DRŽAVE U DRŽAVI: Zašto su Alkatraz i Delije postali moćniji od Srbije?
Navijači zajedno s političarima sede u upravama klubova, organizuju obezbeđenja po klubovima, diluju drogu, a pokazali su se korisnim za kontrolu masa na protestima
Ulazak navijača na teren nije novost u Srbiji.
Scenario viđen na utakmici Partizan - Ludogorec, a posle nekoliko dana i na meču Javor – Crvena zvezda, izgleda da je toliko uobičajen ili čak očekivan, da je vinovnik prvopomenutog incidenta Miloš Radisavljević Kimi, jedan od vođa Partizanovih navijača, pozvan na informativni razgovor tek posle tri dana, i to pod pritiskom javnosti.
Prethodno mu je klub organizovao konferenciju za novinare, gde je zajedno s fudbalerom Markom Šćepovićem, kome je posle utakmice skinuo kapitensku traku s ruke nezadovoljan njegovim zalaganjem na terenu, ubeđivao javnost da ne veruju onome što su videli, jer je igrač njemu sam dao obeležje vođe tima.
Snimci tog događaja su jasni i na njima se lepo vidi kako je vođa navijačke grupe Alkatraz prošao pored redara kao da ih nema i pred celim stadionom ražalovao kapitena Šćepovića, ma šta oni pričali.
Zabrana prisustvovanja određenim sportskim priredbama sastoji se u obavezi učinioca prekršaja da se neposredno pre početka određenih sportskih priredaba lično javi službenom licu u područnoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj stanici, na području na kojem se učinilac prekršaja zatekao, i da u njihovim prostorijama boravi do završetka sportske priredbe.
Zaštitna mera iz stava 1 ovog člana može se izreći u trajanju od šest meseci do dve godine.
Član 23 stava 3 Zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama za neovlašćeno ulaženje na sportski teren predviđa kaznu zatvora od 30 do 60 dana i novčanu kaznu od 50.000 do 150.000 dinara.
(Telegraf.rs / Izvor: "Novi magazin")