Bonton je stvar genetike
U nedavno objavljenoj studiji "Neurogenetika ljubaznosti" američki naučnici tvrde da su fini maniri i lepo vaspitanje delimično upisani u našim genima
Istraživači Bafalo i Kalifornijskog univerziteta ustanovili su da postoji veza između darežljivosti i ljubaznog ponašanja i gena za kreiranje specifičnih receptora za hormone oksitocin i vazopresin, koji se od ranije dovode u vezu sa finim ophođenjem u društvu. Tako osobe koje poseduju ove gene imaju veće šanse da budu ljubazne.
Istraživanje objavljeno u časopisu Psychological Science obuhvatilo je 711 volontera koji su dali uzorak DNK i odgovorili na upitnik kreiran da pokaže njihovu narav i stav prema društvu.
Osobe koje su imale receptore za ljubaznost bile su pristojne prema drugima čak i onda kada su svet i ljude oko sebe posmatrale kao pretnju. Drugi oblici hormonskih receptora su, pak, u kombinaciji s negativnim pogledom na okolinu, rezultirali negativnim ponašanjem.
- Dobra kombinacija gena pomaže ljudima da nadvladaju negativni stav prema svetu koji ih okružuje i da uprkos strahu pomažu drugima u nevolji - kazao je vođa istraživanja doktor Mišel Pulen.
Naučnici, međutim, ističu da geni nisu dovoljni i da okolina itekako utiče na naše ponašanje.
- Prava kombinacija gena sama po sebi ne znači mnogo, jer ako su ljudi loše vaspitani ili je okolina negativno uticala na njih, ili su imali loše životno iskustvo, oni će najverovatnije imati tešku narav - tvrdi Pulen.
(Telegraf.rs)