BITI ILI NE BITI: Kada treba pristati na kompromise u vezi

Kompromisi u vezi su bitni da bi ona opstala, ali dobro razmislite da li vaša žrtva ima smisla i koliko je partner svestan da činite ustupke

Često se nađemo u situacijama da naš partner želi jedno, a mi drugo, pa smo prinuđeni na kompromis. Ipak, ne možemo se uvek naći na pola puta. Ponekad je potrebno žrtvovati se za partnera i napraviti onako kako bi on želeo, ali treba biti siguran da je veza vredna žrtvovanja.

Zamislite da je vaš partner dobio super posao koji za njega znači veliki napredak u karijeri u gradu na drugom kraju države. Što učiniti i kako se odlučiti?

Najbolje je napraviti listu dobrih i loših strana donošenja neke odluke. Taj popis služi kao pregled svih relevantnih faktora koji su vezani za odluku i uglavnom se radi o racionalno utemeljenim stavkama. Važno je podeliti ih s partnerom i razgovarati o donošenju odluke.

Takođe, važno je uključiti i emocije. Ako nam je neka odluka emocionalno teška, potrebno je osvestiti te emocije i odbolovati ih, a ne gurnuti ih pod tepih ili kasnije koristiti za predbacivanje ili ucenjivanje partnera.

Predanost odnosu

Na početku donošenja neke važne odluke koja uključuje određenu žrtvu bitno je razmotriti koliko smo predani odnosu s partnerom, odnosno vidimo li našu zajedničku budućnost. Ako je odnos u kojem jesmo za nas "pravi" i osećamo da i partner to oseća i misli, imamo zeleno svetlo za dalje promišljanje o žrtvovanju u korist partnera. Naravno, rizik uvek postoji, ali u ovakvim okolnostima više smo spremnni da ga podnesemo.

Spremnost na žrtvovanje s druge strane

Drugo vrlo važno pitanje je koliko je i da li je uopšte naš partner spreman da se žrtvuje za nas. Da li bi i on žrtvovao svoju karijeru i preselio se u drugi grad zato što vi želite da budete blizu porodice? Ukoliko žrtvovanje nije obostrano, ide na štetu vas samih.

Prioriteti i važnost

Važno je iskreno razgovarati s partnerom o problemu i doneti zajednički odluku. Moguće je da je nekome važnije da bude "po njegovom", nego da se problem reši.

Zna li partner da je to žrtva?

U slučaju da je partner svestan da bi ispunjavanje njegove želje predstavljalo određenu žrtvu za nas važno je da ne razvija osećaj krivice. To se može sprečiti na način da se osvesti da mi to želimo učiniti za njega i da mu to ne nabijamo kasnije na nos. Ako se partner ne slaže s nama da je to za nas žrtva, treba dobro razmisliti o tome koliko partner poštuje vaše želje i potrebe.

Alternativa

Ponekad se dogodi da postoji bolje rešenje problema nego da se neko žrtvuje. No često do takvog rešenja ili "aha" doživljaja ne dođemo sami jer ne znamo sve bitne elemente. Na primer, ako imamo različite želje vezane za godišnji odmor, umesto da neko popusti i žrtvuje se za drugoga, možemo zajednički pronaći mesto koje je idealno za oboje. Ponekad takvih rešenja nema, ali je važno svaki put krenuti s predlozima i pokušati naći kompromis.

Pregovarajte

Čak i kada se žrtvujemo za partnera, ne moramo ostati praznih ruku. Sigurno novonastala situacija ostavlja mnogo prostora da i mi nešto izaberemo onako kako se nama sviđa. Možemo se dogovoriti s partnerom da se preselimo u grad daleko od naše porodice, no da često otputujemo kući. Ili da, kad se već selimo, kupimo kuću i nabavimo kućnog ljubimca.

Dakle, važno je iskreno razgovarati i pregovarati. Ideja da se uvek žrtvujemo za našeg partnera kako bismo mu pokazali da ga jako volimo nije dobra za naš odnos, naše samopoštovanje i za našeg partnera, koji će verovatno razviti osećaj krivice ili barem neravnopravnosti. A moguće je čak i da nam neki jako dobri kompromisi promaknu i žrtvujemo se potpuno nepotrebno.

(Telegraf.rs/Tportal.hr)