STO BIZARNIH ČINJENICA O OI (3. deo): U Parizu 1900. umesto glinenih gađali prave golubove

Rus Martin Klajn i Finac Alfred Asikainen borili su se 11 sati, Klajn je odneo pirovu pobedu pošto od iscrpljenosti nije mogao da se bori za zlato

 11. ČOVEK RIBA KAO INDIJANSKI POGLAVICA

Djuk Kahanamoku bio je nešto manje uspešan od svog reprezentativnog kolege Džonija Vajsmilera jer je umesto pet zlatnih, osvojio samo tri najsjajnije i još dve srebrne olimpijske medalje, ali je na filmskom platnu dostigao Tarzanovu slavu.

Čovek-riba, kako su ovog havajskog domoroca zvali zbog toga što se na vodi (bio je poznat i kao "otac surfinga") osećao kao u prirodnom staništu, pojavio se u 28 filmova, uključujući i četiri dokumentarca u kojima je glumio sam sebe, ali i čuveni klasik Džona Forda iz 1955. "Gospodin Roberts" u kojem je glumio indijanskog poglavicu, pored legendi sedme umetnosti Henrija Fonde, Džejmsa Kegnija i Džeka Lemona.

Ko zna, da Igre 1916. nisu otkazane zbog Prvog svetskog rata, možda bi Djuk nadmašio Vajsmilera i po broju osvojenih olimpijskih medalja.

12. 300 GOLUBOVA GLAVOM PLATILO "UČEŠĆE" U PARIZU 1900.

Danas u disciplinama trap i dabl trap strelci na Olimpijskim igrama gađaju glinene golubove, ali u Parizu 1900.pucalo se u žive golubove.

Blizu 300 životinja je ubijeno, od čega je trio osvajača medalja "smakao" njih 60, a pobednik Leon de Lunden iz Belgije 21.

 13. ZBOG GREŠKE SUDIJE TRČALI DODATNI KRUG

Na Igrama u Los Anđelesu 1932. finalisti trke na 3.000 metara stipl čez morali su da trče osam i po umesto normalnih sedam i po krugova, jer se zvaničnik koji broji krugove i zvonom označava ulazak u poslednji krug - zabrojao.

Zlato je osvojio Finac Volmai Iso-Holo ispred Britanca Toma Evensona, a redosled bi bio takav i da se trka završila posle regularnih 3.000 metara. Jedino je nepoznato da li bi Iso-Hol srušio svoj olimpijski rekord koji je postavio u polufinalu.

14. DOK SE DVOJICA RVU TREĆI TO KORISTI

Borba između Rusa Martina Klajna i Finca Alfreda Asikainena u srednjoj kategoriji rvanja grčko-rimskim stilom na Igrama 1912. u Stokholmu trajala je 11 sati, što je rekord koji nikad neće biti oboren.

Klajn, Asikainen i Šveđanin Johanson ostali su u finalnoj rundi i trebalo je da se bore svako sa svakim u borbi za zlato, ali posle 11 sati iscrpljujuće borbe, koja je na kraju pripala Rusu, ni on ni Finac nisu imali snage da izađu na megdan Šveđaninu, koji se tako okitio zlatom.

15. PETOBOJAC OBORIO SVETSKI REKORD U SKOKU UDALJ

Američki atletičar Robert Legendre osvojio je zlatnu medalju u petoboju na Igrama 1924, oborivši usput svetski rekord u skoku  udalj sa daljinom 7.765. Zlatnu medalju u skoku udalj osvojio je sa daljinom 7.445 njegov zemljak Dehart Habard, koji je nepunih godinu dana kasnije oborio Legendreov rekord skokom 7.89.

(Telegraf.rs)