Australian Open: Party Grand slam

"Ozi Open" nije glamurozan kao konkurentni turniri, ali ga igrači i navijači obožavaju jer ima jedinstvenih čari

Od četiri gren Slem turnira, Australijan Open je onaj koji se najviše razlikuje od ostala tri. Sa sobom ne nosi dozu glamura kao što je to slučaj sa Vimbldonom, Rolan Garosom ili US Openom. Melburn ne može da se poredi sa Londonom, Parizom ili Njujorkom. Ali, za razliku od pomenutih je mnogo zabavniji, opušteniji i običnim ljubiteljima tenisa zanimljiviji.

U Melburnu za razliku od pomenutih metropola nećete videti veliki broj glumačkih, pevačkih ili sportskih zvezda na tribinama. Nikol Kidmen, Deni Minog  ili članovi AC/DC su najveće face koji posete ovaj turnir...

"Ozi" Gren Slem kako ga često nazivaju je priča za sebe. Pritisak na igračima je znatno manji, pa zbog toga čini se i više uživaju i tenis dobija neki šaljiviji karakter. Za razliku od ostalih turnira "velike četvorke" samo u Melburnu je moguće da čujete navijanje kao da je reč o fudbalskoj utakmici. AO je miks navijačkih kultura iz svih krajeva sveta, a što je posledica velikog broja emigranata u Australiji. Sav taj kolorit i šarenilo na tribinama je zaštitini znak turnira.

I kroz istoriju, ovaj turnir je odstupao od ostalih. Od 1905. kada je krenuo, igrao se u čak šest različitih gradova. U Melburnu najviše  - 46 puta, zatim u Sindeju (17), Adelaidi (14), Brizbejnu (8), Pertu (3), čak i Novom Zelandu (2 puta) . Slično kao i gradovi domaćini, menjala se i vrsta podloge. Na travi se igralo do 1988., a od tada je u upotrebi bil tvrda podloga  - ribaund ejs,  a od 2007. se igra na na sličnoj vrsti zvanoj "Pleksikjužn prestiž".

Jedna od najupečatljivijih asocijacija za Ozi Open je i temperatura. Nesnosne vrućine su često davale pečat ovom turniru. Igrači padaju u nesvest, dok se publika oblači kao da ide na izlet u dolinu Nila.

Otvoreno prvenstvo Autrastralije važi i za finansijski  najmoćnije u konkurenciji četiri najveća teniska trunira. Nagradni fond ove godine je 26 miliona australijskih dolara, što je oko 21 milion evra. To je prvi put u istoriji tenisa da je nagradni fond nekog od Grend Slem turnira prešao totalnu sumu od 20 miliona evra. Sa druge strane cene karata su pristupačnije u odnosu na konkurenciju, pa se AO s pravom smatra "narodnim Gren Slemom"