PERICA BUKIĆ ZA TELEGRAF: Podeliti sve olimpijske medalje!

Bivši hrvatski vaterpolista: "Neprihvatljivo je da moje dve medalje pripadnu Srbiji!" Vladimir Grbić: "Olimpijske igre nisu paradajz na pijaci, većina tih sportista ne bi ni otišla na Igre da nije bilo Jugoslavije."

Bivši hrvatski vaterpolista Perica Bukić smatra da bi čelnici olimpijskih komiteta bivših jugoslovenskih republika trebalo da se dogovore o, kako kaže, i da pravilno raspodele olimpijske medalje, pa da usaglašeni stav predstave Međunarodnom olimpijskom komitetu.

- Mislim da je potpuno nelogično, čak pogrešno i netačno da se medalje koje su osvojene u SFRJ birokratski pripišu Srbiji. To važi kako u kolektivnim sportovima, gde su u osvajanju učestvovali sportisti različitih nacionalnosti, na primer u vaterpolu je većina bila iz Hrvatske, tako je ta nelogičnost još veća za individualne sportiste koji su raznih nacionalnosti. Tu je primer zlatna olimpijska medalja Đurđice Bjedov ili Mate Parlova - rekao je Bukić za Telegraf.

- Meni, a verujem i ostalim osvajačima tih medalja, potpuno je neprihvatljivo da se moje dve zlatne olimpijske medalje koje sam osvojio '84 i '88 pripišu Srbiji - rekao je član zlatne reprezentacije Jugoslavije sa Igara u Los Anđelesu i Seulu.

Sadašnji potpredsednik Hrvatskog vaterpolo saveza dodaje da problem ipak nije jednostavan.

- Naravno da problem nije jednostavan, ali bi korektnije bilo da se te medalje pripišu državi koja je tada postojala, a sve današnje samostalne i međunarodno priznate republike da svoju istoriju osvajanja medalja računaju upravo od trenutka osamostaljenja. Ovakvo prisvajanje medalja i uspeha koje je postigao neko drugi, mislim da nikom ne treba. Možda bi trebalo da se na ovu temu sastanu čelni ljudi olimpijskih komiteta republika koje su zaintresovane i donesu nekakvu pravičnu odluku koliko je to više moguće, pa da sa usaglašenim stavom upoznatju MOK - završio je Bukić.

VUJOVIĆ: Ne bih sve pripisao Srbiji

Sličan predlog je dao proslavljeni srpski rukometaš Veselin Vujović, koji je bio deo selekcije SFRJ, koja je 1988. godine u Seulu osvojila bronzanu medalju. On smatra da bi najbolje bilo da se podvuče koje su medalje osvojene tokom Juge i stečenih samostalnosti početkom devedesetih.

- Možda bi najbolje rešenje bilo da se naglasi koju je medalju osvojio sportista sa našim pasošem. Ako je nešto osvojio, sportista ima pravo na tu medalju. Ja baš ne bih pripisao sva odličja Srbiji, ionako smo već pokazali da smo sportska nacija - rekao je Vujović Telegrafu.

Prema rečima predsednika Olimpijskog komiteta Srbije Vlada Divca, priča sa medaljama je veoma jasna.

- Nacionalni olimpijski komitet Srbije ne traži te medalje, one su dodeljene nama kao nekome ko ima kontinuitet, naš Olimpijski komitet  osnovan je 1910. godine i kao takav funkcioniše do danas – objasnio je Divac Tanjugu.

Rasprava o broju olimpijskih medalja koje Srbija poseduje bila je goruće pitanje pred Olimpijske igre u Londonu, a dodatno se intenzivirala posle gostovanja ministarke sporta Alise Marić kod voditeljke Olivere Kovačević u "Jutarnjem programu" na RTS-u. Na društvenim mrežama se polemisalo da li Srbiji pripadaju sva olimpijska odličja koja je Jugoslavija osvojila od Igara 1920. godine u Antverpenu do onih u Seulu 1988. godine.

VASOVIĆ I GRBIĆ: Medalje tada nisu bili srpske ili hrvatske!

- To je pravna odluka. Jedina nepravda koja je napravljena je način na koji je bivša država razbijena. Naravno da svaka medalja pripada sportisti koji ju je osvojio, ali medalje nisu bile u to vreme "srpske" ili "hrvatske" - rekao je za Telegraf bivši vaterpolista Jugoslav Vasović, inače osvajač bronzane olimpijske medalje u Sidneju za SR Jugoslaviju.

U navedenom programu je pomenuto da ne bi trebalo da "tuđe uzimamo, a svoje ne damo", ali pitanje je šta je tačno u celoj ovoj priči "tuđe", "svoje" i "jugoslovensko". Formalno-pravno je sve jasno od 1992. godine, jer je pravilo Statuta Međunarodnog olimpijskog komiteta razjašnjeno i u susednoj Hrvatskoj, u nedavnom intervjuu Zlatka Mateše u "Jutarnjem listu".

Razjašnjenje pravila Statuta Međunarodnog olimpijskog komiteta po kojem je Srbija naslednica svih medalja nekadašnje države od Antverpena do Seula, po mišljenju našeg proslavljenog odbojkaša Vladimira Grbića ne bi trebalo da predstavlja predmet rasprave u Srbiji.

- Olimpijske igre nisu paradajz na pijaci, pa da može da se s medaljama dobacuje. Da nije bilo one Jugoslavije, većina tadašnjih sportista ne bi ni otišla na Igre. Medalje su osvojene u to vreme, i da li to znači da sam ja sad manje srpski sportista ako sam pevao "Hej, Sloveni"? Ukoliko je čelna organizacija odlučila da Srbija nasledi medalje iz tog vremena, ne treba stvarno od toga praviti problem, jer je najgore kad se u sportu vratite korak nazad, umesto da nastavite dalje - rekao je Grbić za Telegraf.

- Po mojoj logici, ovde problem generalno ne postoji, nego pojedinci žele da budu veći vernici od pape. Mi stvarno treba da razmišljamo kako da u budućnosti donosimo još medalja u Srbiju - zaključio je Grbić.

(Telegraf.rs)