STRANCI NAM OTIMAJU SVU DECU: U Partizanu i Zvezdi igraju samo TRI košarkaška talenta!

Šta se to dešava sa srpskom košarkom kad sve više mladih košarkaša ispod 16 godina odlazi da trenira i igra u inostranstvu * Od 20 članova kadetske reprezentacije čak devetorica igraju u inostranstvu

Godinama su u Srbiji, ali i bivšoj Jugoslaviji košarkaški klubovi Crvena zvezda i Partizan bili najbolje odskočne daske za mlade košarkaše..

Talentovani klinci su dolazili u Beograd iz manjih sredina, ili iz manjih beogrdaskih klubova u Zvezdu i Partizan sa nadom da će jednog dana postati seniorski asovi i zaigrati za neki jak klub u Evropi ili NBA.

Setimo se Uroša Tripkovića, Novice Veličkovića, Koste Perovića, Nikole Pekovića, Nenada Krstića koji su dolazili u Partizan sa 16 godina i postajali asovi, ili Tadije Dragićevića, Vlade Radmanovića, koji su igrali u Zvezdi  kao klinci..

Ali, šta se to dešava sa našom košarkom poslednjih godina? Situacija se drastično promenila. Sada talentovani klinci sa 14,15 16 godina radije idu u inostranstvo nego što dolaze u Zvezdu i Partizan..

Zar je moguće da se u inostranstvu bolje radi? Ili su možda bolji uslovi treninga? Ili ima više novca? Moguće da je od svega pomalo, ali to je tužna istina.

Ako pogledate širi spisak kadetske košarkaške reprezentacije Srbije (do 16 g) videćete da na njemu od 20 igrača čak devetorica igraju u inostranstvu!?

To je do pre pet godina bilo nezamislivo.

Od njih devetorice na uži spisak od 12 igrača prošla su petorica, tako da je naša ekipa na turniru u Turskoj (31. januar - 7. februar) imala sedam igrača iz domaće lige i pet "stranaca".

SUŠTINA PROBLEMA

Suština ovog problema je u tri  stvari! Prvo, Fiba Evropa je dozvolila da igrači pre 18 godine mogu da napuste svoju zemlju i igraju u drugoj i tako drektno osakatila Srbiju kao najvećeg izvoznika talenata. Drugi je taj da roditelji i agenti igrača. (O da svi i u tim godinama imaju agente koji ih zastupaju) više veruju klubovima u inostranstvu nego Zvezdi i Partizanu...

Treće je da i manji klubovi više žele d anjihov igrač ode u Italiju, Španiju, Tursku jer će dobiti makar neko obeštećenje . Od srpskih klubova nema šanse da dobiju više od nekoliko stotina hiljada dinara, dok se iz Italije i Španije mogu dobiti i nekoliko hiljada evra, što je za mali klub veoma velika suma...

Na turniru u Konji selekcija Srbije je zauzela 9. mesto pobedivši Crnu Goru 66:56, a među najboljima su bili Lazar Nikolić i Filip Petrušev dvojica stranaca iz Stela Azure i Laboral Kuće...

Ako ste mislili da su oni najmlađi koji odlaze u inostranstvo, varate se!

I generacija godinu dana mlađa od ove, znači igrači rođeni 2000. godine već imaju trojicu koja igraju u inostranstvu. Konkretno u Italiji i Španiji.

Pitanje dana je kada će Srbija u mlađim reprezentativnim selekcijama da ima više igrača iz inostranstva nego iz domaćih klubova.

Takođe, pitanje je kada će neki Srbin sa 19 godina da zatrpa poenima večite rivale u Evroligi igrajući u dresu Reala, Barse, Armanija i dr. Klasičan primer je Hrvat Mario Hezonja,koji ima 19 godina a uzdanica je Barselone i Zvezdu je razbio u prvom meču u Evroligi (sreća njegova pa hrvatski klubovi ne igraju TOP 16)

Slično će biti i za koju godinu kada neki naš klinac bude zatrpavao Partizan i Zvezdu u najjačem takmičenju.

Jedino što je dobro u celoj priči je da će bar reprezentacija imati koristi od tih momaka, ako ih ne ubede da promene nacionalni dres...

(D. S.)