Zašto su fini momci poželjni partneri?
Seksualni prevrat u praistoriji uslovio je način na koji danas biramo svoje supružnike
Naši daleki preci izvršili su prvu seksualnu revoluciju. Svrgli su alfa mužjake, koji su do tada despotski vladali čoporima i izvršili "demokratsku"raspodelu žena među sobom. To je dovelo do monogamnih veza između muškaraca i žena. Tako otprilike glasi nova teorija američkog teorijskog evolutivnog biologa Sergeja Gavriletsa.
Njegov model kaže da je prvobitna zajednica naših dalekih predaka verovatno nalikovala zajednicma naših najbližih evolutivnih rođaka šimpanzi. Kod njih postoji društveno uređenje sa izraženom muškom hijararhijom u kojoj najjači mužjak dominira nad svim ostalim ženkama u čoporu, što je stalni izvor nestabilnosti, pošto mlađi mužjaci stalno izazivaju vođu u borbi za pristup ženkama. To je neefikasan sistem u kome se većina napora jedinki, ali i zajednice u celini troši na neprekidnu borbu za seks.
Ipak, čak i da proces uparivanja muškaraca i žena, odnosno naših dalekih pra-pra-prabaka i deka, nije tekao tačno na način kako je Gavrilets opisao, njegov model dobro opisuje zašto smo danas takvi kakvi jesmo, i zašto fini i brižni momci imaju prednost u izboru životnog partnera u odnosu na mačo vetropire. Žene se možda u mladosti zabavljaju sa korpulentnim šmekerima, ali kada je u pitanju odluka sa kime će se skućiti i podizati porodicu, neke sasvim druge osobine su presudne.
(A. Ć.)