Bosman socijalni slučaj, a zaradio drugima desetine miliona

Čovek zbog koga fudbaleri danas igraju gde hoće i za mnogo para živi kao socijalni slučaj u predgrađu Liježa

On je čovek koji je promenio istoriju fudbala. Nije bio majstor poput Maradone, Pelea ili Krojfa, ali zauzima jedno od važnijih mesta u istoriji najvažnije sporedne stvari na svetu. Da nije bilo njega mnoge današanje fudbalske zvezde ne bi punile džepove milionima evra. Blegijski fudbaler Žan Mark Bosman, umesto da uživa u bagosliju revolucije koju je napravio, danas živi kao socijalni slučaj u predgrađu Liježa. Svi su ga zaboravili. Pardon, svi osim Milanovog veziste Marka Van Bomela.

Vratimo se  u 15. decembar 1995. godine. Tada je Bosman dobio sudski proces protiv UEFA, i izborio se da fudbaleri i ostali sportisti ostvaruju radna prava kao i svi drugi radnici u Evropskoj uniji. Svojom teškom borbom Belgijanac je napunio džepove fudbalerima i njihovim menadžerima, s obzirom na to da je novčana razlika koja je išla na račune klubova završila u njihovim novčanicima.

Da nije bilo Bosmana, sigurno da Ronaldo, Mesi, Drogba i družina danas ne bi imali toliko novca koliko ga imaju. Bosman je pokrenuo revoluciju jer mu je njegov tadašnji klub, belgijski Lijež, onemogućio transfer u francuski Dankerk tražeći preveliko obeštećenje. Posle pet godina arbitraže sud u Luksemburgu presudio je u korist Bosmana. Bosmanova optužnica usvojena je po svim tačkama, presuda je donesena pravosnažno i nije oboriva. Akt pod imenom RS C-415/93, Slg 1995, I-4921 izazvao je doslovno pravi potres u svetskom fudbalu, a mnogi fudbalski radnici su ga prozvali istinskom katastrofom za klubove.

Međutim Bosman nije imao mogao da uživa u svojoj pobedi, jer mu je karijera propala tokom petogodišnjeg suđenja. Zato se Milanov vezista Mark van Bomel sažalio nad tužnom sudbinom Bosmana. Holanđanin razmišlja o organizaciji revijalne utakmice kojom bi okupio svoje italijanske i holandske prijatelje-fudbalere. Kompletan prihod će biti uplaćen na račun nesrećnog 47-godišnjeg Bosmana, koji u predgrađu Liježa živi od mesečne socijalne pomoći u iznosu od 750 eura.

- Zbog njega sam mogao da pređem iz PSV-a u Barselonu bez obeštećenja - izjavio je nedavno Van Bomel, koji je Bosmanu, već finansijski pomogao plativši mu odlazak na odmor.