Pronađena misteriozna knjiga o nastanku Bajerna: Jevrejin je uspeo da je sačuva od nacista!

Kada je nemački fudbalski gigant 1925. godine slavio četvrt veka postojanja uradili su knjigu o prvih 25 godina kluba, ali je ona dolaskom nacista na vlast nestala i mislilo se da je uništena, jer je ovaj kluba smatran jevrejskim.

Istorija ne samo Bajerna iz Minhena i Nemačke, već fudbalske igre je od četvrtak postala mnogo bogatija. Grupa navijača Bavaraca je uspela da knjigu o prvih 25 godina postojanja u današnje vreme najboljeg nemačkog tima prebaci u "onlajn izdanje", a razlog zašto je ovo bila jedna od najvažnijih vesti u fudbalskom svetu jeste taj što se verovalo da je ta knjiga zauvek izgubljena.

Bajern je osnovan davne 1900. godine od strane grupe nemačkih Jevreja, a prvih nekoliko decenija postojanja nije ostvario neke značajnije rezultate, uglavnom je igrao po regionalnim ligama, međutim, klub je 1925. godine izdao knjigu o prvih četvrt veka svog postojanja.

Ipak, ta knjiga se tokom narednih godina, verovatno kada su nacisti prikupili svu vlast za sebe ova knjiga je nestala i nije se znalo da li i dalje postoji ili je uništena. No, zahvaljujući grupi entuzijasta i vernih pristalica Bavaraca koji su odlučili da urade internet izdanje kompletne istorije svog omiljenog tima, pa su zato počeli da kontaktiraju potomke svih fudbalera i ljudi koji su igrali za bavarski tim od postanka, pa do danas.

Takvo mukotrpno istraživanje im se na kraju isplatilo jer su uspeli da je pronađu u Jevrejskom muzeju, gde ju je 2006. godine zaveštao sin Harija Engela, Jevreja koji je u periodu od 1913. do 1919. godine igrao za Bavarce, a čiji sin Alfred ju je pronašao na tavanu svoje kuće u Sjedinjenim američkim državama i poslao je u Berlin, u muzej.

Knjiga ima oko 130 stranica i mnogo fotografija sa prvih mečeva kluba koji su od velie istorijske važnosti, a sada se može pronaći i na internetu što možete učiniti klikom ovde.

Ovo je još samo jedan dokaz koliko su Jevreji imali veliku ulogu i kolika je ona i dan danas u Bajernu, iako se ovaj kluba sada smatra pravim predstavnikom Nemačke i njenog fudbala, a da su pre nekih 80-godina bili nepodobni tadašnjoj nacističkoj vlasti koja ih je izbacila iz prve lige 1933. godine, samo godinu nakon što su osvojili svoju prvu titulu šampiona države i poslala u 8. rang takmičenja, a predsednika Kurta Landauera koji je bio Jevrejin zajedno sa ostalim članovima kluba koji su bili Jevreji poslali u koncentracioni logor Dahau.

Čak su umalo bili i ostali bez tog svog prvog pehara, kada je Gering 1940. godine naredio da se od institucija, stanovništva i sportskih klubova oduzima metalna imovina koja se topila za proizvodnju oružja, pa je tako i ovaj trofej trebalo da završi, ali ga je supruga tadašnjeg kapitena Bajerna Konrada Hajdenkampa, Magdalena, zakopala u bašti i tako spasila, a sada on ima posebno mesto u Bajernovom muzeju i posvećen je gđi Magdaleni Hajdenkamp.

(Telegraf.rs)