KAD VLAST POPIJE MOZAK: Osećaj moći izaziva zavisnost poput kokaina

Još davno je rečeno da "Moć teži tome da korumpira onog ko je ima, a apsolutna vlast u može u potpunosti da iskvari čoveka". Sada su naučnici dokazali da je ova tvrdnja, i sa biološke tačke gledišta, u potpunosti tačna

Kada je osoba svesna činjenice da ima moć, u mozgu se javljaju veoma slični procesi kao kada se konzumira kokain. Podjednako i kod muškaraca i kod žena skače nivo testosterona i njegovog nusprodukta, hemikalije poznatije kao 3-androstanediol. Ovo zauzvrat dovodi do povećanog lučenja dopamina, zaslužnog za buđenje centara za nagrađivanje, nakon čega osoba kao da postaje zaražena i postaje zavisna od potrebe da taj osećaj doživi još koji put.

Kokain deluje vrlo slično. Najčešći propratni efekti su povećanje budnosti i pažnje, nalet samopouzdanja, energije, osoba se odlično oseća u svojoj koži, euforična je. No, tu su i nezgodna propratna dejstva kao što su osećaj anksioznosti, paranoja i uznemirenost.

Međutim, previše moći ima još negativniji efekat nego kokainska zavisnost. Navučenost na osećanje moći podstiče osobu da se ponaša arogantno, nestrpljivo i nevaspitano. Ovakvim impulsivnim ispadima posebno su skloni političari, tajkuni i filmske i muzičke zvezde.

- Babuni koji se u hijerarhiji nalaze na dnu lestvice, u ključnim delovima mozga imaju znatno niži nivo dopamina. Međutim, onog trenutka kada dobiju unapređenje na višu poziciju, lučenje dopamina naglo skače. Majmuni tada postaju mnogo agresivniji i seksualno aktivniji. Isto se dešava i sa ljudima koji dopseju na moćnu poziciju. Nasuprot tome, degradacijom u hijerahiji dolazi do naglog smanjenja lučenja dopamina, povećava se stres i dolazi do pada kognitivnih funkcija - objašnjava doktor Ijan Robertson.

On je dodao i to da moć ljude donekle čini pametnijima, pošto pojačano lučenje dopamina poboljšava funkciju frontalnog moždanog režnja. Takođe, sado-mazohistička seksualna praksa pruža ogromno zadovoljstvo u delovima mozga zaduženim za nagrađivanje.

(Telegraf.rs)