Nema straha od provokacije dronom na meču sa Skenderbegom: Ništa ne sme da leti iznad stadiona Partizana!

Nijedna letilica ne sme da preleti preko stadiona Partizana bez dozvole ministarstva odbrane

Fudbalski klub Partizan igra meč 4. kola Lige Evrope sa Skenderbegom u četvrtak (19.00 RTS), a mnogi su se plašili albanskih provokacija u vidu drona i slično.

Sve zbog onog čuvenog incidenta iz 2014. na meču Srbije i Albanije kada je Ismail Morina pustio dron sa albanskom zastavom.

Međutim, tri godine kasnije niko ne mora da brine jer je nemoguće pustiti dron.

U Srbiji tačno 330 osoba ima položen test za upravljanje bespilotnim vazduhoplovom (dronom), ali bez obzira na to, oni sa dronovima ne mogu da snimaju lokacije koje požele a jedna od takvih je i stadion Fudbalskog kluba Partizan.

Predsednik Partizana Milorad Vučelić je istakao da se pred duel sa Skenderbegom plaši "ubačenih" elemenata na tribine koji bi mogli da nanesu štetu klubu.

- Plašim se tih "ubačenih" elemenata. Apelujem na naše navijače da ih osujete, nikakve parole ne smeju da štete našem Partizanu - kazao je Vučelić.

Jedan turista ostao je zatečen kada je hteo da snimi ovaj stadion dronom a kada mu je rečeno da je to zabranjeno.

- Zabrana je nastupila onda kada je Morina pustio dron za vreme utakmice - navodi izvor Telegrafa.rs blizak vazduhoplovnim vlastima koji podseća da je preko puta stadiona i ambasada Indonezije što dodatno otežava snimanje ove lokacije.

Pored Partizanovog stadiona, u Beogradu je zabranjeno snimanje dronom i šireg centra grada, od Pančevačkog mosta do Gardoša, zatim pet kilometara oko aerodroma "Nikola Tesla" i isto toliko oko Aerodroma Batajnica.

Kako Telegraf.rs saznaje, snimanje Partizanovog stadiona takva zabrana traje još od 2014. godine, a tome je prethodio prekid utakmice između reprezentacija Srbije i Albanije u Beogradu, pošto je Albanac Ismail Morina pustio dron sa kartom takozvane Velike Albanije.

Na ovim lokacijama ne može se podići dron bez dozvole Ministarstva odbrane i MUP-a, a inače, nigde ne može da se podigne ukoliko nije registrovan u Direktoratu civilnog vazduhoplovstva i osoba ne poseduje dozvolu za upravljanje bespilotnim vazduhoplovom - navodi naš izvor.

U Direktoratu civilnog vazduhoplovstva (DCV) Srbije navode za naš portal da je do sada 330 osoba položilo test poznavanja vazduhoplovnih propisa koji je predviđen Pravilnikom o bespilotnim vazduhoplovima, a u njihovoj evidenciji je upisano oko 200 bespilotnih vazduhoplova.