ZVEZDA IGRA PROTIV TRADICIJE: Crveno-beli priželjkuju gol Piksija, tajac u Veroni i rapsodiju protiv Rome (VIDEO)

Srpski šampion ima negativan skor protiv italijanskih klubova * Ipak, Zvezdini fudbaleri moraju da znaju da statistika ne igra fudbal * Kad su mogli Piksi i Repčić u Italiji, Žigić protiv Rome u Beogradu, zašto izabranici Grofa Božovića ne bi mogli da izbace Sasuolo

Žreb u Nionu je rekao - Sasuolo je poslednji stepenik Crvenoj zvezdi pred ulazak u Ligu Evrope!

Protivnik koji nije nepobediv, ali i protivnik koji je svakako favoriti protiv srpskog šampiona u ovom dvomeču. Logično, jer je Sasuolo bio 6. u Seriji A prošle sezone i pobeđivali su timove kao što su Juventus, Inter (dva puta), Milan, Lacio, Napoli...

Osnovani su 1920. godine i tek pre tri sezone su uspeli da se domognu Serije A. Od tada, siguarn su učesnik najelitnijeg italijanskog takmičenja. Svoje mečeve igraju na stadionu ''Mapei'' u Ređo Emiliji, kapaciteta oko 24.000 gledalaca. Pravi su domaći tim, pošto imaju samo tri poraza na svom terenu.

Trener je Euzebio Di Frančesko, čovek koji voli da igra ofanzivi fudbal i koji je bio kandidat da na mestu selektora Italije nasledi Antonija Kontea. Glavni igrač je Domeniko Berardi.

Prvi meč se igra u Italiji 18. avgusta, a revanpš je sedam dana kasnije na Marakani. To znači da se Zvezda na ''čizmu'' vraća posle 10 godina i onog meča protiv Milana u kvalifikacijama za Ligu šampiona.

Istorija duela Zvezde i italijanskih klubova ne ide na ruku crveno-belima koji su u dvomeču uspeli da izbace samo Kjevo u sezoni 2002/03. Ali, ono što može d araduje Delije jeste sličnost između tadašnjeg kluba iz Verone i Sasuola. I jedni i drugi su proglašavani za ''hit šampionata.''

Ukupno 11 puta je najtrofejniji srpski klub igrao protiv Italijana. Samo su izbacili Kjevo i pobedili Romu u grupnoj fazi, dok su ostale mečeve napuštali pognute glave - na 21 meču zabeležene su tri pobede, šest remija i 12 poraza.

Prvi meč je odigran protiv Fjorentine 3. aprila 1957. godine. Bilo je to u okviru polufinala KEŠ. Gosti su u finišu slavili na Marakani, a u revanšu nije bilo golova. Maurilio Prini je postigao taj gol koji je Fjorentini doneo finale KEŠ. Za Zvezdu su tada igrali: Krivokuća, Popović, Zeković, Mitić, Spajić, Tasić, Šekularac, Toplak, Cokić, Kostić, Rudinski, Beara i Tomić.

Roma je bila sledeći rival u četvrtfinalu Kupa sajamskih gradova. Rimljani su slavili na Olimpiku 3:0, dok je Malešev postigao dva gola u revanšu. Nedovoljno. U istom takmičenju, samo tri godine kasnije, ponovo su crveno-beli naleteli na Fjorentinu. Debakl u dva meča i kraj takmičenja.

Do novog meča sa Italijanima čekalo se do sezone 1980/81. Gol Srebrenka Repčića na San Siru bio je dovoljan da se u Beograd ponese odličnih 1:1, ali je Muraro utišao Marakanu i odveo Neroazure u polufinale KEŠ. dvomeč sa Veronom navijači Zvezde će želeti što pre da zaborave (sezona 1983/84), dok je gorak ukus dvomeča sa Milanom sa kraja 80-ih i dalje tu.

Berluskonijeva ekipa predvođena je holandskom trojkom Gulit-van Basten-Rajkard bila je apsolutni favorit, ali je na San Siru Zvezda drugi put u istoj deceniji došla do 1:1. Heroj dana bio je Dragan Stojković, čiji je solo-gol jedan od najlepših u klupskoj istoriji, a odgovor Virdisa stigao je minut kasnije.

Revanš na Marakani trajao je puna 24 sata. Devetog novembra Savićević je doneo prednost Zvezdi, ali je zbog magle meč prekinut u 61. minutu. Sledećeg dana meč je ponovljen, van Basten i Stojković dali su golove, pa su usledili produžeci i penali.

Sa bele tačke pogodili su Stojković i Prosinečki, a Savićeviću i Mrkeli odbranio je Gali. Za Milaniste precizna su bila sva četiri izvođača: Barezi, van Basten, Evani i Rajkard. "Rosoneri" će i te i sledeće sezone biti nezaustavljivi u Evropi.

Slično je bilo i protiv Sampdorije samo godinu dana posle osvojene evropske titule. Malo je falilo da Zvezda drugi put uzastopno igra u finalu KEŠ. Vodili su crveno-beli 1:0, ali su poraženi 3:1.

Jedina pobeda u dvomeču usledila je u sezoni 2002/03 kada je pao Kjevo. Posle 0:0 u Beogradu, gde je Dišljenković odbranio penal, ali Pjanović promašio isti, srpski tim je slavio u Veroni 2:0 i obezbedio dvomeč sa Lacijom. Tada su dres rimskog kluba nosili Dejan Stanković i Siniša Mihajlović koji nisu želeli da igraju protiv Zvezde.

Ipak, Lacio je i bez njih prošao dalje. Stefano Fjore je pogodio u Rimu, a Kjeza je u Beogradu savladao nespretnog Ranđelovića u Beogradu.

Velika pobeda ostvarena je protiv Rome 2005. godine u okviru grupne faze UEFA Lige. Crveno-beli su slavili 3:1 u Beogradu golovima Nikole Žigića (dva) i Milana Purovića. Vredi pomenuti i da je tadašnji golman Zvezde Vladimir Stojković odbranio penal Antoniju Kasanu.

Sa ta tri boda protiv Rome Zvezda je ostala u igri za evropsko proleće. Bila joj je potrebna pobeda protiv Strazbura, ali su nesrećno primili gol u nadoknadi vremena (2:2). Sledeće godine žreb je Zvezdi dodelio Milan koji je ''kažnjen'' zbog nameštanja utakmica. Ali, to kao i da nije bila kazna jer su Rosonerima dozvolili da igraju Evropu i tada je prvi put otvoren front između Delija i UEFA. Na kraju, Milan je postao šampion Evrope.

SVI MEČEVI CRVENE ZVEZDE PROTIV ITALIJANSKIH KLUBOVA:

1956/57 (KEŠ, danas Liga šampiona): Crvena zvezda  - Fjorentina 0:1, 0:0

1962/63 (Kup sajamskih gradova): Crvena zvezda - Roma 2:0, 0:3

1965/66 (Kup sajamskih gradova): Crvena zvezda - Fjorentina 0:4, 1:3

1980/81 (KEŠ, danas Liga šampiona): Crvena zvezda - Inter 0:1, 1:1

1983/84 (UEFA Kup): Crvena zvezda  - Verona 2:3, 0:1

1988/89 (KEŠ, danas Liga šampiona): Crvena zvezda - Milan 1:1, 1:1 (penali 2:4)

1991/92 (KEŠ, danas Liga šampiona): Crvena zvezda - Sampdorija 1:3, 1:2

2002/03 (UEFA Kup): Crvena zvezda - Kjevo 0:0, 2:0

2002/03 (UEFA Kup): Crvena zvezda - Lacio 1:1, 0:1

2005/06 (UEFA Liga): Crvena zvezda - Roma 3:1

2006/07 (kvalifikacije za LŠ): Crvena zvezda - Milan 1:2, 0:1

(M. M.)