Za mnoge žene MENSTRUACIJA je poput infarkta! Ali, nikog nije briga za to
Svaka žena je barem jednom u životu imala izuzetno bolnu menstruaciju, a mnoge dame ama baš svakog meseca prolaze kroz tešku agoniju. Međutim, ni lekari ni društvo ih ne shvataju ozbiljno
Menstruacija je mesečna pojava u životu svake žene, ali je i dalje tabu tema. Veoma malo je saznanja i na laičkom i na stručnom nivou o ovoj pojavi, koja donosi toliko neželjenih efekata po život žena. Bol i sam PMS su najmanji problemi, jer postoje takve muke koje muškarci ne mogu ni da zamisle.
STIGLA JE MARIHUANA ZA VAGINU: Ove vaginalete ublažavaju PMS! (FOTO)
ČAS POŽURI, ČAS OKASNI: Evo zašto vam menstruacija ne stiže na vreme!
Žene od puberteta do menopauze imaju menstruaciju svakog meseca, osim ako su trudne ili imaju nekih zdravstvenih problema. Znači, većinu života. Iako mnoge tokom tog vremena osećaju veće ili manje bolove, svejedno se o toj temi uopšte ne priča, piše Quartz, a prenosi Express.
Nažalost, previše žena trpi bolove u tišini, a ponekad trpe pravu agoniju, jer postoje stanja kada žene osećaju ozbiljne bolove. Najčešće se radi o dismenoreji, terminu za bolne menstruacije koje ženama onemogućavaju svakodnevne aktivnosti.
Dismenoreja pogađa jednu od pet žena, tvrdi Američka akademija porodičnih lekara, a neverovatno je koliko je malo istraženo to područje, a mnogi doktori odmahuju rukom na pominjanje simptoma.
Frank Tu s Nortšor univerziteta kaže da neki lekari otpuštaju pacijentkinje uz reči da bi ibuprofen trebao da pomogne. Naravno, to nije dovoljno dobar odgovor za ženu koja trpi snažne bolove, koji, prema profesoru Džonu Žulebou s Koledža u Londonu, mogu biti jaki kao pri doživljavanju srčanog udara.
Žene koje započnu razgovor s drugim ženama o menstrualnim bolovima, verovatno će brzo otkriti da je bar polovina njihovih prijateljica iskusila to o čemu pričaju.
Lekari gotovo svim pacijentima sa ovim problemom prepisuju uzimanje kontraceptivnih pilula, bez pauze da ne bi dobile menstruaciju i osećale bolove. U mnogim slučajevima menstruacija i bol ne nestaju, pa tada dobijaju antidepresive i analgetike da bi "lakše preživele" teške dane.
Iako se simptomi od žene do žene prilično razlikuju, jedna stvar je ista - nijedna ne dobije tačan odgovor od svog lekara zašto se to dešava i kako se može sprečiti. Službene dijagnoze, pogotovo ako u vreme menstruacije osećate i neke druge hronične bolove, možete odmah precrtati. Bar zasada, jer se njima niko ne zamara.
Ali, treba da znate da uz dismenoreju postoji još jedan uzrok velikih bolova, a to je endometrioza. Dok je u prvom slučaju reč o bolnim menstruacijama bez objašnjenja, u drugom se radi o ozbiljnom stanju.
Procenjuje se da oko 10 odsto žena u SAD-u koje imaju ovulaciju boluje od endometrioze, na čiju dijagnozu se obično čeka 10-ak godina.
Radi se o tkivu sluzokože materice, koje raste ponekad i izvan materice i koje krvari tokom menstruacije. Ako se ne leči, endometrioza može da uzrokuje neplodnost, a uprkos tome i dalje nije poznato šta uzrokuje ovu bolest i zašto neke žene imaju predispozicijue za to stanje.
Neverovatno je da ova dva navedena stanja nisu do kraja istražena, ali i da su vrste lečenja vrlo ograničene. U oba slučaja, većina lekara će ženama preporučiti uzimanje analgetika kao što su ibuprofen, korišćenje pilula ili prelazak na hormonske kontraceptivne spirale. U nekim slučajevima će da preporuče operaciju ili čak histerektomija, ali čak ni ona ne mora u potpunosti da deluje, jer su se neke žene žalile na bolove i posle nje.
Postoji više istraživanja o endometriozi najviše zato što može da prouzrokuje neplodnost, ali naučnici koji pokušavaju detaljnije da istraže ova stanja obično ne dobijaju potrebne finansije za svoj rad.
Mnoge žene napominju da, kad bi se radilo o bolovima koji muče muškarce, ne samo da bi sve dosad bilo istraženo, nego bi čitava problematika bila davna prošlost.
Nimalo ne pomaže činjenica da lekari ne shvataju ozbiljno žene koje se žale na ove tegobe. Muškarci lekari ne shvataju o koliko jakim bolovima žene pričaju, a žene lekarke ili ih nisu same iskusile, ili jesu pa smatraju da ako one mogu preživeti, mogu i druge. Iako nije reč o životno opasnom stanju, ipak pričamo o bolovima koji itekako utiču na ženinu svakodnevicu, pa ne bi trebalo da ih ignoriše ni zdravstvena zajednica.
S druge strane, generalno o menstruaciji se ne priča, pa se širom sveta ona manje ili više smatra tabuom. Samim tim teško da će se progovoriti i o pratećim bolovima. Treba da se opustimo i konačno na sav glas kažemo da žene krvare, da je to normalno i da mnoge pritom pate i treba im ozbiljna pomoć.
(Telegraf.rs)