STO BIZARNIH ČINJENICA O OI (2. deo): Kubertenova zlatna medalja za literaturu
Kako je filmski Tarzan postao jedan od najuspešnijih olimpijaca svih vremena
6. U STOKHOLMU I UMETNOST BILA NA PROGRAMU OI
Tvorac modernih Olimpijskh igara baron Pjer de Kuberten odlučio je da u program Igara u Stokholmu 1912. godine uvrsti umetnost. Održana su takmičenja u pet disciplina - arhitekturi, slikarstvu, vajarstvu, muzici i literaturi, a u ovoj poslednjoj trijumfovao je i zlatnom medaljom se okitio - baron Pjer de Kuberten.
7. LEVOM RUKOM DO ZLATA
Mađarskom strelcu Karolju Takaču uskraćeno je pravo da se takmiči na igrama 1936, jer nije bio oficir nego samo narednik. Kasnije mu je ipak dozvoljeno da se takmiči, ali je doživeo nesreću kad mu je eksplozija granate teško povredila desnu ruku tokom vojne vežbe.
To ga, međutim, uopšte nije obeshrabrilo. Naučio je da puca levom rukom da bi se okitio zlatnim olimpijskim medaljama 1948. i 1952. godine.
8. RAŽA KAO INSPIRACIJA ZA AKVATIK CENTAR
Akvatik centar na kome će se održavati takmičenja u vodenim sportovima u Londonu 2012. dizajniran je u obliku raže, a arhitekta Zaha Hadid je za dizajn dobila prestižnu Prickerovu nagradu.
Izgradnja centra koštala je 269 miliona funti, a kapacitet za Igre je 17.500 gledalaca, ali će posle takmičenja biti smanjen na 2.500 plus 1.000 mesta.