Đoković i Gulbis, oči u oči posle duže vremena: Šta Novak mora da uradi protiv Letonca čiji stil igre potpuno odgovara travi?
Puno pitanja, dilema, informacija i psiholoških momenata je pred nama i učesnicima meča koji nas najviše zanima danas
Sve ono o čemu Novak Đoković i Ernests Gulbis sigurno neće misliti - statistika je ekstremno na strani našeg asa pred današnji meč trećeg kola Vimbldona 2017, ali je sva prilika da neće igrati skoro nikakvu ulogu.
Specijalno za Telegraf iz Londona, Vuk Brajović
U nimalo izvesnom drugom meču današnjeg programa na Centralnom terenu, Novak Đoković će nastojati da nastavi svoj pohod ka četvrtoj tituli na Vimbldonu pobedom nad veoma neugodnim Letoncem Ernestsom Gulbisom.
>>> NOVAK MI NIJE PRIJATELJ: Previše opušteni Gulbis govorio o odnosu sa Đokovićem pred njihov meč
Posle impresivnog trijumfa u tri seta protiv 29-tog nosioca Huana Martina Del Potra, Gulbisu se ukazuje prilika da u današnjem meču zabeleži tek drugu pobedu nad top 5 igračima na nekom Grend Slemu. Ona bi mu donela i plasman u prvu šesnaestinu finala na Vimbldonu u karijeri – što je svakako veliki podstrek za nepredvidivog Gulbisa. Ipak, naš as ima ubedljivu prednost u međusobnim okršajima sa šest pobeda i jednim porazom, ostvarenim po sledećoj hronologiji:
Novak bi današnjom pobedom ostvario deseti plasman u šesnaestinu finala u karijeri. Pobedom nad Kližanom, Novak se učvrstio na drugom mestu po broju ostvarenih pobeda na Grend Slemovima svih vremena (aktuelno 235 pobeda), dok prvo mesto i dalje suvereno drži Rodžer Federer sa 316.
>>> Đoković o meču sa Gulbisom
Osvajanjem četvrte titule na travi Ol Ingland Kluba dospeo bi na šesto mesto po broju najviše osvojenih titula u Londonu, a to bi mu ujedno donelo i 13 Grend Slem titulu i četvrto mesto na večitoj rang listi – posle Samprasovih 14, Nadalovih 14 i Federerovih 18.
Njegova pobeda na travnatim terenma Istborna ujedno je predstavljala i prvi nastu na nekom pripremnom turniru od 2010 (Kvins), čime je povećao skor osvojenih trofeja na ovoj podlozi na 4. Istborn je tek drugi trofej koji je Novak osvojio u aktuelnog sezoni (posle Dohe u januaru), uz plasman u finale Mastersa u Rimu, polufinale Madrida i četvrtfinale Monte Karla.
Njegov aktuelni rang – 4. mesto – jeste najniži zabeleženi od kraja davne 2009 godine – a pobedom na Vimbldonu (i jedino u slučaju da Marej i Nadal ne dospeju u polufinale) Novak bi mogao da se vrati na tako željeno čelo ATP liste. To bi bio najlepši način da obeleži svoj trinaesti uzastopni nastup na Vimbldonu i 51 na Grend Slem turnirima – što predstavlja treći najduži niz među aktivnim teniserima. Da to ostvari, najviše će mu pomoći njegov novi stručni štab, sačinjen od osvajača Vimbldona iz 1992. Andre Agasija, i polufinaliste ovog turnira iz 2004, Maria Ančića.
Sa druge strane, ovaj meč će Gulbisu predstavljati tek deseti nastup na Vimbldonu – a 38 na nekom Grend Slemu u karijeri. Njegove dosadašnje pobede protiv Estrejo-Burgosa i Del Potra su zapravo jedine zabeležene na ATP turneji od ulaska u šesnaestinu finala prošlogodišnjeg Rolan Garosa – od kojeg se mučio sa povredama I lošom formom. Jedini igrač iz Letonije koji je ikada prošao do šesnaestine finala na Grend Slem turnirima bi se današnjom pobedom pridružio sunarodnici Jeleni Ostapenko, “čudu iz Pariza”, u prvom letonskom tandemu koji se kvalifikovao za ovu fazu najjačih turnira sezone.
Brojne povrede su mučile Gulbisa tokom karijere – a ponajviše u poslednjih 12 meseci – što je doprinelo da se nađe na neverovatnom 589. mestu ATP lestvice, što za njega predstavlja najnižu poziciju od oktobra 2005. Prvo ga je u 2016. izdalo rame, pa je usledila neugodna povreda zgloba ruke (i povlačenje sa turnira u Monpeljeu i Marseju), i – na kraju – povreda lista u Ženevi – takođe ga primoravši na povlačenje. U glavnom žrebu Vimbldona nastupa koristeći pravo Zaštićenog ranga – sa mesta 99.
Iako je Novak imao jednu od najgorih sezona u poslednje vreme, ovo tek važi za Gulbisa – jer bi današnja pobeda njemu donela tek petu pobedu na turnirima bilo kog ranga u tekućoj godini, a treću uzastopnu pobedu na travi – po prvi put u njegovoj karijeri. U direktnim susretima sa top 5 igračima na celoj ATP turneji, njegov skor je izrazito negativan – pet pobeda i 26 poraza.
Pobeda nad Novakom bi mu donela tek 4. trijumf nad nosiocima na Vimbldonu – a ako to ostvari u 5 setova – bila bi mu prva posle pobede nad Federerom na Rolan Garosu 2014. Iste godne, osvojio je poslednju od svojih 6 ATP titula – u Nici – a da nikada nije izgubio u finalima u kojima je nastupao.
Ni jedna od ovih titula nije osvojena na travi. Za pobedu protiv Đokovića će ga bodriti i sestra Laura, takođe profesionalna teniserka od 22 godine – koja je 3 puta nastupala za Fed Kup tim Letonije.
“Tvrdi kolačić” – kako je Novak nazvao Gulbisa na konferenciji za medije – predstavlja prvi “X faktor” za Novaka u njegovom pohodu ka završnom delu turnira. Očito veoma raspoložen za igru, nadmetanje i nadoknađivanje svega propuštenog u minulom periodu – Ernests zna šta je potrebno da bi se ovakvi mečevi dobijali.
Njegov stil igre – jak servis, voleji, jaki udarci, kratki poeni – itekako ide uz ovu podlogu, i bilo koji protivnik će se brzo naći na velikim mukama ako Gulbisu “sve krene da ulazi” i ne uspe da primeni protiv-igru koja će ga terati da češće pravi razne greške.
Povrh toga, čini nam se i da Gulbis ima neke “dodatne motive” da zaigra najbolje što može protiv nekadašnjeg “klasića” iz Akademije Nikole Pilića – što se uklapa u podosta “ćudljiv” psihoportret njegove (igračke) ličnosti.
Novak će svakako morati da se adaptira na mnogo drugačiji stil igre protivnika u odnosu na prethodne mečeve; da na Letončev jak servis odgovori istovetno i precizno, ubaci igru u “osmu brzinu”, bude besprekoran sa osnovne linije i svede neiznuđene greške na minimum.
Sve ovo će biti pravi test kondicije, koncentracije i voljnog momenta – elemenata nastupa koji su itekako povezani – a u kojima je Novak u prethodnim “mesecima skakavaca” bio podosta ispod svog šampionskog nivoa. Ipak, atmosfera u Novakovom “kampu” je veoma prijatna, radna, inspirativna – a Novak više staložen nego što smo ga dugo videli – svestan novopridošle snage i obnovljenog voljnog momenta.
Ova “opna pozitiviteta” koja je ustanovljena kroz očito prisne odnose sa stručnim tandemom “duplog A” bi trebala da potpuno neutrališe efekat mogućeg “psiho-manevrisanja” koje Gulbis, izgleda, ima potrebu da uključi u jednačinu toka i ishoda ovog meča.
Da li je ovo turnir na kome će se Nole vratiti na put šampionske igre i pobedničkog držanja na terenu – makar i ne osvojio trofej? Sadržaj odgovora na ovo pitanje ćemo u velikoj meri dobiti sutra od oko pola 4 po centralnoevropskom vremenu – uz preporuku da je nezahvalno išta očekivati i prognozirati pre početka ovog meča.
Jer – sva gorenavedena statistika sigurno nije nikakav indikator – što je i sam Novak napomenuo, a postavka i primena plana igre kod obojice će biti znatno drugačija od mnogih mečeva koji su igrali u poslednje vreme.
Sve u svemu, veoma zanimljiv meč u najavi – i verovatno jedan u kome će dobar početak biti od mnogo veće važnosti nego inače za obojicu.
U slučaju da Gulbis dobro krene, Novakov kapacitet za povratak u meč će biti pred velikim testom, kvalitet koji mu nije bivao na raspolaganju u poslednjih 12 meseci.
Ako, pak, Novak nadmoćno uzme prvi set, imperativ Gulbisa će biti da istom merom odgovori Novaku – u nadanju da bi osvajanje nekoliko ključnih poena u verovatno neizvesnom trećem setu dovelo do pada voljnog momenta kod Novaka - viđeno u meču protiv Tima u Parizu.
Kako će se držati obojica igrača ako meč bude ušao u četvrti, a pogotovo peti set – predstavlja najveću enigmu pre svega za Novaka i Gulbisa, jer iz analize njihovog trenutnog stanja nije jasno na kom nivou bi mogli da odigraju takvu završnicu meča – a pogotovo ako bi prethodni setovi bili duži i neizvesni.
U svakom slučaju, londonska kiša – bojažljivo najavljivana od strane meteorologa – neće pomoći niti jednom igraču ako stvari krenu da se odvijaju po zlu za njega - jer nastupaju na Centralom terenu. U slučaju da se pokretni krov zatvori, blagu prednost zbog brzine leta loptice u takvom ambijentu bi mogao da ima Gulbis – ali je Novakovo iskustvo sa toliko prethodnih učešća prednost koju je evidentno počeo ponovo da koristi u pripremi i toku meča.
Puno pitanja, dilema, informacija i psiholoških momenata je pred nama i učesnicima meča Đoković – Gulbis.
Pripremite puno tečnosti za letnju žegu – bilo da ste u Londonu ili uz male ekrane u Srbiji, i nešto slatko u slučaju da budete preživljavali “gorke momente” tokom meča. Sve ostalo će vam već servirati Ernests i Novak – i to za poneti!
BONUS ZA FANATIKE ZA STATISTIKOM:
Br. 2 NOVAK DJOKOVIC (SRB) vs Br. 589 ERNESTS GULBIS (LET)
Međusobni susreti: Đokovic vodi 6-1
2008 Rolan Garos šljaka (O) ČF Đokovic 75 76(3) 75
2008 AMS Sinsinati beton (O) ČF Đokovic 63 64
2009 Brisbejn beton (O) K32 Gulbis 64 64
2010 Bazel beton (I) K32 Đokovic 64 62
2011 Indian Vels-1000 beton (O) K32 Đokovic 60 61
2014 Rolan Garos šljaka (O) PF Đokovic 63 63 36 63
2015 Montreal-1000 beton (O) ČF Đokovic 57 76(7) 61
Današnji meč će im biti prvi na travi na jednom Grend Slemu, a u oba prethodna meča na ovom nivou takmičenja (Rolan Garos) pobedio je naš as. Novak je samo tri puta do sada izgubio od igrača rangiranih van prvih 100 - 319: Krajinović Serbia Open 2010, 145. Del Potro Olimpijske igre Rio 2016, 117. Denis Istomin Australijen Open 2017 (jedini na nekom Grend Slemu).
Uporedna igračka statistika po narednim kategorijama bi bila:
ĐOKOVIC v GULBIS
30 Godine 28
4 ATP Rang 589
68 Titule 6
235-38 Pobede/porazi na Grend Slemovima 33-37
56-9 Pobede/porazi na Vimbldonu 8-9
781-162 Pobede/porazi u karijeri 222-204
75-16 Pobede/porazi na travi 12-19
ĐOKOVIC vs GULBIS
30-7 Pobede/porazi u 2017. 2-1
6-0 Pobede/porazi na travi u 2017. 2-0
28-9 Pobede/porazi u mečevima od 5 setova u karijeri 4-9
4 Povratak u meč posle zaostatka od 2-0 u setovima 3
216-123 Pobede/porazi u taj-brejkovima u karijeri 90-98
8-5 Pobede/porazi u taj-brejkovima u 2017. 1-0
(Telegraf.rs)