Kako su sudije sahranile fudbal: Dokle ćemo da budemo taoci ovih ljudi? (VIDEO)
Navijači širom sveta su besni posle ishoda polufinalnih mečeva Lige šampiona i Lige Evrope, jer su sudije direktno uticale na plasman čak tri od četiri tima u finale
"Sudijske greške su sastavni deo fudbala" - ovo je rečenica kojom su čelnici fudbalskih organizacija godinama pravdali arbitre posle nekih grubih grešaka koje su menjale istoriju Svetskih prvenstava, Lige šampiona i ostalih velikih takmičenja.
>>> Sudijska greška odlučila finalistu Lige Evrope! (VIDEO)
Donekle tu i ima istine, i svakako da fudbal ne bi bio isti bez Maradonine "božije ruke", ili "fantomskog gola" Džefa Harsta u finalu Svetskog prvenstva 1966. godine, koji je Englezima doneo jedinu titulu svetskih prvaka.
Tačno je da to donekle i daje određenu draž fudbalu, ali nepravda i katastrofalno suđenje su daleko od retkih grešaka koje je nekad teško primetiti, a za neke i danas postoje dileme "da li je bilo ili nije?".
Ali, ono što smo videli u polufinalima Lige šampiona i Lige Evrope ne samo da ne daje šmek fudbalu, već ga potpuno degradira i uništava. Sudije postaju glavni akteri mečeva, a toliko su izgrešili tokom duela Reala i Bajerna, Rome i Liverpula i Salcburga i Marselja, da je konačno vreme za ozbiljnu analizu u okviru UEFA.
Zahvaljujući modernim tehnologijama konačno smo dobili priliku da izbrišemo sudijske greške. Ostali sportovi poput tenisa, košarke, odbojke, američkog fudbala, to koriste godinama unazad. Fudbal se opirao i opirao. Odnosno čelnici glavnih organizacija, sve dok konačno nisu i tu počeli da popuštaju posle sve većih grešaka arbitara.
FIFA je posle smene Sepa Blatera konačno dala zeleno svetlo video tehnologiji, a ona će se posle odluke novog predsednika Đanija Infantina biti korišćena na Svetskom prvenstvu u Rusiji!
Sve veći broj liga je počeo da koristi VAR tehnologiju, izuzev Premijer lige u Engleskoj, ali je ona počela da se primenjuje u FA kupu.
Ipak, glavno takmičenje - Liga šampiona, ostaće bez video tehnologije i naredne sezone, pošto to nije usvojeno u izmenama pravila za sezonu 18/19. Tako da ćemo ponovo verovatno imati situacije kao u polufinalima, gde su Bajernu i Romi sudije ukrale šansu za veliko finale.
Marselo je u finišu prvog poluvremena igrao rukom u kaznenom prostoru, a i sam je priznao da je bio penal za Bajern. Ipak, sudija to nije video, ili, što je gore, video je, ali nije želeo da svira penal.
Da je Bajern u tom momentu poveo već tada bi imao rezultat za produžetak, a kasniji gol Rodrigeza bio bi dovoljan za prolaz u finale.
I pre toga je bilo sumnjivih momenata na utakmici, pre svega kada je Levandovski pao u kaznenom prostoru posle kontakta sa defanzivcem Reala.
A šta tek reći o greškama sudije na meču protiv Rome, kojoj dva čista penala nisu svirana protiv Liverpula. Da su ih dobili i realizovali, dobili bi meč sa 6:2 i prošli bi u finale.
I sam slovenački sudija Damir Skomina posle meča je prema rečima italijanskih novinara u svlačionici teško podneo što je napravio greške i priznao je da je doneo pogrešne odluke.
I polufinale Lige Evrope je rešeno posle sudijske greške. U završnici drugog produžetka ruski arbitar Sergej Karasev je posle greške dodelio nepostojeći korner za Marselj, posle koga je pao gol vredan prolaska u finale.
Odmah zatim usledila je i nova greška, kada je Amadu Hajdara dobio crveni karton za običan nešto jači duel.
Mnogi navijači širom sveta su besni zbog tolikih grešaka i nepravde. Posebno je to slučaj sa navijačima oštećenih klubova, kojima je greška sudije raspršila san o velikom finalu.
Vreme je da se konačno spreče greške i da pobednike utakmica ne određuju sudije i njihova loša izdanja, već igrači, kao što je to oduvek i trebalo da bude.
Ovako ispada veoma sumnjivo, jer konačno imamo VAR sistem koji omogućava da se greške izbrišu (ili bar smanje). On nije bezgrešan, i svakog dana se usavršava, ali uporno odbijanje da se on primeni, u takmičenjima u kojima se obrću milioni, izaziva ozbiljne sumnje.
VIDEO: Sudija pokazao crveni karton, nakon toga cela tribina uletela na teren
(D. U.)