Ovo pravilo guši evropsku košarku, a da ga nema igra bi bila atraktivnija! (VIDEO)
Evropska košarka je otišla toliko daleko da je jedan od najubojitijih elemenata napada sveden na mizeran nivo i skoro pa zabranjen za korišćenje
Košarka je jedini sport na svetu koji ima različita pravila na svetskom nivou. Ni u jednom drugom sportu poput fudbala, odbojke, rukometa, na svim kontinentima gde se igra, ne postoji tolika razlika u pravilima.
Međutim, kod košarke, koja se još naziva "kraljcom igara" ništa nije isto. U Americi imate različita pravila za NBA (četiri puta 12 minuta, šest ličnih greška) i NCAA košarku (dva poluvremena po 20 minuta). U Kini se takođe igra drugačije (4x12 minuta), a u Evropi opet drugačije (4x10 minuta).
Ipak, ta tehnička pravila i nisu mnogo bitna, koliko ona košarkaška koja se razlikuju od organizacije do organizacije. Prošli put smo pisali o rolingu, jednom od najmoćnijih elemenata u košarci za koji se u Evropi veoma često sviraju koraci.
>>>FIBA SPIN MOVE! Potez na koji se žalila Zvezda i zbog čega će se tresti evropska kosarka! (VIDEO)
Isto je i sa ovim elementom koji se zove direktni polazak u dribling (ili jednostavnije ista noga ista ruka).
U NBA se to ne tretira kao greška u koracima, čak i kada igrač podigne stajnju (takozvanu pivot) nogu pre nego što spusti loptu na parket.
>>>Da li je ovo budućnost košarke? Novih 10 pravila koja počinju da se primenjuju! (VIDEO)
U Evropi, posebno po FIBA pravilima, čak i kada se izvede pravilno elemenat sudije u 95% slučajeva to tretiraju kao grešku u koracima, a u Srbiji u čak 100% slučajeva. Iskreno, verovatno dosta situacija i jesu koraci, ali u mnogo više i nisu, a sviraju se. Sudije su dobile takve instrukcije da sviraju sve što je neobično, a pošto su retki od njih igrali košarku njima je to neobično pa kad vide takav potez sviraju.
To je šteta, jer je ovaj elemenat jedan od najubitačnijih oružija napada.
Sa ovim se slaže o i Duško Vujošević trofjeni trener Partizana koji tvrdi da su sudije ovim pravilom "ubile" evropsku košarku.
- Već dugi niz godina se u Evropi ne dozvoljava polazak u dribling igračima. Najače odruđije napadače je polazak u dribling. Ako igrač nema dve noge i ista noga ista ruka, ukršteni korak prinuđen je da igra bez kreacije da bude predvidljiv - kaže Vujošević.
Kada bi kod nas, ali i u Evropi bio dozvoljen, igra bi bila mnogo atraktivnija i efikasnija. Oduzimanjem ovog elementa igrač u napadu gubi na brzini.
Naročito je to vidljivo u mlađim kategorijama u Srbiji gde se ovaj elemenat potpuno izgubio.
E sad, zašto je FIBA "zabranila" ovaj elemenat, ili bolje reći odlučila da ga tretira kao grešku u koracima, postoji više razloga. Jedan od njih je da bi se dalo na važnosti odbrani, jer odbrambeni igrač mnogo lakše brani prodor kada napadač krene ukrštenim korakom.
Drugi je da izgleda u FIBA sede potpune neznalice, ljudi koji nisu prošli pored terena za košarku, a kamoli je igrali (misli se na rukovodioce iz košarkaških zemalja Islanda, Finske, Češke, Holandije), a treći razlog je da možda imaju neki finansijki interes, mada to nije jasno kako
Ovo tvrdi i Duško Vujošević trofjeni trener Partizana.
- Već dugi niz godina se u Evropi ne dozvoljava polazak u dribling igračima. Najače odruđije napadače je polazak u dribling. Ako igrač nema dve noge i ista noga ista ruka, ukršteni korak prinuđen je da igra bez kreacije da bude predvidljiv.
- U velikom porblemu je Evropska košarka. Nemate mogućnost polaska u dribling, imate slabiju završnicu i to je velika opasnost - rekao je Vujošević gostujući na TV Arena u emisiji "U obruču"
Njegovu izjavu pogledjate na 26 minuta snimka gde sve lepo objašnjava:
Sve u svemu košarka je na gubitku, jer bi sigurno mnogo atraktivnije bilo da napadač ima mogućnost da brzo obiđe odbrambenog igrača jer to kansije otvara hiljadu mogućnosti za završetak napada.
Treba napomenuti da u NBA sudije ne sviraju čak ni taj prvi korak kod polaska u dribling čak i ako igrač podigne stajnju nogu i to ne u situaciji da postigne koše već i na pola terena.
Na videu ispod možete tačno da vidite situacije kod raznih polazaka u dribling i ukrštenog i direktnog i to kad treba da se sviraju koraci a kad ne treba (pomenuti element je na 1,30 minuta snimka)
Šta vi mislite o ovom pravilu i da li bi trebalo da se promeni, to jest da sudije budu malo uviđavnije kod sviranja koraka za ovakve stvari? Vaše mišljenje napištite u komentaru.
(D. Stojmenović)