Istorijski preokreti Lige šampiona: Barsa ne želi sudbinu Crvene zvezde! (VIDEO)

Među najvećim preokretima u istoriji najelitnijeg klupskog takmičenja našao se i čuveni meč Crvene zvezde iz polufinala 1971. godine, kada je poražena u Atini sa 3:0

U utorak od 20.45 Bajern Minhen će pokušati da na Alijanc areni načini jedan od najvećih preokreta u istoriji Lige šampiona. Barselona je ubedljivo slavila u prvom meču na Kamp Nou sa 3:0, tokom koga je demonstrirala silu nad ekipom Pepa Gvardiole.

Dobra vest za Bavarce je što su ovakvi preokreti viđani u istoriji najelitnijeg klupskog takmičenja. ESPN se prisetio 10 najvećih, a među njima je i jedan meč Crvene zvezde

10. Borusija Dortmund - Malaga, 2013. godine

Ovaj meč i nije toliko uzbudljiv kada je u pitanju preokret posle prvog meča, pošto je prvi duel u Malagi završen rezultatom 0:0, ali je utakmica u Dortmundu navijačima donela neverovatno uzbuđenje.

Ako se za neki meč može reći da je ''za infarkt'' to je bio upravo ovaj u Nemačkoj, gde je u nadoknadi vremena režiran pravi fudbalski triler.

Malaga je bila na korak od plasmana u polufinale, pošto joj je Eliseu u 82. minutu doneo prednost od 2:1. Ušlo se u nadoknadu meča, a Dortmundu je bilo potrebno da postigne dva gola.

Izgledalo je kao nemoguća misija, ali su ''milioneri'' preko Rojsa u 91, i Santane 93. minutu ostvarili neverovatan podvig i zakazali polufinalni duel protiv Reala. Borusija je u toj sezoni došla i do finala, gde ih je porazio Bajern.

9. Panatinaikos - Crvena zvezda, 1971. godine

Crvena zvezda u Ligi šampiona nije učestvovala od 1992. godine, i poslednjih godina jedva uspeva da prođe čak i uvodna kola kvalifikacija, a grupnu fazu nekog evropskog takmičenja poslednji put je igrala 2007. godine. Ipak, svojevremeno je ekipa iz Ljutice Bogdana bila evropska sila, a 1991. godine zauvek je ušla u istoriju fudbala osvajanjem ''ušatog pehara'' u Bariju, kada je u finalu pobedila Olimpik Marsej posle izvođenja penala.

Zvezda je prvo finale mogla da igra i 20 godina pre najvećeg uspeha u svojoj istoriji. I bila je nadomak tog ostvarenja, pošto je u prvom meču polufinala 1971. godine ubedljivo savladala Panatinaikos na svom trenu sa 4:1.

Posle ubedljive pobede na Marakani svi su ekipu Miljana Miljanića videli u finalu na Vembliju, međutim, u Atini se dogodilo čudo. Panatinaikos je pobedio sa 3:0, golovima Antonisa Antonaidisa u 1. i 55. minutu, i Aristidisa Kamarasa u 64. minutu, i tako sebi obezbedio finale.

Crvena zvezda u svojoj istoriji nije odigrala kontroverzniji meč od ovog, koji je proizveo niz raznoraznih teorija zavera o kojima se i danas priča.

Za revanš u Atini i dan danas kruže mnoge kontroverze i glasine. Najrealnija glasi da su fudbaleri Crvene zvezde bili drogirani i da su gotovo svi koji su igrali u revanšu osećali tegobe od jela i pića. U tu teoriju veruje i Stanislav Karasi, koji je bio deo te Zvezdine generacije.

On je imao infekciju pred duel, zbog koje je bio izolovan od ostalih igrača i nije jeo i pio isto što i ostatak ekipe.

- Zbog te infekcije bio sam odvojen od čitavog tima. U Atinu smo stigli u nedelju, tri dana pre meča. Odseli smo u "Hiltonu", u centru grada. Smestili su me na potpuno izolovan drugi sprat, da ne bih još nekoga zarazio. Nisam jeo isto što i ostatak tima. Saigrači su mi posle pričali kako uopšte nisu ručavali odvojeno, u salonu kako je uvek bio običaj, već u hotelskom ekspres restoranu. Sve je to bilo dosta čudno.

- Sada, kada sa ove distance sagledam sve, mogu slobodno da kažem da su bili drogirani. Ništa na terenu nije izgledalo normalno! U 90. minutu, pri rezultatu 3:0, šutnuo sam sa oko 30 metara. Video sam da lopta ide u gol, podigao ruke i skoro počeo da se radujem, ali je golman vrhovima prstiju zakačio loptu i skrenuo je u korner. Jurili smo taj jedan gol, potrčao sam napred, stavio loptu u ugao i video da nemam kome da centriram. Svi su stajali! Potpuno nenormalna situacija. I sudija je tada odsvirao kraj - prisetio se Karasi meča u Atini.

Nešto slično izjavio je i Mile Novaković, koji je igrao na tom meču.

- Jedan oniži Grk je ušao u našu slvačionicu i doneo nam je osveženje. Mi smo, naravno, popili limunadu, i to je poslednje čega se sećam sa te utakmice - ispričao je Novaković o meču koji je i dan danas pun kontroverzi.

8. Hamburger - Real Madrid, 1980. godine

Najuspešniji klub u istoriji Lige šampiona i aktuelni šampion Real Madrid, doživeo je 1980. godine jedan od najvećih neuspeha u svojoj istoriji u polufinalnom duelu protiv Hamburgera.

Kraljevski klub je pobedio u prvom duelu na svom stadionu sa 2:0 i tako jednom nogom bio u finalu koje je trebalo da se igra Santjago Bernabeu. Ipak, Nemci su pobedili sa čak 5:1 u revanšu i tako pokvarili planove Madriđana za spektakularno finale. Dominirao je visoki napadač Hrubeš koji je postigao dva gola.

Bavarci se nadaju sličnom ishodu u duelu španske i nemačke ekipe, kao ovom pre 35 godina.

7. Juventus - Real Madrid, 2003

Duel ovih ekipa videćemo i u sredu na Santjago Bernabeu. Juve će pokušati da zadži prednost od 2:1 iz prvog meča. Uloge su bile obrnute pre 12 godina, tada je ekipa iz Torina jurila isti rezultat, i na kraju uspela da pobedi sa 3:1, golovima Davida Trezegea, Alesandra Del Pjera i Pavela Nedveda.

Značajan doprinos ovom rezultatu dao je golman Đanluiđi Bufon, koji je u drugom poluvremenu odbranio jedanaesterac Luišu Figu. Real je u 89. minutu smanjio rezultat na 3:1 preko Zinedina Zidana, ali to im nije bilo dovoljno za plasman u finale.

6. Barselona - Geteborg, 1986. godine

Barselona je ove sezone u pohodu na petu titulu u Ligi šampiona. Ipak, uspesi kluba u najjačem evropskom takmičenju došli su tek u modernoj istoriji kluba. Sve dok 1992. godine nisu osvojili prvu titulu, Katalonci su bili opsednuti osvajanjem ''ušatog pehara'', jer su mogli samo da gledaju u leđa Realu, koji je dominirao u Evropi i osvajao titule, za razliku od njih.

Pre nego što je osvojila prvu titulu, Barsa je tome bila najbliža 1986. godine, ali je tada u finalu poražena od Steaue iz Bukurešta posle izvođenja penala.

Do finala su došli posle istorijskog preokreta u polufinalu. Šveđani su pobedili sa 3:0 u prvom meču. Isti rezultat viđen je i u revanšu na Kamp Nou, pa je je duel rešen izvođenjem penala u kojima su uspešniji bili Katalonci, a jedan od njih postigao je i sadašnji trener Bajerna, Pep Gvardiola.

5. Monako - Real Madrid, 2004. godine

Klub iz Kneževine bio je 2004. godine jedno od najprijatnijih iznenađenja Lige šampiona uz Porto, koji je osvojio titulu te sezone.

Monako je u četvrtfinalu ostvario veliki preokret, pošto je u revanšu na svom stadionu pobedio Real sa 3:1, i tako nadoknadio poraz od 4:2 u prvom duelu na Santjago Bernabeu.

Jedan od igrača koji je obeležio duel je Fernando Morijentes. Kraljevi su ga prosledili Kneževima, i on im je u polufinalu presudio, pošto je bio stelac i u prvom i u drugom duelu.

Morijentes je prosleđen na pozajmicu da bi se otvorio prostor za skupo plaćene ''galaktikose'' koje su činili Ronaldo, Zidan, Figo, Bekam... međutim to im se kasnije osvetilo, a Morijentes je imao mnogo motivacije na pretek, i golove je burno proslavljao.

4. Inter - Liverpul, 1965. godine

Inter je u polufinalu pobedio Šenklijev Liverpul. Pred revanš u Milanu situacija nije izgledala povoljno po Neroazure, pošto su poraženi sa 3:1 na Enfildu. Međutim, na Đuzepe Meaci su pobedili sa 3:0 i ostvarili veliku pobedu i ušli u finale. Kasnije su i osvojili titulu, drugi put uzastopno tako što su pobedili Benfiku sa 1:0, a meč se igrao i na stadionu u Milanu.

3. Real Madrid - Mančester junajted 1968. godine

Crveni đavoli su prvu titulu osvojili 1968. godine, kada su u finalu savladali Benfiku sa 4:1. Ipak, mnogo teži posao odradili su u polufinalu protiv Real Madrida. Junajted je pobedio u prvom duelu na Old Trafordu sa 1:0 golom Džordža Besta. Kraljevski klub je furiozno započeo revanš i već posle 15 minuta vodio je sa 3:1. Ipak, Junajted je sa dva gola u pet minuta došao do izjednačenja i rezultata koji ih je vodio u finale.

2. Deportivo La Korunja - Milan, 2004

Milan je 2004. godine branio titulu u Ligi šampiona i imao je drim tim predvođen Kakom, Ševčenkom, Pirlom, Maldinijem, Nestom... U meč protiv Deportiva ušli su kao apsolutni favoriti, što su i opravdali u prvom meču na San Siru kada su pobedili sa 4:1. Andrea Pirlo je otkrio da je njegova ekipa u glavama već bila u polufinalu pred let u Galiciju.

Tamo je ekipa iz La Korunje za samo 43 minuta anulirala prednost Milana preko Valtera Pandijanija, Huan Karlos Valerona i Alberta Lukea. Rezervista Fran je petnaest minuta pre kraja postiao i četvrti gol za špansku ekipu koja je sa 4:0 u revanšu obezbedila prolaz u polufinale.

1. Mančester junajted - Juventus, 1999

Polufinalni duel Junajteda i Juventusa iz 1999. godine izabran je od strane ESPN-a  za najveći preokret u istoriji Lige Šampiona kada su u pitanju revanš mečevi.

Prvi duel na Old Trafordu završen je sa 1:1. Juventus je u Torinu već posle desetak minuta imao 2:0, golovima Filipa Inzagija u 6. i 11. minutu. Crveni Đavoli su uzvratili preko kapitena Roja Kina u 24. i Dvajta Jorka u 34. minutu, i tako na poluvremenu izjednačili rezultat. Pobedu Junajtedu doneo je Endi Kol u 83. minutu čime je svojoj ekipi osigurao plasman u finale.

Slavni engleski klub je u još jednom dramatičnom mreču u finalu pobedio Bajern iz Minhena i tako 1999. godine došao do druge pobede u svojoj istoriji.

(D. U.)