Stvari koje su obeležile Partizanov ulazak u Ligu Evrope: Presudilo tajno oružje Save Miloševića!
Plasmanom u grupnu fazu Lige Evrope klub iz Humske već na početku sezone napravio veliki korak unapred
Nije moglo bez drame i igranja sa živcima posmatrača, ali konačni cilj je na kraju ostvaren - Partizan je, posle sezone pauze, ponovo na fudbalsakoj mapi Evrope i to je ono što je najbitnije za klub iz Humske, fudbalere i navijače. Zasluge, pre svega, pripadaju igračima, kao "direktnim proizvođačima" na terenu stručnom štabu na čelu sa Savom Miloševićem, koji se trenerskim poslom bavi tek nekoliko meseci, a već ubira plodove, pa i čelnicima kluba koji su u ne baš sjajnim finansijskim okolnostima konačno odlučili da rizikuju, ulože i to malo novca što je zarađeno transferima ne bi li pojačali tim i svi zajednički stigli do glavne nagrade.
PRVO POLUVREME NA NIVOU
Za razliku od beogradskog duela, Partizan je u Norveškoj delovao daleko spremnije za utakmicu, i psihološki i fizički. Crno-beli su preskočili prvenstveni duel sa Radnikom tokom vikenda i to se odrazilo na akumulaciju energije, koja je protiv ekipa nalik Moldeu često presudna stvar. Milošević je sa svojim igračima na teži način "naučio školu" pre osam dana na stadionu u Humskoj i nije dozvolio da Partizan i u revanšu proćerda prvo poluvreme ne bi li u drugom "vadio kestenje iz vatre", jer su Skandinavci pokazali da su tim za respekt, sa mantalitetom koji bi poželeo svaki trener.
Ovoga puta crno-beli su odlično ušli u utakmicu, odmah izvršili pritisak na protivnika, pomerajući ga na njegovu polovinu i onemogućavajući da razvije igru kao što je to bio slučaj u Humskoj. Brzo su se igrači Partizana oslobađali lopte, lako osvajali prostor i značajno su popravili procent dobijenih duela i na zemlji i u vazduhu, što je u Beogradu bio veliki problem, pa im nije bilo teško da drže Molde pod kontrolom. Da realizacija nije zatajila, odnosno da golman Moldea Kraniks nije sjajno intervenisao u nekoliko navrata, Partizan je mogao da "zaključa" utakmicu već posle pola časa igre. Jer su Zoran Tošić, Saša Zdjelar iz sjajnih akcija, te Bojan Ostojić posle prekida, ispostavilo se bitnog oružja na meču, imali prilike da otklone svaku neizvesnot i već tada smire agresivne Norvežane.
PAD U IGRI U NASTAVKU
Kako se to nije dogodilo i nije moglo lakšim putem, nastavak meča je ipak doneo probleme. Pre svega na fizičkom planu, gde je Partizan pomalo izgubio ritam, dok Molde ne samo na nije pao, nego je još i podigao lestvicu i počeo da pravu probleme crno-belima. Da je Sejduba Suma bio raspoloženiji za igru na minulom meču, a definitivno mu nije bio dan, odnosno da je Umar Sadik uspevao da zadrži loptu ispred gola rivala duže od tri sekunde i da vremena saigračima u veznom redu da se konsoliduju i mirnim pasom umire agresivne Norvežane, Partizan bi se možda i izborio sa krizom koja je nastupila.
Bez pomenuta dva faktora, igra tima iz Humske je počela da gubi smisao, jer se dugim loptama ka Nigerijcu preskakala sredina terena i praktično se Moldeu odmah pružala prilika da započne novi napad i nastavi sa pritiskom. Asano, kome takođe nije bio dan, i Tošić su više počeli da se bave odbranom, nego napadom i bilo je jasno da ne sluti na dobro. Milošević je detektovao problem i već posle 15-tak minuta na teren umesto Sume poslao Bibrasa Natha, ne bi li u manevru povezao linije i dobio pas, a ubrzo i u napadu Ognjena Ožegovića, kako bi pokušao da zadrži loptu u posedu i na protivničkoj polovini.
Nesrećno primljen gol možda je samo u prvi mah pokvario plan, ali je dugoročno doneo ono što je Partizan i želeo - Natho je spustio loptu na zemlju, brzim odigravanjima rasteretio saigrače i omogućio priliku da pomere težište igre ka golu Moldea. Partizan je postao opasniji, agresivniji, a Norvežani su konačno počeli da padaju i prostor na njihovoj polovini je počeo da se otvara. Baš kao što su stekli kapital - jeftino, tako su ga i izgubili.
UIGRANE AKCIJE KOD PREKIDA KAO MOĆNO ORUŽJE
Ko je pažljivije pratio meč, mogao je da zapazi da Partizan kod prekida ima nekoliko uigranih akcija i da se blokovi prilikom skoka gotovo uvek prave za različite igrače, pa ih je teško braniti. U prvom delu, crno-beli su prilikom kornera gotovo uvek bili sa kompletnom odbranom u kaznenom prostoru Moldea, jer su sva četvorica igrača - Ostojić, Pavlović, Miletić i Urošević odlični skakači. Kada im se pridoda i visoki Aleksandar Šćekić, prekid crno-belih postaje ozbiljno oružje.
Upravo na taj način je tim iz Humske i stigao do Lige Evrope. U prvih 45 minuta Miloševićev tim je imao nekoliko pokušaja iz prekida, a blokovi su pravljeni u srcu kaznenog prostora i to najjčašće za Miletića, Pavlovića i Ostojića, koji je i bio najbliži da zatrese mrežu Moldea.
Kod izjednačujućeg gola je primenjena sasvim druga akcija, koju Norvežani nisu uspeli da isprate i kažnjeni su surovo. Miletić se izvukao gotovo na gol-aut liniju i prilikom sjajnog centaršuta Zorana Tošića iz kornera, desni bek crno-belih je napravio kretnju ka petercu, dok je blok napravio Aleksandar Šćekić i praktično neutralisao čuvara. Sve ostalo je za Miletića bila čista rutina - ostao je usamljen, usledio je nebeski skok i trzaj glavom, koji je doneo gol, samim tim i plasman Partizanu u Ligu Evrope.
Nije bilo lako, ali s obzirom na činjenicu da je ceo klub prošao težak period, da su i pored toga u Humskoj zbili redove, odlučili da ulože u tim i rizikuju, pa je i nagrada stigla sasvim zasluženo, a u njenim plodovima će svakako svi uživati. Najviše igrači i stručni štab na čelu sa Savom Miloševićem, jer je njihova zasluga za uspeh i najveća.
VIDEO - Zemljotres u svlačionici Partizana: Igrači u transu, Vuletić vodio navijanje
(Z. Ivković)