Šampioni koje više nećemo gledati na ZOI! (FOTO)
Pre dva dana zvanično su završene XXII Zimske olimpijske igre na kojima smo videli neke stare šampione po poslednji put u njihovim karijerama, a neke po poslednji put na najvećoj manifestaciji zimskih sportova. Ovo je priča o njima, zaslužili su je
Svečanim činom zatvaranja, u nedelju je pala zavesa na Zimske olimpijske igre u Sočiju! Posle dve nedelje takmičenja na snegu i ledu, vrhunskih ostvarenja, velikih razočarenja, iznenađenja, neočekivanih rezultata, novih i starih šampiona završena je najveća manifestacija u zimskim sportovima.
Najbolji svetski skijaši, klizači, hokejaši i ostali sastaće se ponovo za četiri godine u južnokorejskom Pjongčangu. Među njima, međutim, neće biti nekih sportista i sportistkinja koji su obeležili upravo završene XXII Igre ili su ostavili veliki trag u zimskim sportovima i upisali svoje ime zlatnim slovima.
Tina Maze koja se vrhunskim rezultatima i dve zlatne medalje u Sočiju upisala i istoriju slovenačkog i olimpijskog sporta. Slovenačka skijašica je prva olimpijska šampionka u istoriji olimpizma svoje zemlja, a jedna od dve skijašice koje su podelile prvo mesto na olimpijskim igrama što se nikada nije dogorilo u istoriji Zimskih igara.
Ona i Dominik Žisin su zajedno bile na najvišem pobedničkom postolju posle trke u spustu. Drugo zlato 30-godišnja Slovenka osvojila je samo nekoliko dana kasnije u veleslalomu, a jedino što joj je nedostaje da upotpuni svoju sjajnu karijeru možda jeste olimpijska zlatna kolajna u superveleslalomu, ali verujemo da Tini neće to mnogo nedostajati.
No, ipak na iznenađenje mnogih prelepa skijašica je poslednjeg dana u Sočiju saopštila medijima da je neće biti kroz četiri godine u Južnoj Koreji. Odlučila je da završi svoju uspešnu olimpijsku karijeru kratko rekavši.
- Ovo su mi poslednje Olimpijske igre. To je to- rekla je Maze sa osmehom na licu.
Uprkos tome što joj tek 30 godina i što bi verovatno mogla još četiri godine mogla da skija na vrhunskom nivou, Slovenka je posle dve zlatne i dve srebrne medalje na Zimskim olimpijskim igrama stavila tačku na svoje takmičenje na Igrama i mada ćemo još uvek moći da je gladamo u Svetskom kupu, ostaje žal što u Pjongčangu nećemo biti u prilici da uživamo u veštini i lepoti jedne od najboljih skijašica u istoriji ovog sporta.
Koleginica i vršnjakinja Tine Maze i jedna od najuspešnijih skijašica svih vremena, Marija Hefl-Riš takođe je najavila da bi Igre u Sočiju mogle da budu njeno poslednje takmičenje takvog tipa na kome će učestvovati, a to je još izvesnije nakon što je najavila i da već sledeće godine neće da se takmiči u Svetskom kupu.
Nemica koja je u protekle dve nedelje osvojila jedno zlato i jedno srebro, a ukupno sa Zimskih olimpijskih igara ima tri zlata blizu je odluke da završi svoju više nego uspešnu skijašku karijeru. Njoj će svakako ostati žal za time što nije uspela da se upiše u istoriju i izjednači rekord Janice Kostelić da bude četiri puta olimpijska šampiona, ali od nje je u slalomu bila bolja nadolezaća nada Mikaela Šifrin.
Treća iz plejade sjajnih skijašica rođenih 1984. godine za koju su male šanse da je vidimo i za četiri godine jeste i Džulija Mankuzo. Američka skijašica koja je u na Igrama u Torinu 2006. godine bila šampionka u veleslalomu, a u Sočiju uzela bronzu u kombinaciji, još pre Igara je najavila da će joj to biti poslednje u karijeri.
Međutim, iako je u trenutku euforije izjavila da postoji šansa da se pojavi i kroz četiri godine sve su prilike da se to neće dogoditi i da je još jedna uspešna sportstkinja okončala svoju olimpijsku karijeru upravo u Sočiju.
Još kada se gore navedenim sportistkinjama doda i Lindzi Von, koja je iste godine kad i one rođena i koja je zbog operacije kolena propustila Zimske olimpijske igre ove godine, a s obzirom na njenu istoriju povreda teško i da će moći da se takmiči za četiri godine, može se reći da jedna sjajna generacija skijašica, zlatno "84" godište polako silazi sa glavne scene i prepušta svoje mesto naslednicama kojih svakako ima.
Što se tiče skijaša i među njima ima velikana ovog sports kojih nećemo gledati na 23. smotri zimskih sportova. Svakako najveći među njima jeste legendarni Bode Miler, koji se neočekivano pojavio i u Sočiju i uzeo bronzano odličje u super veleslalomu. Amerikanac koji je ima jedno zlato, tri srebra i dve bronze osvojene na Zimskim igrama u karijeri, završiće istu na kraju ovogodišnjeg Svetskog kupa.
Još jednog veterana alpskog skijanja i Milerovog velikog rivala na stazi Ivicu Kostelića takođe više nećemo moći da gledamo na Igrama. Sjajni Hrvat koji je zajedno sa svojom sestrom Janicom proneo slavu hrvatskog skijanja i osvajač čak četiri srebrne olimpijske medalje u karijeri odskijao je svoju labudovu pesmu u Sočiju.
Uzevši srebrno odličje ove godine 35-godišnji hrvatski skijaš završio je sa svojim učešćima na najvećim takmičenjima u sportovima na snegu i ledu. Pomalo mu je oproštaj pokvario švedski skijaš koji verbalno napao njegovog oca Anta, ali svakako sa osmehom na licu se Kostelić može oprostiti od poslednjih ZOI u karijeri.
Sada dolazimo do čoveka koji se upisao u istoriju sporta, ne samo zimskog već i olimpijskog uopšte. Ole Ejnar Bjorndalen, čovek koji je sportista sa najviše osvojenih medalja u istoriji Zimskih olimpijskih igara, čak 13, povlači se iz profesionalnog sporta. Čuveni bijatlonac odlazi u zasluženu penziju u svojoj 40 godini okićen dvema zlatnim kolajnama iz Sočija pravo u legendu.
Norvežanin je želeo da se oprosti na sjajan način od karijere, ovekovečene sa čak osam zlatnih olimpijskih medalja, tri srebrne i jednom bronzom, što je i uspeo, ali će ostati u olimpizmu. On je na završnoj svečanost postao član Međunarodnog olimpijskog komiteta, odakle će početi da gradi svoju karijeru van staze.
A šta tek reći za Bjorndalenovu sunarodnicu Marit Bjergen, najuspešniju takmičarku u istoriji Zimskih olimpijskih igara. Žena koja je bila neverovatnih šest puta olimpijska šampionka i koja je na upravo završenim Igrama osvojila tri zlata, odlučila je da stavi tačku na svoju olimpijsku karijeru. Zlatnu tačku i kapa dole, mora se priznati.
Iako ima, može se reći, tek 33-godine odlična norveška nordijska skijašica svesna je, kako sama kaže da ne postaje mlađa i da su veoma male šanse da je vidimo ponovo kroz četiri godine. Ovako je imala najbolji mogući oproštaj i još jednom svaka čast za sve uspehe.
Pored velikih šampiona sa snežnih staza više nećemo moći da gledamo one koji su svoje sportske uspehe pisali na sličugama i na ledu. Temu Selane, sjajni finski hokejaš, bronzom se oprostio od svoje olimpijske karijere, ali i od nacionalnog tima. Ovaj 43-godišnji Finac će po završetku NHL sezone i zvanično svoje sličuge, kacigu i palicu okačiti o klin.
Selanea će se svi ljubitelji hokeja sećati kao jednog od igrača koji je obeležio poslednjih 20 godina ovog sporta, a samo na Zimskim olimpijskim igrama u Solt Lejk Sitiju nije uspeo da osvoji medalju sa svojom reprezentacijom. Iako je želeo da se titulom olimpijskog šampiona oprosti od dresa sa nacionalnim grbom, morao je da se zadovlji bronzom, koju su on i njegovi saigrači osvojili demolirajući selekciju Sjedinjenih Američkih Država.
Još jedan hokejaš koji je zašao u petu deceniju života i koga nećemo gledati u ledenim dvoranama Južne Koreje jeste čuveni Jaromir Jagr. Mada 42-godišnji Čeh nije još uvek ništa rekao na temu povlačenja iz reprezentacije pretpostavlja se da su mu Igre u Sočiju bili poslednje takmičenje na kome je nastupao u dresu "knedlički".
Trostruki osvajač MVP titule u NHL-u, za razliku od Selanea, ima jedno olimpijsko zlato sa selekcijom Češke iz Nagana 1998. godine, a pored njega osvojio je i bronzano odličje u Torinu pre osam godina.
Dolazimo i do najpoznatijeg takmičara u umetničkom klizanju u poslednjoj deceniji, a možda i više, legendarnog Jevgenija Plušenka. Jedan od velikih šampiona koji je pisao istoriju ovog sporta teško da će se domoći mesta ruskog predstavnika i za četiri godine, iako je on rekao da postoji mogućnost da ga vidimo i u Pjongčangu.
Uprkos tome i ako bude ima veliku želju to se gotovo sigurno neće dogoditi, naročito ako se ima u vidu kontroverza o tome kako se domogao olimpijskog takmičenja u rodnoj zemlji, zatim njegovo iznenadno povlačenje iz singl konkurencije, problemi sa povredom leđa i na kraju godine čine svoje.
Plavokosi klizač će najverovatnije morati da se zadovolji zlatnom medaljom u ekipnoj konkurenciji osvojenom u Sočiju, a pored nje u svojim vitrinama ima još jedno zlato i dve srebrne medalje sa ranijih olimpijskih smotri.
Na kraju moramo da pomenemo i devojku koja je barem po godinama je još uvek daleko od penzije. Južnokorejska klizačica Juna Kim odlučila je posle osvajanja srebrnog odličja da se ne takmiči na Zimskim olimpijskim igrama u svojoj zemlji 2018. godine i da završi svoju takmičarsku karijeru.
Sjajna 23-godišnja klizačica iznervirana i razočarana time što nije osvojila drugo olimpijsko zlato u karijeri, uz kontroverzu koja je pratila sudijsko glasanje na ovogodišnjim Igrama, te zlatnu medalju dodelila domaćoj takmičarki Adelini Sotnikovoj, uprkos mišnjenju mnogih poznavalaca ovog sporta da je južnokorejska klizačica bila bolja, naprasno je odlučila da kaže zbogom sportskim takmičenjima.
Zimske olimpijske igre u Sočiju su verovatno za još neke sportiste bili poslednje u karijerama, neki su odlučili im to bude poslednje takmičenje, neki će se u međuvremenu povući sa svetske scene, neke možda nismo ni pomenuli, ali nema sumnje da jedna generacija takmičara u zimskim sportovima polako napušta svetla velike pozornice.
Nadajmo se da će se među novim pokolenjem sportista koji će nastupati na snegu i ledu, sličugama, skijama i snoubordu, pronaći i neki predstavnik Srbije koja čeka na to da konačno dobije i svog šampiona na Zimskim olimpijskim igrama, a to se možda desi i već kroz četiri godine.
Sportske vesti iz zemlje i sveta možete pratiti i na našoj Fejsbuk stranici Telegraf Sport!
Takođe nas možete pratiti i na našem Tviter nalogu @TelegrafSport
(U. Marjanović)