Bošnjaci optužuju Sinišu Mihajlovića i hoće reprezentaciju Sandžaka

Sandžačka demokratska partija i Bošnjačka kulturna zajednica nazivaju izbacivanje Ljajića iz reprezentacije diskriminacijom

Odluka Siniše Mihajlovića, selektora fudbalske reprezentacije Srbije, da se striktno drži unapred potpisanog etičkog kodeksa u reprezentaciji i ravnopravnog tretmana prema svim igračima izazvala je ogorčenje Bošnjačke kulturne zajednice i političara iz Sandžaka. Mihajlović je elminisao iz reprezentacije Adema Ljajića, koji je pogazio dogovor, a iz Sandžaka stižu oštri protesti.

Među prvima se oglasila Sandžačka demokratska partija. Njen sekretar Mirsad Jusufović rekao je da je zaprepašćen što je Fudbalski Savez Srbije podržao odluku selektora Siniše Mihajlovića da udalji sa priprema Adema Ljajića.

- Mihajlović nas nije iznenadio, jer je i ranije imao nacionalno obojene izjave, ali nas je zaprepastilo to da Fudbalski Savez podržava njegove odluke. Adem Ljajić je jedan od najperspektivnijih mladih fudbalera Srbije, koja nema mnogo čime da se pohvali u ovom sportu, a uvođenje ovakvih normi ponašanja i ugovora koji je Mihajlović postavio kao uslov za igranje u timu neće doprineti poboljšanju sporta i fudbala - rekao je Jusufović za novopazarski Radio "Sto plus".

On je kazao da merilo igranja u reprezentaciji treba da budu nečije fudbalske sposobnosti, a ne pevanje ili nepevanje himne. Jusufović je istakao da himna "Bože pravde" ima problem jer je pripadnici nevećinskog naroda ne doživljavaju kao svoju.  Sandžačku demokratsku partiju osnovao je ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić, koji je posle toga osnovao Socijaldeokratsku partiju Srbije na nacionalnom nivou. Sandžačka demokratska partija sada funkcioniše na lokalnom nivou u gradovima u Sandžaku.

Oglasila se i Bošnjačka kulturna zajednica (BDZ), koja, takođe, protestuje zbog Mihajlovićeve odluke da udalji Ljajića.

"Ovim diskriminacijskim činom Mihajlović potvrđuje da Bošnjak ne može imati zasluženo mesto u fudbalskoj reprezentaciji bez odricanja od svog identiteta. Ovakav odnos vlasti prema Bošnjacima naterao je vrhunske sandžačke sportiste da zaigraju pod zastavama Bosne i Herecegovine, Turske, Nemčke i drugih zemalja, gde ih niko ne prisiljava da pevaju njihove himne. Postalo je sasvim jasno da u srpskim timovima i srpskoj reprezentaciji nema mesta ni za koga osim za pripadnike srpskog naroda. Zbog ovakvog ponašanja ne čude sve učestaliji glasovi za formiranje Fudbalskog saveza Sandžaka i Fudbalske reprezentacije Sandžaka", zaključuje se u saopštenju BKZ.

(Telegraf.rs / Izvor: mozzartsport.com, B92)