Baton najbrži u Melburnu, šampion ispred Hamiltona

Ovo je bila treća pobeda Britanca u Melburnu, gde je trijumfovao i 2009. i 2010. godine, a ukupno 12. za Meklaren na VN Australije

Vozač Meklarena Dženson Baton pobednik je prve trke u sezoni Formule 1 Velike nagrade Australije, vožene na stazi "Albert park" u Melburnu. Svetski šampion iz 2009. godine startovao je drugi iza klupskog kolege Luisa Hamiltona, ali ga je pretekao već kod prve krivine i do kraja trke sigurno držao prvo mesto. Ovo je bila treća pobeda Britanca u Melburnu, gde je trijumfovao i 2009. i 2010. godine, a ukupno 12. za Meklaren na VN Australije.

Hamilton je završio treći, pošto je aktuelni svetski prvak Sebastijan Fetel iskoristio izlazak "sejfti kara" na stazu tokom odlaska oba Meklarena u boks.

Drugi vozač Red bula Mark Veber završio je četvrti, ispred Ferarijevog Fernanda Alonsa, za koga je posle lošeg izdanja na jučerašnjim kvalifikacijama malo ko očekivao da će se umešati u borbu za bodove. Svakako ohrabrujuće za Skuderiju posle svega što se dešavalo u kvalifikacijama, ali i crnih predviđanja da će se ove sezone boriti za sredinu tabele u konkurenciji konstruktora.

Trku je u 30. krugu "zakuvao" Vitalij Petrov, čiji je bolid stao pred ciljnom linijom, zbog čega je na stazu izašlo sigurnosno vozilo. Pastor Maldonado iz Vilijamsa držao je šestu poziciju do poslednjeg kruga, kada je izgubio kontrolu prilikom napada na Alonsa i zakucao se u zid. Srećom, prošao je bez povrede, ali je izgubio priliku da osvoji prve bodove u karijeri.

Osim toga, napravio je pravi haos na stazi, gde se najbolje snašao Japanac Kamuji Kobajaši, kome je tako pripalo šesto mesto ispred bivšeg svetskog šampiona Kimija Rajkonena. Ledeni ipak može da bude zadovoljan sedmom pozicijom, jer je na gridu bio tek 18. Bodove su osvojili i Serđo Perez u Zauberu, iako je krenuo iz poslednjeg reda kao 22; domaći vozač Danijel Rikardo iz Toro rosa i Pol di Resta u bolidu Fors Indije.

Bio je ovo loš dan za Mercedes, posle subotnjeg blistavog izdanja u kvalifikacijama. Sedmostruki svetsk i šampion Mihael Šumaher morao je da odustane već u 11. krugu, jer mu je otkazao menjač dok je pokušavao da spreči Fetela da ga pretekne. Niko Rozberg je, što zbog svojih grešaka što zbog okolnosti na stazi, završio tek 12. iako se na startu trke sa sedme pomerio na četvrtu poziciju.

Druga trka sezone, Velika nagrada Malezije na stazi "Sepang", na programu je već sledeće nedelje.