"Srpska Sorbona" slavi Zvezdinog junaka: Vukanović stao uz Bjelicu i Lučića - Hercegovac je to!

Mesto koje se ponosi najvećim brojem doktora nauka i vrhunskih sportista, sada je dobilo još jednog znamenito ime - Aleksu Vukanovića!

Foto: Tanjug/Filip Krajincanic, Youtube/ VID DELJIC, Wikipedia/Sors bona

Zvezdino čarobno veče ovenčano još jednim plasmanom u Ligu šampiona obojio je Aleksa Vukanović, junak iz "srpske Sorbone", kako sa ponosom meštani Gajdobre vole da zovu svoje selo.

Ne bez razloga...

Po broju doktora nauka i državnih reprezentativaca ovo selo u Opštini Bačka Palanka jedinstven je fenomen na prostorima bivše Jugoslavije. Iz njega potiče čak 39 doktora nauka, od čega su 19 univerzitetski profesori (podatak iz 2018. godine). Selo je dalo tri akademika i svetski priznatog aforističara, a dres sa državnim grbom nosilo je čak 37 žitelja Gajdobre!

Sada je među njima, rame uz rame, i Zvezdin Hercegovac Aleksa Vukanović - koji je materijalizovao još jednu taktički savršenu partiju Vladana Milojevića, razgalio "Rajka" i Delije, sebi prilepio etiketu heroja, mada to najmanje želi da ističe u prvi plan.

VIDEO: Vukanovićev gol karijere protiv Jang Bojsa

Vukanovićev uspon nekako se i mogao naslutiti, put uspeha bio mu je ucrtan, jer imao je sve predispozicije za tako nešto: gene, volju, trud i rad, i ono što je tako osobito za ljude iz Gajdobre - izražen takmičarski nerv!

- U Gajdobri postoji nešto što je onaj starogrčki agon. Stalna potreba za nadmetanjem, za postizanjem viših ciljeva, za takmičenjem i uzdizanjem, za uzrastanjem u svojim oblastima - najbolji je opis karaktera Gajdobranaca koji je svojevremeno u izjavi za RTS dao prof. dr Jovo Radoš, bivši predsednik Karate saveza Jugoslavije, još jedan znameniti meštanin ovog sela.

Dan za nezaborav: Vukanović na promociji u Crvenoj zvezdi u društvu sportskog direktora Mitra Mrkele i predsednika Svetozara Mijailovića Foto: Crvenazvezdafk.com

Geni su i te kako odigrali važnu ulogu u Vukanovićevom razvoju. Majka, Hercegovka, rodom iz Nevesinja bila je profesorka fizičkog. Otac mu je iz Trebinja, a "stari" su mu, kao i veliki broj ljudi iz tih krajeva, nakon drugog svetskog rata krenuli u bolji život ka vojvođanskoj ravnici. Krajem 1945. godine, vozom i kompozicijama, više hiljada Hercegovaca kolonizovano je Vojvodinu, a Gajdobra, jedno je od većih sela u koje se doselio narod iz svih delova Hercegovine - od Gacka, Nevesinja, Mostara, Stoca, Bileće do krajnjeg juga, Ljubinja i Trebinja. Oni su naseljeni po ulicama, pa tako u jednoj žive Nevesinjci, drugoj Gačani, trećoj Ljubinjci i Trebinjci…

Baš u toj hercegovačkoj "ispostavi" u Vojvodini pre 27 godina rođen je Zvezdin novi heroj. Prve fudbalske korake napravio je u klubu koji se, pogađate, zove - Hercegovac. Kalio se u Čelarevu, veliki iskorak je napravio u  Napretku iz Kruševca, a snove dosanjao u Crvenoj zvezdi.

I još malo o Vukanovićima, jer nije sve počelo sa Aleksom, razume se...

Vukanovići iz Gajdobre poreklom su iz sela Dobromira sa Bobana kod Trebinja. Deda Alekse Vukanovića, Čedo Vukanović, odselio je posle Drugog svetskog rata 1946. godine u Gajdobru, gde je rođen i Milorad, Aleksin otac. U Klek, Gajdobru i Topolovac odselio je 1946. desetak domaćina i porodica, skoro pola sela. Pored fudbala Aleksa je uspešan u pevanju, član je nagrađivane pevačke grupe u KUD Blagoje Parović iz Gajdobre, i jako je ponosan na svoje hercegovačko poreklo, jer mu je i majka Jadranka iz Nevesinja - poslužili smo se podacima sa portala nebojsavukanovicinfo.

Sa tolikim brojem akademski obrazovanog življa i vrhunskih sportista (košarkaši Vladimir Lučić i Nemanja Bjelica su takođe iz Gajdobre), krajnje je neobično kako selo sa oko 2.600 stanovnika nema srednju školu, što, ipak, nije otrglo želju većine žitelja da dosegnu intelektualne i sportske visine, što pripisuju hercegovačkoj bistrini i gorštačkoj veštini.

MAJSTORIJA PROTIV PARTIZANA ZA "VJEK VJEKOVA"   

Do gola Jang Bojsima, Vukanović je bio poznat samo kao "dželat" Partizana. Njegova genijalna "štikla" u Humskoj za pobedu Napretka pre dve sezone lansirala ga je na vrh liste prioriteta Zvezde, a kada je šampion konačno pozvao, kucnuo je čas za transfer karijere. Istine radi, navijače Zvezde "kupio" je i pre prelaska u Ljutice Bogdana - odlukom da odbije Partizan.

- Kao igrač imam pravo da čujem ponude svih klubova koji se interesuju za mene. Poslušao sam njihovu (Partizanovu) ponudu i rekao sam svom direktoru da to nije želja za mene i to je to - rekao je Vukanović, a nekoliko meseci kasnije već je pozirao sa crveno-belim dresom u ruci.

Mogao je i ranije do Zvezde, zapao je za oko čelnicima kluba odavno, ali na prve ponude reagovao je kako bi retko koji fudbaler u toj situaciji: odbio je!

I nije pogrešio.

- Ne žurim nigde. Prija, naravno, interesovanje najvećeg srpskog kluba, ali kada sam video da Zvezda dovodi mnogo igrača nisam hteo da rizikujem i sedim na klupi. A i lepo mi je u Kruševcu - rekao je Vukanović za Sportski žurnal.

VIDEO: Gol Vukanovića protiv Partizana u dresu Napretka

Čekao je i dočekao svojih "pet minuta".

Tamo gde je stao u Napretku, nastavio je u Zvezdi - da pogađa mrežu Partizana. Bio je strelac i u derbiju, i to na debiju u utakmici "svih utakmica" srpskog fudbala - i tada je bilo jasno da je stameni Hercegovac satkan od šampionskog materijala.

- Velika mi je čast što sam dao gol za pobedu u derbiju, velika tri boda i nadam se osvojena titula. Moj posao je da dajem golove, na pravi način sam to odradio. Ovo mi je prvi gol u Zvezdi, mada draži mi je onaj što sam dao petom Partizanu na JNA u dresu Napretka, ali i ovaj će mi ostati drag. Posvećujem gol navijačima Zvezde - rekao je neposredno nakon utakmice sa komšijama.

POREKLO JAČE OD SVEGA, PESMA UZ ZEMLJAKE KAO HOBI 

Rekosmo već, Vukanović je član muške pevačke grupe "Konak", koja je deo Kulturno-umetničkog društva "Blagoje Parović" iz Gajdobre, a upravo su pevanje krajiških pesama i folklor njegova najveća strast posle fudbala, pisao je svojevremeno Alo o ovoj pasiji Zvezdinog "špica".

Ova grupa je sa Vukanovićem učestvovala 2012. u muzičkom serijalu RTS-a pod nazivom "Šljivik", koji je za cilj imao negovanje bogate i jedinstvene muzičke i igračke tradicije naše zemlje. "Konak" je na kraju serijala trijumfovao u kategoriji izvornih pevačkih grupa i postao nosilac titule "Čuvari narodne baštine", a Vukanović često ponosno objavljuje fotografije i snimke sa svojom drugom ekipom.

(Telegraf.rs)