Čuvanje tuđe tajne zaista može da nas izjede iznutra

Kada nam neko nešto kaže u poverenju, očekujući od nas da to ni sa kim drugim ne podelimo, to ne samo da nas stavlja u nezgodnu poziciju, već tolika količina stresa može ozbiljno naštetiti našem organizmu

Da čuvanje tajni nekim ljudima uopšte ne pada lako pokazuju rezultati nedavnog istraživanja urađenog na Tufts univerzitetu. Čuvanje poverljive informacije menja percepciju osobe od poverenja, koja zbog težine tereta koji nosi u sebi može i da se razboli.

Ispitanici su bili podeljeni u dve grupe. Oni iz prve, drugima su poveravali ozbiljne tajne poput onih o preljubi ili nerazotkrivenoj seksualnoj orijentaciji, dok je druga strana delila samo poverljive sitnice iz svakodnevnog života.

Zatim su učesnici u eskperimentu bili stavljeni pred crtež brda, gde je trebalo da procene njegovu strminu i koliko bi im vremena bilo potrebno da se popnu na vrh. Onima koji su čuvali ozbiljnu tajnu, brdo je delovalo strmije, a put do njegovog vrha delovao je kao prava večnost.

Isti rezultati postignuti su i kada su ispitanike podvrgnuli testiranju sa fizičkim opterećenjem. Težina tajne direktno je uticala na smanjeno postignuće.

- Što je tajna kompleksnija i što više vremena osoba razmišlja o tome što je čula, više je pod stresom, menja se percepcija i osoba ima utisak kao da nosi ogroman fizički teret. To zaista može da optereti čoveka, do te mere da se na kraju razboli - zaključuju autori studije.

(Telegraf.rs)