Britanska vlada odbila savet o rukovanju na Igrama

Britansko ministarstvo zdravlja poručilo sportistima da se rukuju prilikom pozdrava, samo će nakon toga morati dobro da operu ruke

Britanska vlada odbacila je savet glavnog medicinskog stručnjaka Britanskog olimpijskog komiteta (BOA) da sportisti na Olimpijskim igrama izbegavaju rukovanje, kako bi se zaštitili od klica i bolesti.

Nakon brojnih osuda, među kojima i sportista koji su taj savet nazvali "uvredljivim" i "besmislenim", Britanski olimpijski komitet ublažio je  svoje tvrdnje.

Sportisti će, naime, moći da se rukuju kako bi pozdravili svoje kolege među 10.000 stranih takmičara i stotinama visokih ličnosti. Samo će nakon toga morati da dobro operu ruke.

- Razume se da će 550 sportista britanskog tima toplo dočekati protivnike iz celog sveta - o tome nema govora. Mi našim sportistima ne savetujemo da izbegavaju rukovanje. Mi ih jednostavno podsećamo da se pridržavaju zdravorazumskih mera opreza dobrim održavanjem higijene ruku kako bi smanjili rizik od bolesti - rekao je Deril Sejbel, visoki zvaničnik BOA.

U kratkom intervjuu koji je vodila mala grupa novinara, glavni savetnik za zdravlje BOA, doktor Ijan Mek Kardi upozorio je da bi Olimpijsko selo moglo biti veoma opasna sredina za širenje infekcija i rekao da uzdržavanje od rukovanja "nije baš toliko loša zamisao".

Britansko ministarstvo zdravlja poručilo je sportistima da odbace taj savet.

- Podrazumeva se da svi moramo da redovno peremo ruke kako bi ih održavali čistim i sprečili širenje klica. Ali ne postoji nikakav razlog zbog koga se ljudi ne bi rukovali na Olimpijadi - navodi se u njegovom saopštenju.

Britanski sportisti izneli su svoja mišljenja na Tviteru.

- Zar ne možemo sa sobom da nosimo flašicu gela za ruke i manje vređamo svakoga koga sretnemo? - objavio je Pit Rid, olimpijski veslač.

Holi Avil, takmičarka u triatlonu, koja je zbog bolesti bila primorana da se povuče sa Olimpijskih igara 2008, javila je, međutim, da se "možda previše rukovala u Pekingu".

BOA inisistira da se njen savet ne odnosi samo na rizik od zaraze u vreme Olimpijade.

- Nakon višegodišnjeg treniranja i žrtve, poslednje što bi neki sportista želeo bilo bi da nenamerno ugrozi ili umanji svoje sposobnosti i zato ne da najbolje od sebe na Olimpijskim igrama, a osnovne, razumne mere opreza mogu itekako pomoći da se to ne dogodi - rekao je Šeibl.

Američki tim reagovao je na zabranu.

- Uvek podstičemo naše sportiste da prihvate olimpijski duh i upoznaju se, pozdrave i održavaju odnose sa što većim brojem stranih sportista iz što više različitih zemalja - izjavio je predstavnik za štampu Američkog olimpijskog komiteta Patrik Sandanski.

Predstavnik Australijskog olimpijskog komiteta Majk Tankred poručio je da bi uzdržavanje od rukovanja "za Australiju bilo sramota".

- Naši medicinski stručnjaci savetuju redovno pranje ruku, ali najviše zbog klica na gelenderima i sličnim mestima. I podstičemo ih da koriste antibakterijske sprejeve koji se ovih dana uvek mogu naći u menzama - dodao je on.

Juče se u britanskoj javnosti pojavio i savet za volontere koji će raditi na igrama, o tome kako da se ponašaju u osetljivim situacijama. Oko 70.000 volontera na obuci moralo je da popuni upitnik o ponašnju u raznovrsnoj sredini.

U jednom od pitanja opisana je situacija u kojoj se gledalac žali da mu je "veoma neprijatno" što se dva muškarca pored njega drže za ruke.

Ponuđena su tri moguća odgovora - "poručiti čoveku da ne bude homofob i kreten", "ljubazno zamoliti par da se ne drži za ruke", i "objasniti da Igrama u Londonu prisustvuju veoma raznovrsni ljudi, među kojima i gej, lezbejski i biseksualni parovi".

(Beta)