Kako i zašto dolazi do muške neplodnosti?

Kod 40 odsto parova kojima ne uspeva da začnu bebu, problem je kod muškarca. U pojeinim slučajevima u pitanju je neko ozbiljno oboljenje, ali najčešće do smanjene plodnosti dolazi zbog loših navika

Neplodnost bi mogla da se definiše kao nemogućnost začeća prilikom regularnog i nezaštićenog odnosa u trajanju od najmanje godinu dana. Neplodnost je ozbiljan i učestao problem, koji pogađa svaki sedmi par. U 40 odsto slučajeva problem je u muškarcu.

Postoji više uzročnika neplodnosti

OAT (oligo-ASTEN-terato-zoospermija) sindrom (najčešća dijagnoza: premali broj, smanjena pokretljivost i abnormalan izgled spermatozoida)

- začepljenje semenovoda, najčešće zbog infekcije hlamidijom

- proširene vene u testisima

- povreda testisa (može da izazove trajnu neplodnost)

- preležane zauške u detinjstvu

Za lečenje muške neplodnosti postoje efikasne metode

Prvi korak je spermogram, odnosno analiza semene tečnosti muškarca. Reč je o rutinskoj pretrazi i prvom koraku u ispitivanju plodnosti muškog partnera u braku bez dece. S tom informacijom lekar koji vodi par, ili samo muškarca, dobija prvi uvid i osnovu za posmatranje slučaja.

Nakon godina istraživanja i statistika iz celog sveta, Svetska zdravstvena organizacija definisala je granicu urednog spermograma. Ona iznosi 20.000.000 spermatozoida/ml od kojih se najmanje 40 odsto progresivno kreće i više od 30 odsto je morfološki pravilnog izgleda.

Razvitkom tehnika veštačke oplodnje omogućena je oplodnja jajne ćelije i u slučajevima s minimalnim brojem spermatozoida.

(Telegraf.rs / Ordinacija)