Kako su mladi fudbaleri Zvezde promenili svoja "državljanstva" i zašto im to uopšte nije teško palo
Simboličnim podizanjem zastave takmičenja na Trgu devet vrednosti u kampu četrdesetak kilometara izvan Madrida svečano je otvoren sedmi dečji društveni program Fudbal za prijateljstvo
Fudbal za prijateljstvo povezuje 670 učesnika iz više od 50 zemalja i zanimljivo je bilo videti koliko su se deca, koja ove godine učestvuju brzo uklopila i počela da komuniciraju drugom decom i novim saigračima iz ostatka sveta.
Crvena zvezda i Srbija su na Trgu devet vrednosti imali četvoro mladih fudbalera koji će igrati na u kvalifikacijama i na Svetskom prvenstvu prijateljstva i do nedelje su svoja državljanstva i klupski grb zamenili za nove.
Igraće u timovima od po pet igrača, koji će nositi nazive po nekoj od ugroženih životinjskih vrsta, sa decom iz različitih krajeva sveta bez obzira na veru, običaje, jezik i kulturu jer je suština programa njihovo međusobno druženje.
Tako je mladi Stefan Pjanović postao deo tima Saola, ugrožene vrste sisara iz Azije. Među Orijentalnim rodama će igrati Andrej Mladenović, dok će Miloš Ostojić i Anđela Milovanović biti raspoređeni među Atlantskim jesetrama i Evropskim vidrama.
Vidre će u kvalifikacijama igrati protiv Crvenih vukova, Činčila i Crvenih pandi, Saole protiv Tasmanijskih đavola, Kaluma Tarzana i Kalifornijskih kondora. Atlantske jesetre će se suprotstaviti Lenjivcima, Tatu Kanastrama i Prževalskim konjima, dok će Rode probati da pobede ekipe Evropskih bizona, Amami zečeva i Raža.
Pjanović je rekao da je od starta bio uzbuđen što je bio izabran da predstavlja Srbiju u Madridu, a Mladenović kratko opisuje ono što je video na Trgu devet vrednosti kao "super", pa ni jednom ni drugom nije smetalo što će se narednih dana možda ukrstiti kao rivali.
Na turniru ukupno učestvuju 32 ekipe koje će voditi mladi treneri. Jedan od onih koji treniraju decu pred turnir je i nekadašnji igrač Zvezde, a sada Juventusa Luka Marković. Od zemalja iz regiona tu su i Crnogorci, Bosanci, Hrvati, Slovenci, Makedonci, Bugari, Mađari i Rumuni.
Predavači koji provode vreme sa decom u kampu kreiraju igre tako da svi mogu da učestvuju zajedno bez obzira na fizičke predispozicije i mogućnosti.
Da podsetimo, program Fudbal za prijateljstvo postoji od 2013. godine i do sada je uključio oko pet i po hiljada ljudi i zadobio još četiri i po miliona pratilaca.
Podržavaju ga UEFA, FIFA, brojni fudbalski profesionalci, vodeće medijske kuće i fudbalski savezi. Njegove osnovne vrednosti su prijateljstvo, jednakost, fer-plej. zdrav život, mir, posvećenost, duh pobede, poštovanje
tradicije i čast.
VIDEO - Svečarska atmosfera uoči finala Kupa, večiti se grlili i dobijali poklone
(M.Ljubisavljević)