8 mitova o vežbanju zbog kojih ste bili u totalnoj zabludi, naročito žene!
Možda sve ono što ste do sada slušali i nije tako kako vam izgleda, i vreme je da otvorite um širom za nove informacije
Gotovo da nema osobe koja je počela da vežba u fitnes centru ili u teretani, a da se nije srela sa već ustaljenim zabludama i mitovima, koji kruže godinama.
Ako ste i vi jedni od njih onda je vreme da vam otvorimo oči, da vam srušimo zablude koje ste imali i pomognemo da otvorenog uma vežbate bolje i jače.
MIT 1 Vežbe za stomak redukovaće mast sa abdominalnog dela i pomoći da nam se vide trbušnjaci
Ljudi i dan danas misle da vežbanjem određenog dela tela mogu da skinu masnoće sa tog dela tela, a to se pogotovo odnosi na trbušne mišiće, pa uzaludno rade gomilu trbušnjaka ne bi im se ocrtao takozvani six pack, ali uzalud.
Takozvani trbušnjaci će pomoći u jačanju trbušnog zida što je važno za držanje tela i neke druge funkcionalne pokrete koji su vam u životu neophodni, ali samo će pravilna ishrana i kardio trening umerenog tipa pomoći da se trbušnjaci vide.
MIT 2 Vežbanje sa tegovima će pretvoriti masti i mišiće
Ova zabluda je bila i dan danas je među laicima koji nikad nisu vežbali, a osnovno znanje iz fiuiologije kaže da su mast i mišiči dve različite stvari i da vežbanjem možete samo da razvijete mišiće i da ih povećate, a da istopite suvišnu mast i postignete definiciju
MIT 3 Ne treba vežbati sa tegovima da bi se skinula suvišna mast, već samo kardio
Tačno je da aerobni trening ili kako se popularno naziva kardio dosta utiče na smanjenje masnti u organzimu, uz adekvatnu ishranu, ali takođe rad sa tegovima utiče na promenu telesnog statusa možda i više od aerobnog treninga.
Trening sa spoljašnjim opterećenjem dovodi do povećanja mišića, a samim tim i do povećanja metaboliozma, jer su mišići najveći potrošači energije u telu. Samim tim sa većim mišićima biće veća potrošnja kalorija na dnevnom nivou i redukcija masti bolja.
MIT 4 Žene koje vežbaju sa tegovima postaće previše mišićave
Ovo je najveća zabluda među ženama, toliko raširena da ćete retko gde videti u teretani i fitnes centru da devojke vežbaju sa tegovima, ako i vežbaju onda su to oni pink tegići od jedva jednog kilograma, koji nemaju nikakav uticaj na telo.
Istina je da će vežbanje sa tegovima ženama doprineti da ostvare mnogo bolji izgled nego kad bi radile samo aerobno vežbanje, jer kao što smo rekli vežbanje sa optereženjem ubrzava metabolizam, doprinosi jačanju tela, stabilnosti, samopouzdanju i na kraju funkcionalnosti.
Što se tiče nabildovanja apsolutno je nemoguće da se žene, ma koje težine dižu nabilduju preko svoje genetike, to ne mogu čak ni muškarci osim onih genetičkih "monstruma" koji lako dobijaju masu.
Žene nemaju dovoljno hormona koji utiče na povežanje mišića, a to je testosteron. Žene koje vam deluju premišićavo verovatno koriste anaboličke steroide. Tako da ne brinite i tegove u ruke.
MIT 5 Ne treba vežbati kad imate upalu mišića
Ovo je velo delikatna situacija i zavisi od ličnog osećaja, ali generalno ako je bol jako veliki i određeni pokreti su onemogućeni (obićno kada se posle duge pauze krene sa jakim vežbanjem) onda je kontraproduktivno vežbati dok se upala ne smiri. Ako je upala mišića manja i ne sprečava poktete onda nema nikakvih prerpeka da se vežba.
Štaviše, vežbanje omogućava prokrvljenost mišića, a samim tim i bolji transport hranijljivih materija do istih koje će ih oporaviti.
MIT 6 Istezanje sprečava povrede
Nova istraživanja govore da istezanje tokomm zagrevanja ima mali uticaj na sprečavanje povreda, ali se ova konstatacija odnosi na pasivna istezanja, to jest istezanja u mestu. Ozbiljni profesionalni sportisti odavno koriste aktivna istezanja mišića i vežbe propriocepcije koje su vrlo delotvorne.
MIT 7 Trening mora da traje što duže da bi dao bolje rezultate
Ova zabluda je stara koliko i vežbanje, naročito među rekreativcima i ženama koje misle da ako trening ne traje sat i po najmanje kao da ništa nisu radile. Činjenica je da trening može da traje i sat i po, ali sve zavisi od cilja i zadataka koji moraju da se urade na treningu. Za trening rekreativca sat i po vežbanja je uglavnom gubljenje vremena, jer nema intenziteta, a on je taj koji određuje učinak treninga.
Međutim, za običnog rekerativca ili rekreativku koja želi da dovede svoje telo u najbolji fizički izgled dovoljan je trening od 45 do 60 minuta sve sa zagrevanjem i istezanjem na kraju, što zanči da bi efektivan trening mogao da trajeoko 35-40 minuta.
Za to vreme mogu da se ostvare svi ciljevi na treningu, ali je neophodno da se skrate paize između serija i da se prestane sa pričom sa drugima i gledanjem mobilnog telefona.
MIT 8 Organizam čoveka može svariti samo 30 grama proteina
Ovaj mit je najviše zastupljen najviše u rekreativnom bodibildingu i kod mladih vežbača koji su čitali preporuke mejnstrim naučnika i lekara. Međutim, ne postoji nijedna validna i kvalitetna studija koja dokazjje da čovekov organizam može da svari samo 30 grama proteina. Šta se dešaca ako neko pojede biftek od 300 grama što donosi negde oko 60 grama proteina.
Da li se 30 ugradi u organizam, a ostalo eliminiše? Činjenica je da su proteini sastavljeni od aminokiselina, koje su gradivni deo tela i koje telo koristi tamo gde treba, ako ne ugradi u mišić, ugradiće ga tamo gde nedostaju aminokiseline.
(D. Stojmenović)