Danas porođaj traje dva i po sata duže
Da ni u moderno vreme dolazak bebe na svet nije nimalo lak čin pokazuju podaci da se prosečna trudnica porađa mnogo duže nego generacije novopečenih majki od pre samo 50 godina
Na osnovu studije u koju je bilo uključeno 15,000 porodilja, utvrđeno je da u 21. veku prosečan porođaj traje znatno duže nego šezdesetih godina prošlog veka, posebno prva faza, kada su kontrakcije tek počele. Kod prvorotki interval od prvih trudova do samog početka porađanja produžio se za 2 sata i 36 minuta, dok kod žena koje su rađale taj period traje dva sata duže nego kod ranijih generacija.
Ovo se objašnjava pomeranjem starosne granice, jer moderne se žene sve kasnije odlučuju na majčinstvo, što umnogome menja način na koji se bebe rađaju. Kao jedan od krivaca za ovu pojavu može se navesti i epiduralna anestezija, za koju se odlučuje sve veći broj dama. Ona ne samo da produžava trudove za 40 do 90 minuta, već u velikoj meri usporava i reakciju porodilje.
Takođe, stručnjaci napominju da je zbog promene načina ishrane sve više trudnica koje imaju prekomernu težinu, a ovo može zakomplikovati sam porođaj.
Rezultati ovog istraživanja predstavljaju preporuku akušerima i babicama da sačekaju sa veštačkim indukovanjem porođaja ubrizgavanjem injekcije hormona oksitocina, ali isto tako i da ne žure sa slanjem porodilje na carski rez.
Naravno, ima i onih stvari koje su u velikoj meri poboljšane za ovih 50 godina. Danas je izuzetno retka upotreba užasavajućih forceps klješta kojima se izvlači pogrešno postavljena beba, a današnji mališani rađaju se zdraviji nego ikada pre.
(Telegraf.rs)