Nebesko trčanje u Srbiji je nešto što morate da probate!
Sportska disciplina planinskog trčanja do ili preko 2.000 metara nadmorske visine, gde uspon ne prelazi 30%, a težina penjanja ne prelazi II stepen. Štapovi i ruke se mogu koristiti kao pomoćno sredstvo tokom trka.
Skajraning postoji hiljadama godina, alli ne kao sportska disciplina i u formi po kojoj je sada prepoznatljiv u svetu.
Koncept trčanja uz i niz planinu iz čiste zabave, razonode ili rekreacije je prilično nov.
Ideja da se od “trčanja uz i niz planinu” stvori sportska disciplina potekla je od italijanskog planinara Marina Đakometija, koji je sa grupicom svojih prijatelja penjača postavljao rekorde i pravio trke na Monblanu i Monterosi u italijanskim Alpima ranih devedesetih godina.
Uz sponzorstvo brenda “FILA” 1993. godine Skajraning je promovisan i pokrenut širom svetskih planinskih venaca sa takvim nadahnućem da je inspirisao mnoge trke širom sveta.
Đakometijeva vizija tu nije zaustavljena. On je već 1995. godine osnovao "Federaciju za sport na visinama" kako bi se ustanovila pravila koja bi uobličila ovaj sport i izdefinisala sportsku disciplinu.
Skajraning kao sportska disciplina danas broji više od 200 trka širom sveta sa oko 30.000 učesnika iz 54 zemlje. Među ovim zemljama odnedavno se nalazi i Srbija. Kontinentalna takmičenja se održavaju na svake dve godine, Svetske na svake četiri, a pored njih postoji i poseban događaj "Skaj gejms", koje jedino nije otvorenog tipa već samo za zvanične nacionalne reprezentacije.
SKAJRANING U SRBIJI
Organizaciju "Skajraning Srbija" vodi tim entuzijasta čiji je cilj da svojim delovanjem doprinese razvoju, afirmaciji i promociji Skajraninga, ultra maratona na visokim nadmorskim visinama i ostalim sportovima izdržljivosti.
Prijemom u punopravno članstvo Međunarodne Skajraning Federacije (Internacionalna Skajraning Federacija – ISF), "Skajraning Srbija" dobila je podršku za rad i razvoj kao sportske discipline na teritoriji Republike Srbije.
Ljudi iz organizacije imaju jasan cilj, a to je jaka i kvalitetna Nacionalna liga sa minimum 6 trka godišnje. Naša zemlja je ponosna na "Fruškogorski maraton", jedan od najstarijih brdskih maratona Evrope koji postoji od 1978. i traje i dalje. Takođe postoji puno zanimljivih i tradicionalnih trka u prirodi, koje organizuju različiti klubovi i udruženja širom Srbije.
DISCIPLINE
SKAJMARATON (Nebeski maraton) – Trke sa minimalnom ukupnom razlikom u nadmorskoj visini od 2.000 metara, dužine između 30 do 42 kilometara. Putanja trke može da ide preko različitih podloga, šumskih i planinskih staza, šipara, kamenih i stenovitih prolaza, snega i leda (ukupna dužina asfaltne podloge ne sme biti duža od 15%), a nadmorska visina dostiže ili prelazi preko 4.000 metara.
ULTRA SKAJMARATON (Nebeski ultra maraton) – Trke koje za više od 5% prevazilaze parametre Skajmaratona, sa minimalnim ukupnim vertikalnim usponom od 2.500 metara i sa preko 50 kilometara dužine.
SKAJREJS (Nebeska trka) – Trke na nadmorskoj visini između 2.000 i 4.000 metara, minimalne dužine od 20 a maksimalne 30 kilometara. U zemljama gde nadmorske visine ne dosežu do 2.000 metara, takmičenja na kojima ukupan vertikalni uspon prelazi 1.300 metara, mogu se organizovati kao Skajrejs trke.
VERTIKALNI KILOMETAR – Trke sa 1.000 metara ukupnog vertikalnog uspona preko različitog terena sa značajnim nagibom, ali koje ne prelaze dužinu od 5 kilometara. Ove trke se razlikuju po tri visinska nivoa sa varijablom od +/- 200m, na primer od 0 – 1.000 metara, 1.000 – 2.000, 2.000-3.000 metara, gde je prihvatljiva tolerancija 5%.
SKAJSPID (NEBESKA BRZINA) – Trke sa 100 ili više metara ukupnog vertikalnog uspona sa nagibom većim od 33%. Postoji i verzija u zatvorenom prostoru koja se naziva Nebeski Soliter – vertikalno trčanje.
SKAJBAJK (Nebeski bicikl) – Trka sa dve discipline koja se sastoji od planinske biciklističke trke i Vertikalnog kilometra ili nekog drugog skajraning takmičenja.
SKAJREJD (Nebeska štafeta) – Timsko skajraning takmičenje na dugoj distanci kombinovano sa drugim sportovima, kao što su: biciklizam, skijanje, alpinizam i slično.
NEBESKI SOLITER – VERTIKALNO TRČANJE: Vertikalne trke sa usponom od preko 45% po stepenicama u soliterima ili napolju.
SKAJTREJL (Nebeske staze) – Trke po trasiranim stazama (sa manje od 10% asfalta) koje ne ispunjavaju uslove za trke drugih formata preko 2.000 metara. Dužina ovih trka moze biti različita, ali ne manja od 15 kilometara.
(Telegraf.rs)