Devojka se zapalila u Iranu zbog fudbala: Hapsili je jer želela uživo da gleda svoj omiljeni klub

Ženama je strogo zabranjen dolazak na stadione u ovoj zemlji i Sahar je zbog protesta protiv takve prakse nastradala

Dvadeset devetogodišnja Sahar Kodaiari preminula je od posledica opekotina jer se zapalila benzinom pošto joj je zatvor zbog odlaska na fudbalsku utakmicu.

Ona je bila veliki navijač Esteglala i htela je da ga gleda u azijskoj Ligi šampiona protiv AL-Aina iz Emirata. Prerušila se u muškarca, ali su je na ulazu redari zaustavili jer su ustanovili da je žensko.

Odmah je sprovedena u zatvor Šar-e Rei koji se nalazi u maloj napuštenoj farmi pilića. U skučenim i nehigijenskim uslovima nalazi se na stotine žena optuženih za razne vrste nasilja.

Optužena je za "grešno delo", a zatim i za "vređanje zvaničnika". Slučaj je odložen, a odmah po napuštanju sudnice, ona se polila benzinom i zapalila se. Prema navodima bolnice, ona je dobila opekotine na 90% tela i umrla je nakon nekoliko dana.

Foto: Tanjug/AP

Filip Luter, direktor za istraživanje i zagovaranje na Bliskom Istoku ''Amnesti internešnela'' rekao je da njena smrt ne sme da bude uzaludna.

- Ono što se desilo sa Sahar Kodaiari je srceparajuće. ''Zločin'' je počinili samo zato što je u zemlji u kojoj se žene suočavaju sa diskriminacijom koja je ukorenjena u zakon i koja se ''igra'' na najstrašnije načine u svim oblastima njihovog života, čak i u sportu. Koliko znamo, Iran je jedina zemlja na svetu koja zabranjuje i kažnjava žene koje žele da uđu na fudbalske stadione - rekao je Luter a potom dalje nastavio,

- Ova diskriminatorna zabrana mora se odmah okončati i međunarodna zajednica, uključujući fudbalsko upravljačko telo sveta FIFA i Azijsku fudbalsku konfederaciju, mora preduzeti hitne mere da ukine zabranu i da ženama omogući pristup svim sportskim događajima bez diskriminacije i rizika gonjenja ili kazne. Iako su iranske vlasti dopustile malom broju žena da u nekoliko navrata uđu na fudbalske stadione, to nije predstavljalo ništa više od trikova u javnosti, umesto smislenih koraka za ukidanje zabrane žena uopšte.

- ''Amnesti internešnel'' smatra da bi Sahar Kodaiari i dalje bila živa da nije bilo ove drakonske zabrane i posledične traume nakon njenog hapšenja, pritvora i krivičnog gonjenja. Njena smrt ne sme biti uzaludna! Mora se pokrenuti promena u Iranu kako bi se buduće tragedije izbegle u budućnosti - zaključio je Luter.

PROMENA ZAKONA

Više puta je pokrenuta akcija za promenu iranskih obaveznih zakonskih zakona koji krše prava žena decenijama uključujući njihova prava na nediskriminaciju, slobodu verovanja i veroispovesti, slobodu izražavanja i zaštitu od proizvoljnih hapšenja i pritvora. Gotovo 60.000 je podržalo trenutnu kampanju u ime tri žene kojima su izrečene dugačke zatvorske kazne zbog suprotstavljanja i kršenju zakona.

(Telegraf.rs)