TUŽNO: Naša Nataša Janić osvojila za Mađarsku 38 zlatnih medalja, a cela Srbija u ovom veku 22!
Nataša je samo na svetskim, evropskim prvenstvima i olimpijskim igrama osvojila skoro duplo više najsjanijih odličja od svih srpskih sportista zajedno. Ali, nije ona jedina otišla iz Srbije
Zlato Milice Mandić u tekvondou osvojeno na Olimpijskim igrama zamaskiralo je razočaravajući nastup srpskih sportista u Londonu. Da je u sportskim forumima bilo više mudrosti i dobre volje bilans "orlova" u Londonu, a i na prethodnim Igrama u Pekingu 2008. i Atini 2004, mogao je da bude mnogo bolji.
Najveći gubitak svakako je kajakašica Nataša Janić, kći Milana Janića, osvajača srebra za Jugoslaviju na OI u Los Anđelesu 1984. Nataša je sa samo 14 godina postala prvak Jugoslavije, sa 18 bila četvrta na Igrama u Sidneju 2000, ali već na sledećim Olimpijskim igrama nastupala je za Mađarsku, kojoj je ukupno donela tri zlata (dva u Atini, jedno u Pekingu), dva srebra (Peking i London) i jednu bronzu (London).
To je impresivniji bilans od ukupnog nastupa naših sportista na OI u ovom veku, bez obzira na to da li pod imenom zajedničke države sa Crnom Gorom ili samostalne Srbije. Pored olimpijskih odličja Nataša je na svetskim prvenstvima osvojila neverovatnih 18 zlatnih medalja i četiri srebrne, dok na evropskim šampionatima ima 18 zlata i četiri srebra. Samo prvo zlato na EP Nataša je osvojila za Jugoslaviju, 2000. u Francuskoj.
Sa ukupno 38 zlatnih medalja na OI, svetskim i evropskim prvenstvima osvojenim u ovom veku za Mađarsku Nataša Janić daleko nadmašuje bilans svih srpskih sportista koji su od 2001. do danas osvojili 22 zlatne medalje, ako tu uračunamo i Dejvis kup tenisera.
Vaterpolisti su dvaput bili svetski i četiri puta evropski šampioni, polovinu tih trijumfa zabeležili su pre razlaza sa Crnom Gorom. Košarkaši su osvojili EP 2001. u Turskoj i SP 2002. u Indijanapolisu. Odbojkaši su bili evropski šampioni 2001. i 2011, a odbojkašice 2011. Veslači su osvojili zlato na svetskom prvenstvu 2006. i još jedno na evropskom naredne godine. Strelci imaju jedno zlato sa SP (Zorana Arunović) i dva na EP (Jasna Šekarić i Andrija Zlatić). Plivači su nas obradovali sa četiri trijumfa, Milorad Čavić i Nađa Higl postali su svetski šampioni 2009, a Čavić ima i dva zlata na EP, 2008. i ove godine. I naravno, tu je zlatna Milica.
Nije Nataša Janić jedini sportista iz ove zemlje koji je promenio nacionalni dres.
Braća Nataše Janić, Mićo i Stjepan dres Srbije zamenili su hrvatskim, ali ni izbliza nisu bili tako uspešni.