Zvezda i Partizan nemaju gol-tehnologiju: Mi imamo šine, UEFA donosi lokomotivu! Iz FSS stiže odgovor za uvođenje ovog sistema!
Telegraf kontaktirao Crvenu Zvezdu, Partizan i Fudbalski savez Srbije oko gol-tehnologije i uvođenja iste na srpske terene
Izjava sudijskog eksperta Dejana Nedića da Crvena zvezda i Partizan imaju instaliranu gol-tehnologiju donekle je ''bacila u rebus'' navijače večitih, ali i veći deo javnosti!
Mnogi su se zapitali zašto onda na večitom derbiju nije korištena gol-tehnologija koja bi definitivno rasvetlila spornu situaciju kod gola Ričmonda Boaćija?
Nedić je u utorak veče, gostujući na RTS, rekao da na Marakani i u Humskoj postoji gol-tehnologija koja nije aktivna u domaćem takmičenju, već samo u takmičenjima pod okriljem UEFA. Kao i da je to ''skupa igračka''.
Nedić je kao iskusni fudbalski radnik to znao i upravo je govorio o tome, ali, ponavljamo, određenom delu javnosti neke stvari su ostale nejasne.
Dan kasnije, Telegraf je dobio odgovore od dva najveća srpska kluba vezana za gol-tehnologiju koju poseduju.
- Mi imamo samo instalacije. UEFA na stadion dođe sa kompletnom tehnologijom i odnese je posle utakmice. I, naravno, mi to ništa ne plaćamo. Faktički, mi imamo hardver, a oni softver - rečeno nam je u Crvenoj zvezdi.
Skoro identičan odgovor dobili smo i iz Partizana. Doduše, malo opširniji i uz izjavu potpredsednika Vladimira Vuletića.
Vuletić kaže da se radi samo o instalaciji, koja dobija puni smisao tek kada UEFA donese mobilne uređaje i aktivira tehnologiju za utakmice Lige šampiona ili Lige Evrope. Odmah posle toga, uređaji se odnose, a večitima ostaju instalacije do narednog puta.
VIDEO: Sporni gol Crvene zvezde iz nekoliko uglova
- Biću precizan, Partizan nema gol-tehnologiju, nego ima instalacije za gol-tehnologiju, koje je UEFA prošle godine instalirala i nama i Crvenoj zvezdi, tokom kvalifikacija za Ligu Evrope. Radi se zapravo o mobilnim uređajima, koje oni donesu za evropske utakmice, aktiviraju, iskoriste i posle toga odnesu. To vam je, otprilike, kao da imate šine, a neko drugi donese lokomotivu i vagone – kaže potpredsednik Partizana Vladimir Vuletić za naš portal.
Koliko bi koštalo da Partizan kupi i “vagon i lokomotive”, odnosno gol-tehnologiju na već postavljene instalacije?
- Najkvalitetniji uređaji, koliko smo mi istraživali, koštaju oko 280.000 evra. Oni uključuju i VAR tehnologiju, odnosno kompletno pokrivanje mečeva i svih detalja.
Planira li možda klub iz Humske, zbog svega što se desilo na derbiju, da ubuduće sam organizuje “video nadzor”, kako bi, ako ništa drugo, isterao istinu na čistinu?
- To ne mogu sa sigurnošću da vam potvrdim. Ali bismo u sklopu rekonstrukcije stadiona mogli da svakako da razmišljamo i na tu temu.
Istovremeno kada i Nedić, na RTS-u su gostovali (odvojeno) i generalni direktori Zvezde i Partizana - Zvezdan Terzić i Miloš Vazura. Ukratko, obojica su saglasni da se u Super ligi uvede VAR ili barem gol-tehnologija.
VIDEO: Zvezda izjednačila iz sporne situacije
Terzić je potom kroz izlaganje istakao da se ne pitaju ni Zvezda ni Partizan, već da je odluka na Fudbalskom savezu Srbije.
Telegraf se obratio i ''krovnoj organizaciji srpskog fudbala'' u čije ime je govorio generalni sekretar Jovan Šurbatović. On je bio i te kako raspoložen za razgovor na ovu temu i otkrio je nekoliko zanimljivih činjenica.
Brzo i precizno, Šurbatović je objasnio celokupnu situaciju.
- Moramo najpre da razgraničimo da su VAR tehnologija i gol-tehnologija dve različite stvari. VAR je dosta kompleksniji, dok je gol-tehnologija jeftinija i realnija. Nemamo precizne podatke o ceni, ali ćemo ih uskoro dobiti. Već smo zatražili određene odgovore - počeo je Šurbatović razgovor za Telegraf, a potom je nastavio:
- Partizan je na nekoj od ranijih sednica Zajednice SL pokrenuo ovu temu i mi smo spremni smo da razgovaramo sa klubovima. Mi smo spremni za inovacije, to je budućnost, ali napominjem da moramo da napravimo dobru analizu, da vidimo koliko to košta i da zajedno sa klubovima donesemo prave odluke.
Otkrio je Šurbatović i nekoliko zanimljivih činjenica koje su malo poznate javnosti.
- Gol-tehologija ne postoji u svim ligama, već samo u onim jačim. Međutim, Francuska je od ove sezone izbacila gol-tehnologiju koja je prethodne sezone zakazala dva puta. Greške su konkretno napravljene na utakmicama Amijen - PSŽ (0:2) i Anže - Monpelje (0:1). Pomenuću i to da je jedan od saveza napravio analizu gol-tehnologije i shvatili su da je isuviše skupa u odnosu na benefite koje daje. Realno, malo je situacija tokom sezone u kojima je gol-tehnologija potrebna - jasan je bio Šurbatović.
VIDEO Da li je Engleska na prevaru 1966. došla do titule u fudbalu?
VIDEO: Vladimir Stojković: Sutra se odričem srpskog pasoša
(M. Marić/Z. Ivković)