Od Šapića do Bogdanovića: Oni nisu tražili izgovore, već razmišljali na vreme kako da budu još veći šampioni

Mnogi sportisti ne razmišljaju o važnoj stvari u najboljim godinama karijere

Obrazovanje sportista je izuzetno važna stvar koju mnogi ne uzimaju dovoljno u obzir, prvenstveno sami sportisti. Mnogi ne razmišljaju o tome u najboljim godinama karijere - ali oni izuzetni znaju da iskoriste pogodan momenat, i odluče se na pravi potez.

Sportista će se, logično, najbolje snaći u sportskoj sferi, ali mu je neophodna dogradnja kada su u pitanju menadžerske sposobnosti.

To su shvatili naši nadaleko poznati i uspešni sportisti: Aleksandar Šapić, Vladimir Vujasinović, Dejan Savić, Danilo Ikodinović, Darko Stanić, Nađa Higl, Janko Tipsarevič, Viktor Troicki...

Među studentima dominiraju vaterpolisti, atletičari, košarkaši, plivači, rukometaši, teniseri, ali tu su i fudbaleri poput Marka Grujića i drugih članove zlatne omladinske reprezentacije sa Novog Zelanda, koja je kompletno stipendirana od strane Fakulteta za menadžment u sportu ALFA BK Univerziteta.

- Naši nekadašnji studenti su danas afirmisani sportski stručnjaci, koji dobijaju nagrade kao najuspešniji menadžeri nacionalnih sportskih saveza, koji van granica Srbije dokazuju uspešnost načina na koji ih osposobljavamo zauzimanjem najviših stručnih pozicija u najoštrijoj medjunarodnoj konkurenciji. To ne čudi jer su naši studenti često vrhunski sportisti sa osvojenih preko 150 medalja sa olimpijskih igara, svetskih i evropskih prvenstava. Tu su vaterpolisti, fudbaleri, atletičari, košarkaši, plivači, rukometaši, teniseri i sportisti iz brojnih drugih sportova. Zato i kažemo - Naši studenti, naša snaga - rekao je dekan navedenog fakulteta, prof. dr Dragan Životić.

Uspeh na Fakultetu prepoznaju i kod onih koji su svoja znanja pokazali svojim radom.

- Daleko od akademskog formalizma i birokratskog pristupa poslu koji radimo, stalno analiziramo rad uspešnih sportskih stručnjaka i spremni smo da prepoznamo uspešne i afirmisane empiričare. Tako pored ostalih dajemo počasni doktorat i Veljku Paunoviću, treneru, koji je na najbolji način pokazao šta znači menadžemnt trenažnom tehnologijom - objasnio je Životić.

Danas je među studentima i srebrni olimpijac i košarkaš Bogdan Bogdanović. Kako on uspeva da u najboljim godinama karijere uspeva i da studira?

- Ako neko neće nešto da nauči, ne možete ga naterati. Ali, ako neko želi, može do znanja da dođe vrlo brzo. Usvajamo savremenu tehnologiju, i ne vidim što jedan Bogdanović ne bi mogao posle treninga da se priključi i isprati predavanje čak iako je u Istanbulu - rekao je Životić, inače proslavljeni atletski šampion.

Fakultet za menadžment u sportu je proslavio 15 godina postojanja. Novembra meseca 2001. godine upisali su se studenti prve generacije. Životić je objasnio da je na iskustvu stečenom osnivanjem prvih fakulteta i uspostavljanjem Univerziteta BK, prihvaćena smela ideja nekolicine profesora i afirmisanih sportskih stručnjaka, da se pristupi jednom zaista izazovnom zadatku, da se osnuje fakultet koji treba da bude uspešan u najuspešnojoj oblasti u Srbiji, u sportu. I tako je, pre petnaest godina vizionar BK Grupe, g-din Bogoljub Karić, odmah prepoznao ideju i doneo odluku da se upusti u izazovan zadatak formiranja Fakulteta za menadžment u sportu.

Šansa da se studira sa onima kojima se Srbija najviše ponosi jedna je od glavnih primamljivih odlika ovog fakulteta, ali ono što je najvažnije je da svaki student na moderan i praktičan način usvaja znanja iz sportskog menadžmenta.

- Sportski menadžment, kao oblast koju karkteriše izrazita praktičnost u radu, zahteva da se budući stručnjaci upoznaju na terenu sa problematikom koja će ih pratiti u njiovoj profesionalnoj aktivnosti. Iz tog razloga, naši studenti obavljaju praksu u najznačajnijim sportskim organizacijama u zemlji, kao što su sportska društva Partizan i Crvena zvezda, Olimpijski komitet Srbije, Republički zavod za sport, kao i u brojnim drugim sportskim organizacijama, savezima i udruženjima - zaključio je prof. dr Dragan Životić.

(Telegraf.rs)