadionu crno-belih.
Postojeća pravila to ne dozvoljavaju jer je moguće registrovati četiri igrača.
Pismo do kog smo stigli objavljujemo u celosti i bez izmena:
- Poštovani predstavnici klubova, dragi prijatelji, ovim putem želim da vam se obratim sa predlogom da se broj stranih fudbalera, koji mogu nastupati u našem fudbalskom prvenstvu, poveća sa broja četiri na broj osam, s tim što bi se za angažman svakog stranog fudbalera preko broja četiri, od strane kluba koji bi ih angažovao, plaćala odgovarajuća suma novca, koja bi potom bila korišćena isključivo za razvoj fudbala u Srbiji.
Konkretno, naš je predlog da se za petog stranog fudbalera uplaćuje suma od 20.000, za šestog 30.000, za sedmog 40.000 i za osmog 50.000 evra po sezoni.
Globalizacija je porušila granice, čitava Evropa je postalo veliko jedinstveno tržište, svi klubovi igraju sa velikim brojem stranaca, i svi se fudbalski razvijaju. Samo se mi u Srbiji držimo nekih retrogradnih stavova, na veštački način pokušavamo kao da favorizujemo domaće igrače koji ne idu uz napredne fudbalske zemlje.
Ako velika Nemačka, zemlja od 100 miliona ljudi, jedna od najvećih fudbalskih sila na svetu, ima potrebu za neograničenim brojem stranaca - koji je problem sa nama? Svedoci smo iste situacije i u ostalim evropskim fudbalskim zemljama.
Sada ću navesti i konkretne razloge zbog kojih u ovom trenutku ističem ovaj predlog, a koji se ne tiču samo dobrobiti naša dva najveća fudbalska kluba, već i svih ostalih klubova u Srbiji.
Naime, kao što vam je poznato, FK Crvena zvezda već treću godinu zaredom uspeva da se kvalifikuje u ligaški deo evropskog takmičenja. To je sa finansijskog aspekta za FSS i druge klubove u Srbiji posebno važno u poslednje dve godine, s obzirom na to da UEFA u slučajevima kada se klub iz jedne zemlje kvalifikuje u Ligu šampiona, dodeljuje određena novčana sredstva tom savezu namenjena za razvoj fudbala.
- U našem slučaju to je iznosilo po 3,5 miliona evra za svaku godinu, što je ukupno 7 miliona evra.
Međutim, svi klubovi sa kojima naš klub igra u Ligi šampiona, kako prošle tako i ove godine, imaju izuzetno veliki broj stranih fudblera kojima je dozvoljeno da igraju i u domaćem šampionatu i u evro-takmčenjima.
Primera radi, u prvom kolu Lige šampiona za Totenhem, Bajern i Olimpijakos u prvih 11 igrača nastupalo je po osam stranih fudbalera, dok su se na klupi nalazila još 3,4 stranca, pri čemu je veoma bitno istaći da u ovakvom istom odnosu domaćih i stranih igrača ti klubovi nastupaju i u svojim nacionalnim prvenstvima.
Kao što znate u našem prvenstvu mogu nastupiti četiri stranca. Ostali mogu biti registrovani, ali moraju biti van protokola, a vi kao fudbalski ljudi dobro znate da je kontinuitet u igrama osnov za pravljenje rezultata.
U situacijama kada igramo u grupnoj fazi Lige šampiona, činjenica da možemo nastupiti sa većim brojem stranaca nam ne daje nikakav igrački benefit, s obzirom na to da po pravilu iz domaćeg prvenstva, ti igrači nemaju kontinutitet u nastupima.
Posebno ističem da se, kroz ostvarivanje dobrih rezultata u Ligi šampiona, takođe ostvaruje deo prihoda za nacionalne saveze, ali ono što je mnogo važnije u ovom trenutku jeste dobijanje koeficijenta kojim se Srbija popravlja na ranking listi što znači veći broj naših klubova koji će učestvovati u evro-takmicenjima.
Da bi bili konkurentni klubovima poput Salcburga, Krasnodara, Kopenhagena ili Jang Bojsa, koji su puni stranih igrača, i mi u Srbiji moramo povećati broj stranih igrača. A ne možemo imati strane igrače samo radi igranja u Evropi.
Osim što nemaju kontinuitet igranja kroz domaće prvenstvo, skupi su nam ako igraju samo Evropu. Na kraju krajeva svedoci smo da su stranci poput Donalda, Le Taleka, Uga Vijeire, Kange, Boaćija i ostalih podigli sveukupan nivo srpskog fudbala, i da su domaći igrači imali šta da nauče od njih.
Bilo kakvo zatvaranje u sopstvene okvire ne može nam doneti ništa dobro. Sigurno da ovih velikih uspeha koje Crvena zvezda ostvaruje na međunarodnoj sceni ne bi bilo bez kvalitetnih stranih igrača. Moramo podići glavu i pratiti evropske trendove, prestati sa mitovima i zastarelim razmišljanjima.
Zbog finansijskog stanja srpskog fudbala ovo će pravilo u početku najverovatnije koristiti nekoliko klubova, ali smatramo da je adekvatno i da se uplatom odgovarajućih iznosa u slučaju angažovanja svakog stranca preko broja četiri koje smo predložili, a koje bi bile uplaćene ili Fudbalskom savezu Srbije ili Zajednici, pozitivno uticalo na sve ostale klubove jer bi se koristila isključivo za namenu ulaganja u srpski fudbal - navodi se u pismu upućenom klubovima.
(Telegraf.rs)