TELEGRAF PREDSTAVLJA SRPSKE OLIMPIJCE: Čavić kvari Felpsov san o deset zlatnih medalja
Prvi put na Olimpijskim igrama Srbija učestvuje u štafeti 4x100 slobodno
Osam plivača i plivačica u devet disciplina predstavljaće Srbiju na 30. letnjim Olimpijskim igrama u Londonu, a poslednja, koja se izborila za vizu, je Miroslava Najdanovski. Najbolji srpski plivač svih vremena Milorad Čavić, koji je najavio povlačenje posle Londona, ima najviše šanse da se okiti medaljom, a to je i sam postavio kao cilj.
- Smatram da će u Londonu za medalju biti dovoljno isplivati vreme od 50,9 sekundi. Verujem da to mogu da uradim – rekao je srpski plivač.
Londonski akvatik centar biće 3. avgusta poprište finalne trke na 100 metara leptir stilom i velikog dvoboja Čavića i Majkla Felpsa, koji je najavio povlačenje posle Igara.
Ne samo dvoboju, već se nadamo i revanšu našeg plivača za poraz u finalu 2008. Tada je stigao do cilja pre Amerikanca, ali je ovaj jače udario rukom u zid i za manje od stotinke preoteo zlato Srbinu.
Felps je najavio da se neće lako odreći titule, što potvrđuje i neobična dijeta kojoj se podrvgao u sklopu priprema za osvajanje rekordnih deset zlatnih medalja na jednim igrama. Koliko je spreman da se žrtvuje pokazuje i neobičan potez - ostavio je devojku, koja je mis Kalifornije 2010.
Kladionice daju prednost Amerikancu u odnosu na Srbina (1.40 - 5.00), dok se ostalim takmičarima ne ostavlja mnogo nade za plasman bolji od trećeg mesta.
Nadamo se da će bar do finala te trke stići i drugi naš predstavnik Ivan Lenđer, koji je nedavno s drugom iz reprezentacije Čabom Silađijem odbio ponudu Turske da promeni pasoš.
- Lenđer je bio spreman za medalju na Evropskom prvenstvu u Debrecinu. U očima mu se videlo da je bio željan. Možda je malo izgoreo, ali još je mlad. Mora samo da nauči da usmeri svoju energiju – posavetovao je Čavić mlađeg kolegu iz reprezentacije.
Savezni trener Dejan Pejinović istakao je da je u plivanju možda i najteže osvojiti medalju.
- Ljudi koji su na OI ili imaju A normu ili sjajan rejting. Naš tim ove godine čini osmoro ljudi. Oštra je konkurencija, svaki plasman u popodnevna plivanja je vrhunski domet, finale više od toga, a medalja... to uopšte ne treba komentarisati. Uz atletiku, u plivanju je najteže doći do medalje - poručio je Pejinović.
Prvi put u istoriji Srbija će učestvovati u štafeti 4 x100 slobodnim stilom u kojoj će nas predstavljati Milorad Čavić, Ivan Lenđer, Đorđe Marković i Velimir Stjepanović.
- Velika je to stvar, ali je nerealno očekivati da se plasiramo u finale. Važno je da oborimo državni rekord. Ovo je bilo nezamislivo do pre dve godine, ali ni ja do pre šest meseci nisam očekivao da ću leptir da plivam 51 sekundu – rekao je Čavić.
Marković će učestvovati i na 400 slobodno, a Stjepanović na 200 leptir. U Londonu ćemo navijati i Radovana Siljevskog (200 slobodno) i za Nađu Higl, svetsku šampionku na 200 prsno (Rim 2009. godine).
- Naše je da se posvetimo trkama, budemo jedni uz druge i da damo koliko možemo. Nadam se najboljem rezultatu i da ćemo svi biti zadovoljni - rekla je Higlova na polasku srpske plivačke ekspedicije za London.
MEDALJE:
Sjudad de Mehiko 1968 - zlato: Đurđa Bjedov 100 prsno, srebro: Đurđa Bjedov 200 prsno
Peking 2008 - srebro: Milorad Čavić 100 leptir
SRPSKI PLIVAČKI TIM U LONDONU:
Milorad Čavić 100 leptir, 4x100 slobodno
Ivan Lenđer 100 leptir, 4x100 slobodno
Đorđe Marković 400 slobodno, 4x100 slobodno
Čaba Silađi 100 prsno
Radovan Siljevski 200 slobodno
Velimir Stjepanović 200 leptir, 4x100 slobodno
Nađa Higl 200 prsno
Miroslava Najdanovski 50 slobodno, 100 slobodno
(Telegraf.rs)