Teniseri na udaru: ITF pojačava doping kontrolu krvi i van takmičenja!
Ideja Svetske antidoping agencije jeste da se testiranjem krvi prate varijacije pre nego da se traga za određenim nedozvoljenim supstancama. Pomoću nekoliko testova godišnje mogle bi da se utvrde promene u krvi kod svakog sportiste
Počinje rat Svetske teniske asocijacije protiv dopinga u ovom sportu! Kritike zbog malog broja antidoping testova na osnovu uzorka krvi očigledno su uticale da Međunarodna teniska federacija (ITF) značajno poveća proveru van takmičenja u 2013/14. godini.
U 2011. godini, u tenisu je urađen samo 21 test na osnovu krvi u vreme kada se nije igrao nijedan turnir, a ovo je inače najefikasniji način da se "uhvati" sportista koji koristi doping. Ovaj broj čini jedva jedan odsto svih testova urađenih tokom godine, prenose američki mediji.
Ovaj podatak je poražavajući s obzirom na prirodu sporta u kom se vrte milioni dolara, a gde je akcenat na snazi i brzom oporavku. Dve godine kasnije, tačnije 2014. svetska kuća tenisa je odlučila da značajno poveća provere, čak i da uvrsti u obavezan program biološki pasoš.
Na kraju 2013. godine, gotovo 30 procenata više testova urađeno je na takmičenjima i van njih. Oko 613 testova je bilo više urađeno nego prethodne godine.
- Veći broj testova na osnovu uzorka krvi je odlična stvar, jer je to najteži test koji varalice mogu da "pobede" - rekao je Erik Butorac, jedan od članova ATP Saveta igrača.
To je zato jer nijedan igrač neće doći dopingovan na turnir, jer doping suspstance poput anabolika utiču negativno na mišiće i na kretanje igrača. Zato je logičnije da se testovi vrše van takmičenja, kada je mogućnost uzimanja nedozvoljenih suspstanci veća, jer igrač nije na udaru javnosti, kao na zvaničnom turniru.
Ukupno osam igrača je sankcionisano zbog korišćenja nedozvoljenih supstanci u poslednje tri godine. Neobično je da je broj testova na osnovu urina značajno, skoro za pola, pao u 2013. godini u odnosu na prethodnu.
Ono što je takođe bitno je da postoji pozitivan trend u tenisu je činjenica da se u ovom sportu trude da iskorene doping prevare.
Ideja je da se posmatraju varijacije testiranjem na osnovu krvi pre nego da se traga za određenim supstancama. U tenisu je došlo do operacije u poslednjem kvartalu 2013. godine i već je pokriveno oko 50 najboljih igrača.
- Efikasan antidoping program zasniva se ne samo na velikom broju testova, već i na kvalitetu testiranja. U tom smislu, biološki pasoš za sportiste je korisno sredstvo i dobar dodatak tenisu - rekao je portparol WADA Ben Nikols.
Članice WTA Veća teniserki sestre Vilijams i Betani Matek-Sends odbile su da komentarišu testiranje, dok je nekadašnja šampionka US opena, Samanta Stosur rekla da je zadovoljna u kom pravcu se kreće testiranje u tenisu i da promene koje se dodaju u biološkom pasošu čine antidoping program mnogo boljim.
Od 1995. godine 69 sportista je kažnjeno za doping, a među poslednjima kojima je izrečena zabrana igranja su Viktor Troicki i Marin Čilić. Srpski teniser služi kaznu od godinu dana zato što je odbio da posle meča da svoju krv na ispitivanje, dok je Hrvatu istekla četvoromesečna suspenzija.
Oba ova slučaja - Troicki zbog proceduralnih razloga, a Čilić zbog netransparentnosti - doveli su do oštre kritike koju su uputili neki igrači, kao što je Novak Đoković, ali mediji. Slučaj Viktora Troickog doveo je do promena u protokolu testiranja.
U utorak se pojavila informacija da bi najbolji srpski teniser Novak Đoković mogao da ima problema zato što se u njegovom timu nalazi suspendovani Troicki, koji mu je sparing partner i na taj način održava formu dok ne bude mogao da se ponovo vrati tenisu.
Sportske vesti iz zemlje i sveta možete pratiti i na našoj Fejsbuk stranici Telegraf Sport!
Takođe nas možete pratiti i na našem Tviter nalogu @TelegrafSport
(Telegraf.rs)